Fotowoltaika dla domu w Lubinie – ile na niej zaoszczędzisz?
Instalacje fotowoltaiczne pozwalające na wytwarzanie własnej energii elektrycznej w domu zyskują na popularności i coraz częściej spotykane są na dachach lubińskich domów i okolicznych przedsiębiorstw. To jednak w domach prywatnych są szczególnie dobrym rozwiązaniem, często pozwalającym na obniżenie kosztów zasilania domu nawet o kilkaset złotych. Dlaczego, pomimo kosztów, warto rozważyć taką instalację i ile faktycznie można na niej zaoszczędzić?
Fotowoltaika w Lubinie? Jesteśmy na tak!
Decyzja o instalacji paneli fotowoltaicznych w domu prywatnym wiąże się ze sporą inwestycją, której koszty mogą przekroczyć 30 tysięcy złotych. Dla wielu gospodarstw to dużo, szczególnie przy małym zużyciu energii. Jak się jednak okazuje, korzystając z programów dofinansowania instalacji oraz dopasowując wielkość instalacji do faktycznych potrzeb gospodarstwa, na panelach fotowoltaicznych można sporo oszczędzić znacząco, zmniejszając swoje rachunki za prąd.
Latem, gdy produkcja energii ze słońca jest w najwyższym punkcie, rachunki za prąd z sieci mogą być zerowe, a zimą minimalne. Opłacalność instalacji rośnie wraz z cenami prądu – szacuje się, że dobrze przygotowana i zaplanowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować nawet 75% rocznego zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną. Pozostałe 25% pobierane jest z sieci, ale jeśli zdecydujesz się na korzystanie z energooszczędnych urządzeń i mądre zarządzanie energią, oszczędzisz jeszcze więcej.
Jak działa instalacja PV? Produkcja prądu na własny użytek
Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają obsługi, a ich eksploatacja jest praktycznie bezkosztowa. To ważny powód, dla którego wiele osób decyduje się na wykorzystanie paneli słonecznych do zasilania swojego domu – producenci gwarantują utrzymanie nominalnej mocy wyjściowej paneli na poziomie 80% przez nawet 25 lat od ich instalacji. To długi okres oszczędności na prądzie i większa niezależność od rynkowych cen prądu.
Panele fotowoltaiczne można instalować w domu na własny rachunek, ale koszt instalacji można pomniejszyć też o dofinansowania, m.in. z programu Mój Prąd. Korzystając z tego typu rozwiązań można liczyć na jeszcze większe oszczędności i jeszcze szybszy zwrot kosztów poniesionych na montaż instalacji fotowoltaicznej.
Przy mądrym rozplanowaniu instalacji i zaplanowaniu mocy paneli zgodnej z faktycznym zużyciem prądu w domu, oszczędzanie na prądzie, a nawet kosztach ogrzewania (jeśli urządzenia grzewcze podłączymy do własnej, domowej elektrowni) będzie wyjątkowo korzystne.
Wsparcie ekologii w Lubinie razem z INNEX
Rozmawiając o prądzie z paneli słonecznych, ciężko nie zastanawiać się nad kwestiami ekologicznymi. Instalacja fotowoltaiczna przyczynia się do redukcji CO2 produkowanego przez tradycyjne elektrownie, ponieważ korzysta wyłącznie z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce.
Przez minimum 25 lat działania instalacji fotowoltaicznej Twój dom nie będzie produkował dwutlenku węgla, tlenku azotu, tlenku siarki czy szkodliwych dla zdrowia pyłów, gwarantując całkowicie bezemisyjną pracę.
Instalacje fotowoltaiczne nie generują też hałasu i nie zużywają zasobów wody pitnej do schłodzenia się – są samowystarczalne, a słońce jest przecież naturalnym, odnawialnym źródłem energii. Środowisko z pewnością będzie za to wdzięczne.