Panele fotowoltaiczne Dzierżoniów

 

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych w Dzierżoniowie

 

Projekt „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej - mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska” realizowany jest w na terenie 14 dolnośląskich gmin, w tym właśnie gminy Dzierżoniów. Współfinansowany przez Unię Europejską bazuje na środkach Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego ramach Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Zainteresowani mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie w postaci grantów na montaż i instalację systemu fotowoltaicznego. W tym przypadku instalacja fotowoltaiczna musi zostać zamontowana na dachu, a energia dzięki niej uzyskana musi być przeznaczona tylko i wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego. Co więcej, do projektu mogą zgłaszać się właściciele budynków jednorodzinnych wyposażonych jest w instalację trójfazową, użytkowanych rzecz jasna legalnie.

By zdobyć szczegółowe informacje o projekcie, wystarczy wejść na stronę www danej gminy lub zgłosić się do Punktu Informacji. Kolejnym krokiem jest wstępna ocena zgodności z zasadami projektu, po której przyjdzie też czas na wstępną oceną techniczną - takowej dokona oczywiście ekspert. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, na koniec powstaje odpowiednia koncepcja techniczna, a więc plan systemu PV dla danego domu.

Ograniczenia paneli fotowoltaicznych

odnawialna energia

Panele fotowoltaiczne mają swoje ograniczenia. Decydując się na ich montaż trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Oczywistym jest fakt, że generator fotowoltaiczny nie produkuje energii w nocy, przy sporym i silnym zachmurzeniu i mgle, a także przy pokrytych śniegiem czy szronem panelach fotowoltaicznych.

Co prawda nadwyżka wyprodukowanego prądu trafia do zakładu energetycznego, gdzie jest odpowiednio magazynowana, a właściciel może odebrać 80% jej całości, jednak z racji tego, że i zimą może zaświecić słońce - opłaca się dbać o panele także wtedy.

Pokryte śniegiem panele nie są w stanie działać wydajnie. Co możemy wówczas zrobić? Najlepiej odczekać, aż śnieg sam się roztopi. Dopiero wtedy możemy przystąpić do czyszczenia lub zamiatania konstrukcji, tak by pozbyć się niechcianego osadu. Przy drugim rozwiązaniu trzeba pamiętać o tym, aby szczotka nie była zbyt szorstka. Mycie powinno odbywać się natomiast bez użycia silnych detergentów i myjek ciśnieniowych.

Zaleca się zresztą regularne zabiegi pielęgnacyjne przy panelach fotowoltaicznych. Najkorzystniej na takowe decydować się wiosną.


SKONTAKTUJ SIĘ TERAZ!