Ile paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych, aby pokryć zapotrzebowanie domu?

zapotrzebowanie energetyczne a liczba paneli
Spis treści

Instalacja paneli fotowoltaicznych to doskonały sposób na pozyskanie darmowej energii elektrycznej. To nie tylko przyjazne środowisku rozwiązanie, ale także opłacalne. Warto jednak pamiętać, że kluczowe jest odpowiednie dobranie liczby paneli – tak, aby produkcja prądu była na optymalnym poziomie. Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest procesem pozwalającym na pozyskanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Odbywa się to z pomocą odpowiedniej konstrukcji montowanej na dachu lub gruncie. Wytworzenie energii polega na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego, które za pomocą paneli fotowoltaicznych jest zamieniane na prąd (stały) elektryczny. W dalszej kolejności zostaje on przekształcony w prąd zmienny. Za ten proces odpowiada falownik, inaczej inwerter. Tak powstały prąd zasila cały budynek.

W jaki sposób wylicza się zapotrzebowanie energetyczne w domu?

Specjaliści, zajmujący się fotowoltaiką, podczas audytu fotowoltaicznego w szybki i łatwy sposób obliczają wartość zapotrzebowania energetycznego w danym gospodarstwie domowym. Orientacyjne wartości można wyznaczyć samemu, wykorzystując poniższe wzory:

Wzór 1

Z rachunków za prąd, należy odczytać roczne zużycie energii w kWh. Można to również zrobić na portalu operatora energii. Następnie pozyskane dane należy podstawić do wzoru:

Roczne zużycie w kWh x 1,2 ÷ produkcję roczną z kW – otrzymany wynik = moc instalacji fotowoltaicznej.

W sytuacji, kiedy energia elektryczna jest zużywana głównie w okresie zimowym, należy zastosować poniższy wzór:

Zużycie energii elektrycznej przez okres 12 miesięcy w kWh x 1,25 ÷ produkcję roczną z kW

Wzór 2

Ten wzór dotyczy większego zużycia energii w okresie zimowym.

Suma miesięcznego rachunku (zł) x 12 (m-cy) x 2,1 ÷ produkcję roczną z kW

Wzór 3

Suma miesięcznego rachunku (zł) x 12 (m-cy) x 2 ÷ produkcję roczną z kW – otrzymany wynik = moc instalacji fotowoltaicznej.

Cyfra 2 oznacza współczynnik uwzględniający sposób, w jaki pozyskana energia z paneli jest rozliczana przez zakład energetyczny.

Warto pamiętać, że w przypadku paneli fotowoltaicznych skierowanych na północ, produkcja roczna wynosi ok. 1000 kWh, natomiast tych zamontowanych na wschód lub zachód ok. 800 kWh.

Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

Rzetelnie przeprowadzony audyt pozwoli dokładnie określić zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz dobrać odpowiednią moc instalacji. Dodatkowo uwzględni kluczowe aspekty, które będą miały wpływ na maksymalną wydajność fotowoltaiki.

Jeśli chcesz zamontować panele fotowoltaiczne we Wrocławiu lub okolicach, zadzwoń: +48 71 750 38 52

  1. Pierwszym z nich jest powierzchnia gruntu lub dachu, na którym mają być zamontowane panele. W przypadku dachu należy określić jego nośność. Następnym aspektem jest dobór odpowiednich rozwiązań montażowych. Jest to uzależnione od konstrukcji nośnej oraz rodzaju pokrycia dachowego.
  2. Kluczowe jest także sprawdzenie zaciemnienia, wynikającego z sąsiadujących budynków czy innych konstrukcji, oraz wysokich drzew znajdujących się w pobliżu miejsca, w którym ma być zainstalowana fotowoltaika.
  3. Kolejnym aspektem jest odpowiedni dobór komponentów instalacji. W przypadku, gdy panele mają być umieszczone na starszych budynkach, konieczne jest określenie ich konstrukcji oraz wytrzymałości związanej z dodatkowym obciążeniem.

Dlaczego warto wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne przed montażem i jakich błędów można, dzięki temu uniknąć?

Na początku warto zaznaczyć, że każdy budynek ma inne zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego też odpowiednie dane muszą być pozyskane z indywidualnych wyliczeń. Chcąc uzyskać optymalne wartości dotyczące zapotrzebowania, ich obliczenie warto zlecić specjalistom, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Zbyt mała moc paneli sprawi, że konieczny będzie pobór prądu z sieci energetycznej. Spowoduje to nie tylko dodatkowy koszt, ale także wydłuży zwrot inwestycji. Z kolei zbyt duża ilość paneli i nadprodukcja mocy będzie wiązała się z niemożnością wykorzystania wyprodukowanej energii, co będzie skutkowało koniecznością oddania jej do sieci energetycznej.

W zależności od miejsca montażu, odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej w woj. dolnośląskim zagwarantuje optymalne zaspokojenie zapotrzebowania na prąd danego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Dodatkowo pozwoli sporo zaoszczędzić na rachunkach.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
Dodatek osłonowy dla Polaków w 2024 roku - składanie wniosków

Dodatek osłonowy w 2024 roku – wszystko co musisz wiedzieć

Ponowne wprowadzenie dodatku osłonowego - co to oznacza dla Polaków? Dodatek osłonowy, po rocznej przerwie, powraca w 2024 roku, budząc…
fotowoltaika - rolnictwo

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach rolnych jest znaczne i ciągle rośnie wraz z postępem technologicznym oraz ekspansją produkcji rolnej. Rolnictwo…
dofinansowanie na fotowoltaikę

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną w 2023 roku – jak się o nią ubiegać?

Coraz więcej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i rolników decyduje się na wykorzystanie energii słonecznej, jako ekologicznego i ekonomicznego źródła zasilania. To…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!