
Nadwyżka energii z paneli fotowoltaicznych – co można z nią zrobić?
Produkując własną energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych można, przy dobrym gospodarowaniu energią, spotkać się z jej nadwyżkami, które należy odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać. Jak to zrobić i kiedy nadwyżka energii może się przydać?
Nadwyżka energii z paneli fotowoltaicznych jest zjawiskiem zupełnie normalnym – użytkownicy indywidualni korzystający z instalacji w Legnicy w domach czy mieszkaniach nie są zwykle w stanie na bieżąco zużyć całego nakładu energii produkowanej przez instalację, szczególnie gdy tej produkowanej jest więcej np. latem.
Z tego względu konieczne jest właściwe magazynowanie nadwyżek energii, czy to w zakładzie energetycznym czy własnych akumulatorach. Obydwa rozwiązania są dobre, choć obecnie popularniejsza jest współpraca z zakładami energetycznymi. Na czym to polega?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych w Polsce, tzw. prosumenci mają obecnie możliwość przekazywania nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej za pomocą licznika dwukierunkowego. Nadwyżka energii, którą prosument jest w stanie przekazać do sieci jest wykorzystywana przez sieć, ale w późniejszym terminie, gdy domowa produkcja energii nie wystarcza do zaspokojenia potrzeb konsumenta, prąd pobierany jest z sieci na preferencyjnych warunkach.

Drugim opłacalnym sposobem na najlepsze wykorzystanie energii z instalacji fotowoltaicznej jest dostosowanie instalacji do faktycznego zużycia energii. Płynący z paneli fotowoltaicznych prąd można wykorzystać nie tylko jako prąd w gniazdkach, ale także do podgrzewania wody, zasilania klimatyzacji, uruchomienia pompy ciepła czy ładowania samochodów elektrycznych. Takie rozwiązanie nie zawsze daje szansę zużycia 100% energii, ale zdecydowanie zmniejsza jej straty i ilość prądu przekazywanego do sieci.

Trzecim wariantem radzenia sobie z nadwyżkami prądu będzie korzystanie z dedykowanych akumulatorów litowo-jonowych pozwalających na samodzielne gromadzenie zapasów energii. Przy niewielkich nadwyżkach akumulatory takie mogą poradzić sobie z przechowywaniem nadwyżek powstających latem i pozwalać na ich zużycie zimą, ale nie są tak pewnym rozwiązaniem jak liczniki dwukierunkowe i magazynowanie energii w sieci.
Kiedy może przydać się nadwyżka energii?
Nadwyżki energii produkowanej przez panele słoneczne w Legnicy mogą przydać się przede wszystkim zimą, kiedy ze względu na mniejsze nasłonecznienie produkcja prądu przez instalację znacząco spada. Rozliczając się z elektrownią w Legnicy poprzez licznik dwukierunkowy można swoje nadwyżki prądu odzyskać, niewiele płacąc za energię elektryczną i korzystając w pierwszej kolejności z zapasów wygenerowanych latem.