Czy fotowoltaika opłaca się w Polsce?

panele fotowoltaiczne
Spis treści

Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych na swojej posesji i przejście na odnawialne źródło energii elektrycznej cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, zarówno za sprawą coraz większej świadomości środowiskowej Polaków, jak i dzięki programom dofinansowań do wykonania takich instalacji. Częstym i słusznym pytaniem pojawiającym się u osób rozważających zakup paneli fotowoltaicznych jest opłacalność takiej inwestycji. Położenie geograficzne Polski skutkuje obecnością czterech pór roku oraz wielu dni, podczas których słońce widoczne jest na niebie przez zaledwie kilka godzin dziennie. Jak wpływa to na efektywność paneli fotowoltaicznych. Czy technologia ta jest w Polsce faktycznie opłacalna?

Wydajność instalacji fotowoltaicznej – na co zwrócić uwagę?

Sama idea wykorzystywania energii słonecznej i przetwarzania jej na energię elektryczną nie jest nowością na rynku – panele fotowoltaiczne istnieją już od dawna i są skutecznie wykorzystywane w wielu krajach cieszących się doskonałymi warunkami geograficznymi do wykonania instalacji fotowoltaicznych.

Główną obawą właścicieli domów w Polsce jest zbyt niski poziom nasłonecznienia w skali roku – choć latem mamy pogodę pozwalającą na nadprodukcję prądu przez panele fotowoltaiczne, zimą zdaje się być zdecydowanie zbyt mało słonecznych dni, by fotowoltaika pracowała efektywnie. Jak się okazuje, na jej wydajność składa się znacznie więcej czynników niż same warunki pogodowe i wielu właścicieli dobrej jakości instalacji fotowoltaicznych nie narzeka na brak prądu nawet w grudniu czy styczniu, w okresie najkrótszych dni w roku.

Na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływa m.in. rodzaj zastosowanej dachówki, kąt nachylenia dachu, ustawienie paneli względem światła oraz ich deklarowana sprawność. Jeśli panele zostaną zamontowane po stronie bez cienia, otrzymującej doskonałe naświetlenie przez cały rok, a ich wydajność zostanie optymalnie dopasowana do zużycia energii w domu, opłacalność fotowoltaiki wzrośnie. Jeśli dodatkowo włączymy się do programu dla prosumentów wybierając instalację podłączoną do sieci energetycznej, wszystkie nadwyżki prądu będziemy przekazywać do sieci, pobierając je na własny użytek w sytuacjach, gdy wytworzona przez panele energia nie wystarczy do zasilenia domu.

Warunki opłat za prąd dla prosumentów są preferencyjne, więc nie musimy przejmować się wzrostem kosztów utrzymania domu zimą. Warto dodać w tym miejscu także, że energia słoneczna może zostać wykorzystana także jako źródło ogrzewania domu, podnosząc dodatkowo wydajność całej instalacji.

Czy w Polsce jest wystarczająco słońca, by zasilić panele fotowoltaiczne?

Problem nasłonecznienia w Polsce to jeden z największych mitów, jakie powielane są wśród osób nie do końca wierzących w skuteczność i opłacalność fotowoltaiki. Ostatnie lata wzrostu popularności energii pozyskiwanej ze słońca dowodzą, że instalacje paneli słonecznych opłacają się niemalże w każdym regionie Polski.

Już od kilku lat doświadczamy zmiany klimatu i wzrostu liczby gorących dni latem oraz słonecznych dni zimą. Słońca mamy aż nadto, szczególnie w zachodniej, południowej i środkowej części kraju. Jeśli zdecydujesz się na instalację paneli fotowoltaicznych po południowo-zachodniej stronie dachu, instalacja będzie czerpała energię ze słońca niemalże przez cały dzień i będzie zdolna wyprodukować prąd w ilościach wystarczających do zasilenia Twojego domu, a nawet przekraczających jego zapotrzebowanie na energię.

Pamiętajmy też, że panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną nawet w pochmurne dni – nie potrzebujemy całkowicie bezchmurnego dnia i upałów, by fotowoltaika działała na 100% swoich możliwości.

Dlaczego warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne w swoim domu?

Fotowoltaika dla domu to inwestycja opłacalna, która dzięki rosnącej wydajności nowoczesnych instalacji paneli słonecznych zwraca się dziś szybciej, niż jeszcze kilka lat temu. Na korzyści płynące z wykonania fotowoltaiki składają się m.in. spadające ceny samej instalacji paneli słonecznych przy wzrastającej wydajności ogniw, a także wzrost kosztów prądu z sieci energetycznej przekonujący do przejścia na energię pozyskiwaną bezkosztowo.

Postaw na sprawdzoną firmę zajmującą się wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych. Wybierając Innex Fotowoltaika Dolnośląskie decydujesz się na panele o wysokiej wydajności, dopasowane optymalnie do potrzeb Twojego domu – zyski z instalacji zwrócą jej koszty na przestrzeni kilku lat. Pamiętajmy, że sprawność instalacji może wynosić nawet 25 lat bez dużych strat na wartości paneli fotowoltaicznych.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
moce umowne pv

Moc przyłączeniowa a moc umowna. Jak dobrać moc instalacji PV?

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd i pozyskać w darmowy sposób energię. Jednak by tak…
audyt fotowoltaiczny

Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem - zarówno ze strony osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Nie ma…
falownik

Jak odczytywać dane z falownika?

Fotowoltaika to instalacja, która składa się z kilku kluczowych elementów. Każdy z nich działa inaczej i ma inne zadanie. Chcąc,…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!