Panele słoneczne to ekologiczna, tańsza alternatywa dla energii elektrycznej. Coraz więcej osób podłącza instalacje paneli słonecznych w swoich domach i firmach. Czy należy je czyścić?
Po instalacji paneli fotowoltaicznych firmy zazwyczaj oferują gwarancję, aby zapewnić wsparcie i pokrycie kosztów w przypadku uszkodzenia lub awarii spowodowanej przez czynniki zewnętrzne, mogące wyrządzić szkodę: ptaki, gałęzie lub inne spadające przedmioty. Jak wygląda kwestia pielęgnacji instalacji?
Jakiej konserwacji wymaga panel słoneczny?
Konserwacja paneli słonecznych jest prostą i jednocześnie bardzo ważną czynnością. Wykonuje się ją, aby zapewnić dłuższą żywotność instalacji fotowoltaicznych. Zazwyczaj nie posiadają one ruchomych paneli, co ogranicza awarie i uszkodzenia, z wyjątkiem instalacji paneli fotowoltaicznych na trackerach.
W zabiegach konserwacyjnych pomagają nam zazwyczaj urządzenia monitorujące pracę instalacji, które ostrzegają o wszelkich uszkodzeniach lub zmianach w jej sposobie pracy. Czyszczenie jest konieczne z uwagi na gromadzenie się brudu lub zanieczyszczeń, w zależności od lokalizacji i miejsca montażu.
W jaki sposób czyścić panele?
Zaleca się czyszczenie paneli 1-2 razy w roku, aby zapobiec gromadzeniu się brudu, co wpływa bezpośrednio na wydajność instalacji. Jednak w obszarach, gdzie panele słoneczne są bardziej narażone na zniszczenia, takich jak tereny wiejskie lub w pobliżu morza, zaleca się przeprowadzanie znacznie dokładniejszej konserwacji, a także częstsze sprawdzanie stanu systemu fotowoltaicznego, aby w porę przewidzieć potencjalne problemy. Częstszego czyszczenia będą wymagały instalacje zamontowane w miejscach, gdzie jest duże zanieczyszczenie powietrza lub w pobliżu drzew.
Warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy zajmującej się konserwacją, która będzie przeprowadzać cały proces czyszczenia. Bardzo często tego typu usługa jest oferowana przez firmę, która dokonuje montażu.
Monitorowanie wydajności instalacji fotowoltaicznej
Konserwacja paneli słonecznych obejmuje również sprawdzenie czy ich wydajność jest odpowiednia. Z zewnątrz może się wydawać, że wszystko jest w porządku, ale jeśli nie wytwarzamy odpowiedniej ilości energii lub cierpi na tym przepływ, to znaczy, że coś wewnątrz nie działa dobrze.
W takim przypadku samodzielne próby naprawienia potencjalnej wady nie są dobrym pomysłem – bardzo ważne jest, aby jak najszybciej je wykryć w celu wezwania technika lub przesłania roszczenia w ramach gwarancji. W tym celu falownik (kluczowy element instalacji) jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem, ponieważ dostarcza on użytecznych danych o instalacji.
Bardzo często instalator paneli słonecznych oferuje dodatkowo aplikację lub inną metodę zbierania danych, co pozwala na bieżące kontrolowanie wydajności.
Poznaj najważniejsze cechy instalacji fotowoltaicznej
Choć instalacje solarne są do siebie podobne, każda z nich będzie miała swoją specyfikę. W związku z tym konieczne jest dokładne poznanie instalacji poprzez przeczytanie wszystkich instrukcji konserwacji i obsługi, które są do niej dołączone.
Żywotność paneli wynosi zazwyczaj około 25 lub 30 lat. Jeśli jednak zastosujemy się do tych prostych wskazówek dotyczących konserwacji paneli słonecznych, możemy przedłużyć czas ich działania. A co ważniejsze, będą one zawsze pracowały z pełną wydajnością. W ten sposób, montując instalacje fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku, nie tylko zaoszczędzimy nasze pieniądze, ale również zminimalizujemy emisję CO2 do atmosfery, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska.