Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem – zarówno ze strony osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ tego typu instalacje są bardzo opłacalnym i ekologicznym rozwiązaniem.
Aby system działał w sposób sprawny i wydajny, moc instalacji, jej umiejscowienie i wiele innych czynników, muszą być dobrane w prawidłowy sposób. W tym celu przeprowadzane są audyty fotowoltaiczne, które pomagają określić możliwości montażowe, oszacować zapotrzebowanie budynku na prąd, a także wskazać inne ważne czynniki, które mają wpływ na inwestycję.
Audyt fotowoltaiczny to jeden z najważniejszych etapów poprzedzających inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Polega on na analizie warunków montażowych w danej lokalizacji, określeniu zapotrzebowania budynku na energię elektryczną oraz wystawieniu oceny wskazującej na to, czy panujące warunki pozwolą produkować energię za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Wszystko to odbywa się na podstawie wywiadu z inwestorem oraz oględzin miejsca inwestycji. Wywiad ma na celu oszacowanie zapotrzebowania na energię elektryczną – na podstawie rachunków za prąd.
Dzięki audytowi możliwe jest określenie czy fotowoltaika będzie w danym przypadku opłacalna, a jeśli tak – jaka instalacja będzie najodpowiedniejsza do określonego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Audyt fotowoltaiczny nie jest obowiązkowy w przypadku domów prywatnych i firm. Jeśli jednak istnieje możliwość jego przeprowadzania, to warto go wykonać, aby mieć pewność, że inwestycja będzie opłacalna, a cała instalacja będzie działać w sposób wydajny. Dokumentacja z przeprowadzonego audytu fotowoltaicznego jest obowiązkowa w przypadku instytucji publicznych.
Wykonujemy audyty przygotowujące do montażu:
Jeśli Twoje miasto nie zostało wymienione, nic nie stoi nie przeszkodzie. Skontaktuj się z nami i ustal szczegóły – prowadzimy montaż paneli fotowoltaicznych w całym woj. dolnośląskim.
Oprócz wywiadu przeprowadzonego z inwestorem na temat zapotrzebowania na energię, przewidywanych wzrostów tego zapotrzebowania i innych czynników mających wpływ na koszt całego systemu, ważnym etapem przeprowadzenia audytu są także dokładne oględziny miejsca montażu. Oceniane są warunki techniczne obiektu, na podstawie których określa się najbardziej opłacalną lokalizację paneli. Najlepszym i zarazem najczęściej wybieranym miejscem montażu paneli fotowoltaicznych są dachy budynków. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie dach jest najbardziej wystawiony na światło słoneczne.
Oczywiście możliwy jest także montaż paneli na gruncie, przy użyciu specjalnych konstrukcji, na których umieszczane są solary. Jest to jednak mniej popularne rozwiązanie, które najczęściej wykorzystuje się w sytuacjach, gdy dach nie dostarcza dostatecznie dobrych warunków. Montując panele fotowoltaiczne na dachu, bardzo ważne jest, aby podczas audytu sprawdzić, czy będzie on się nadawał do tej inwestycji. W tym celu brane są pod uwagę takie parametry jak:
Podczas audytu fotowoltaicznego brane pod uwagę jest wiele różnego rodzaju czynników i parametrów, które mogą mieć wpływ na wydajność i opłacalność instalacji. Dlatego przed inwestycją warto skorzystać z tej możliwości, aby mieć pewność, że nasz system solarny będzie opłacalny, a instalacja będzie działać w sposób wydajny i prawidłowy przez długi czas.