Jak wybrać instalatora paneli fotowoltaicznych?

instalacja paneli fotowoltaicznych
Spis treści

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł zyskuje coraz większą popularność. Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne w energię elektryczną, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Fotowoltaika przynosi wiele korzyści, między innymi ekologicznych oraz finansowych. Kiedy właściciel budynku zdecyduje się już na instalację paneli fotowoltaicznych, staje przed ważnym wyborem – na jakiego instalatora się zdecydować i jak rozpoznać czy jest on dobry w swoim fachu?

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu instalatora?

Wybierając instalatora, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Przede wszystkim zaleca się sprawdzenie opinii w Internecie, np. na stronach, gdzie klienci oceniają usługi firm. Pozytywne rekomendacje większości użytkowników oznaczają zazwyczaj, że instalator jest godny zaufania, rzetelny w swojej działalności. Nie mniejsze znaczenie ma kontakt z klientem. Jeśli usługodawca skłonny jest udzielić konsultacji, aby zaproponować efektywne rozwiązanie, można mieć pewność, że jest to firma, której zależy na dobrych relacjach z potencjalnymi klientami.

Ważne jest również, aby wybrać firmę fotowoltaiczną z wieloletnim doświadczeniem, która założyła w czasie swojej działalności wiele instalacji. Fachowcy, którzy w niej pracują, powinni być wysyłani na regularne szkolenia w celu pogłębienia wiedzy, potwierdzenia kwalifikacji oraz uaktualnienia stanu swojej wiedzy o nowe sposoby instalacji i informacje ze świata fotowoltaiki. 

Przy wyborze instalatora paneli warto rozważyć, czy oferuje on również inne usługi, np. dokonywanie audytów fotowoltaicznych, które pozwalają ocenić możliwości instalacyjne, jakie dany budynek oferuje. Audyt określa zapotrzebowanie na prąd i na podstawie tych informacji dokonuje konkretnych szacunków. Wykonuje się go przed podjęciem czynności instalacyjnych, gdyż dzięki niemu można dokładnie zaplanować rozkład paneli, okablowanie oraz ulokowanie falownika. 

fotowoltaika na dachu domu
Fotowoltaika na Dolnym Śląsku jest instalowana w domach coraz chętniej – na dachach budynków spotkać można różne konfiguracje paneli, które dostosowywane są do potrzeb mieszkańców.

Oprócz audytu dobry instalator proponuje także usługi serwisowe. Mogą to być m.in.:

  • konserwacja elementów instalacji,
  • przegląd zabezpieczeń,
  • kontrola stanu modułów i okablowania,
  • analiza pracy instalacji,
  • pomiary termowizyjne,
  • naprawa i wymiana uszkodzonych elementów.

Decydując się na wynajęcie profesjonalnego instalatora, zaleca się też zorientować, jak długo trwać będzie proces montażu paneli. 

Dlaczego warto wybrać specjalistów z doświadczeniem?

Aby uniknąć ryzyka nie tylko braku zysków, ale i potencjalnych strat finansowych spowodowanych nieprawidłowym montażem paneli, należy szukać sprawdzonych fachowców. Fotowoltaika to dziedzina wymagająca konkretnych umiejętności oraz wiedzy. Indywidualne podejście do każdej realizacji pozwala na jak najlepsze dopasowanie instalacji do potrzeb klientów – dlatego tak ważne jest, aby czynności tych dokonywał zespół osób z doświadczeniem, co jest jednym z czynników świadczących o tym, że firma fotowoltaiczna jest rzetelna i godna wynajęcia. W INNEX prowadzimy instalację m.in. paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu oraz paneli fotowoltaicznych w Legnicy.

Pomiary termowizyjne – co to?

Pomiary termowizyjne służą do weryfikacji działania instalacji fotowoltaicznej oraz sprawdzenia jej wydajności. Założenie paneli fotowoltaicznych jest swego rodzaju inwestycją długoterminową, która po określonym okresie ma zacząć przynosić zyski. Ważne jest więc, aby cała instalacja działała sprawnie i poprawnie, zgodnie z jej przeznaczeniem. 

Pomiary kamerą termowizyjną pozwalają wykryć wszelkie awarie, usterki i nieprawidłowości, mające miejsce w instalacji. Zdalna kontrola temperatury w panelach pozwala stwierdzić, czy pojawiły się na nich usterki niewykrywalne gołym okiem, oraz czy temperatura jest równomiernie rozłożona na całej szerokości instalacji.

Zastosowanie pomiaru termowizyjnego instalacji fotowoltaicznej jest korzystne dla klienta, gdyż zauważenie tego typu odchyleń od normy pozwala na szybką reakcję i naprawę uszkodzonych modułów. Dzięki temu uniknie się zagrożenia, jakim jest spadek mocy oraz wydajności całej instalacji. Warto zatem, aby instalator, na którego się decydujemy, oferował możliwość wykonania takich pomiarów. 

Te artykuły mogą Ci się spodobać
konserwacja systemu fotowoltaicznego

Jak dbać o panele fotowoltaiczne? Konserwacja systemu

Panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach naszych domów coraz częściej. Dbamy o środowisko i wprowadzamy ten rodzaj pozyskiwania energii nie…
Dodatek osłonowy dla Polaków w 2024 roku - składanie wniosków

Dodatek osłonowy w 2024 roku – wszystko co musisz wiedzieć

Ponowne wprowadzenie dodatku osłonowego - co to oznacza dla Polaków? Dodatek osłonowy, po rocznej przerwie, powraca w 2024 roku, budząc…
zabezpieczona instalacja fotowoltaiczna

Jak zabezpiecza się instalację fotowoltaiczną?

Aby instalacja fotowoltaiczna przynosiła korzyści, ważne jest, aby dobrać odpowiednią moc, liczbę paneli czy miejsce montażu. Wykorzystanie energii ze słońca…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!