Jak dbać o panele fotowoltaiczne? Konserwacja systemu

konserwacja systemu fotowoltaicznego
Spis treści

Panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach naszych domów coraz częściej. Dbamy o środowisko i wprowadzamy ten rodzaj pozyskiwania energii nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale i publicznych. Jak należy się obchodzić z takimi panelami? Jak je czyścić, dbać o nie i odpowiednio je konserwować?

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Sprawowanie odpowiedniej opieki nad panelami fotowoltaicznymi zapewnia im wytrzymałość i dłuższą pracę.

Jak myć panele?

Z powierzchnią paneli należy obchodzić się bardzo delikatnie, dlatego do pielęgnacji warto używać najlepiej miękkich szmatek i gąbek. Powłoka paneli jest wbrew pozorom bardzo czuła, dlatego szorstkie myjki mogłyby ją łatwo uszkodzić i zmniejszyć przy tym wydajność pracy modułów. Nie zaleca się używania myjek ciśnieniowych, gdyż ich siła mogłaby rozszczelnić modułowe złączki. Aby nie doszło do niechcianych uszkodzeń, mycie paneli warto pozostawić zaufanym serwisantom zajmującym się instalacjami fotowoltaicznymi na Dolnym Śląsku.

Panele a śnieg

Jak czyścić panele zimą, gdy standardowe metody zawodzą? Wykorzystana może zostać delikatna szczotka, która sprawnie usunie zbyt dużą ilość śniegu. Czasami warto jednak po prostu poczekać, aż śnieg stopnieje i sam osunie się po powierzchni paneli – w tym celu są one montowane pod odpowiednim kątem.

Konserwacja

Aby dbać o całą instalację, zaleca się przeprowadzanie regularnych przeglądów, w celu sprawdzenia prawidłowości działania systemu. Należy uważać na panujące na zewnątrz warunki, ponieważ ingerowanie w nagrzaną powłokę może ją uszkodzić.

Dlaczego dbanie o panele fotowoltaiczne jest ważne?

Odpowiedź jest prosta: czyste i sprawne panele gwarantują długą i bezawaryjną pracę całego systemu, co daje możliwość wykorzystania go w pełni i produkowania większej ilości energii. Nieoczyszczanie paneli z kurzu, liści, osadów, czy innych zanieczyszczeń atmosferycznych, zaniżają moc instalacji o prawie 15%, natomiast jej regularna konserwacja pozwoli usprawnić pracę instalacji. 

Myślisz o zainwestowaniu w fotowoltaikę w Zgorzelcu? Skontaktuj się z nami, aby uzgodnić szczegóły: +48 71 750 38 52

Jak często sprawdzać stan paneli fotowoltaicznych?

Zaleca się wykonywanie prac konserwacyjnych dwa razy w roku – wiosną oraz jesienią. Choć wyżej wymienione działania wydają się stosunkowo proste do samodzielnego wykonania, to nie zaleca się tego robić. Mimo że mamy dobre chęci, to jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, możemy w łatwy sposób zakłócić pracę całego systemu. Profesjonalna firma serwisowa dysponuje odpowiednim sprzętem technicznym i czyszczącym, który jest dla paneli bezpieczny. Pracownicy są odpowiednio szkoleni – nie tylko do obchodzenia się z modułami, ale też do pracy na wysokości.

Warto dodać, że większość firm instalujących panele fotowoltaiczne oferuje serwis konserwacyjny, jeśli więc chcemy wyczyścić panele, wystarczy zgłosić się do firmy, która montowała system.

Warto regularnie serwisować instalację fotowoltaiczną

Konserwacja instalacji fotowoltaicznych jest kluczowa dla jej prawidłowego i wieloletniego funkcjonowania. Dbanie o panele i regularne czyszczenie usprawnia ich działanie, dlatego warto zdecydować się na pomoc doświadczonych serwisantów i wykonywać regularnie pomiary instalacji fotowoltaicznej, by cieszyć się w pełni wydajnym systemem fotowoltaicznym.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
panele fotowoltaiczne

Czy fotowoltaika opłaca się w Polsce?

Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych na swojej posesji i przejście na odnawialne źródło energii elektrycznej cieszy się w Polsce coraz większym…
żywotność paneli fotowoltaicznych

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na pozyskiwanie energii za pomocą metody wykorzystującej odnawialne źródło - promienie słoneczne.…
fotowoltaika montaż

Korzyści finansowe wynikające z montażu paneli fotowoltaicznych

Istnieją liczne korzyści, dzięki którym montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo dobrym pomysłem. Poniżej wymienimy największe plusy i przyjrzymy się im…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!