Panele fotowoltaiczne Kiełczów

panele fotowoltaiczne

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Prawidłowe dobranie instalacji i paneli fotowoltaicznych to gwarancja odpowiednich parametrów cieplnych w budynku. Planowaną inwestycję trzeba odpowiednio przemyśleć, a przede wszystkim – obliczyć opłacalne dla danego domu jednostki kWp.

Dobranie instalacji fotowoltaicznej powinno być podyktowane wskaźnikami opierającymi się na ilości zużytej energii lub wysokości rachunków. I tak, dla domu jednorodzinnego, gdzie funkcjonować ma instalacja o mocy do 10 kWp – na każdą zużytą rocznie 1 kWh energii, należy dobrać mniej więcej 1,25 Wp mocy instalacji. Z kolei na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii, powinno się dobrać około 1,25 kWp.

Jak prezentują się te obliczenia, gdy weźmiemy pod uwagę rachunki za prąd? Otóż, na każdą wydaną przez nas złotówkę w miesięcznym rachunku, trzeba dobrać 27,5 kWp mocy instalacji. Natomiast w zastępstwie za każde wydane 100 złotych na miesięcznym rachunku, należy dobrać 2,75 kWp mocy.

Z kolei skupiając się na typowym domu jednorodzinnym i instalacji fotowoltaicznej o mocy od 10 do 40 kWp – za każdą wydaną złotówkę na miesięcznym rachunku, trzeba dobrać mniej więcej 30 kWp mocy instalacji. Odpowiednie przeliczenia pozwalają więc stwierdzić, że za każde wydane 100 złotych na miesięcznym rachunku należy dobrać 3,00 kWp mocy instalacji. Każda zużyta rocznie 1 kWh energii oznacza 1,41 kWp mocy instalacji, co daje oczywiście 1000 kWh energii, zamieniane na 1,41 kWp mocy instalacji.

Co można robić z nadwyżką energii?

Produkując własny prąd, gospodarstwo domowe może przeznaczyć go wyłącznie na własne potrzeby. Co w sytuacji, gdy te są już zaspokojone, ale w domu powstała nadwyżka energii? Zacznijmy od tego, że wyróżniamy kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych i od posiadanego rodzaju zależy co będziemy mogli zrobić z nadwyżką. Decydując się na system on-grid, posiadaną nadwyżkę będziemy mogli przekazać do sieci elektroenergetycznej. Tam zostanie zmagazynowana, a właściciel paneli w razie potrzeby będzie mógł z tych zasobów skorzystać.

Alternatywnym rozwiązaniem jest system off-grid, który najczęściej montuje się w domkach letniskowych. Decydują się na niego osoby, które nie chcą być zależne od dostawców energii elektrycznej. Wygenerowana energia jest zużywana, natomiast jej nadwyżka przechowywana jest w specjalnych akumulatorach.

Czym jest jednostka kWp?

energia odnawialna

Jednostka kWp określa maksymalną wydajność konkretnego panelu fotowoltaicznego. Oczywiście przy założeniu, że działa on w standardowych warunkach pomiarowych. A te definiuje rzecz jasna moc promieniowania słonecznego 1000 W/m2 i temperatura powietrza, równa 25 stopni C.

Takową jednostkę używa się też w odniesieniu do całego panelu. Wówczas mówi się na przykład o instalacji o mocy 1 kWp, albo na przykład o mocy 3 kWp.

Zadzwoń teraz!
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!