Korzyści finansowe wynikające z montażu paneli fotowoltaicznych

fotowoltaika montaż
Spis treści

Istnieją liczne korzyści, dzięki którym montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo dobrym pomysłem. Poniżej wymienimy największe plusy i przyjrzymy się im bliżej.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Szybki zwrot z inwestycji

Przeciętny koszt instalacji fotowoltaicznej może sięgać nawet do 30 tys. zł, lecz jeśli weźmiemy pod uwagę też inne aspekty, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie. Dlaczego? Otóż fotowoltaika jest jednym z rozwiązań proekologicznych, a takie są dzisiaj wspierane przez liczne dotacje. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych znacznie obniża rachunki za prąd, a gdy już po kilku latach zwrócą Ci się wszystkie koszty poniesione na założenie instalacji, zaczniesz oszczędzać. Fotowoltaika najbardziej opłaci się w gospodarstwach domowych z wysokim zużyciem prądu.

Niezależność energetyczna

Według prognoz ceny prądu mogą dalej rosnąć, aby się przed tym uchronić, rozważmy założenie instalacji fotowoltaicznej. Wytwarzany prąd wykorzystujemy w zakresie własnym, a jego nadwyżkę możemy zmagazynować u dostawcy prądu i zużyć w ciągu roku w czasie, gdy wydajność paneli (np. zimą) spadnie.

Wzrost wartości nieruchomości

Nowoczesne rozwiązania są coraz bardziej w cenie! Przekłada się to również na sytuację kupna i sprzedaży domu. Kupcy są coraz bardziej zainteresowani domami już wyposażonymi w takie udogodnienia jak fotowoltaika i są gotowi zapłacić wyższą cenę w zamian za większy komfort i oszczędność w kolejnych latach. Zatem nawet jeśli planujesz sprzedać dom w najbliższym czasie, niekoniecznie musi to być argument za zrezygnowanie z kolejnych udogodnień, a wręcz przeciwnie.

Przyrodzie na ratunek

Energia elektryczna, wytworzona w panelach fotowoltaicznych, w przeciwieństwie do prądu wytworzonego w wyniku spalania węgla, nie emituje gazów cieplarnianych, a co za tym idzie, nie przyczynia się do podnoszenia temperatury na Ziemi.

A co z recyklingiem paneli fotowoltaicznych? Ich żywotność jest określana na około 25-30 lat. Panele mogą podlegać recyklingowi i dobrą wiadomością jest to, że  według szacunków można uzyskać z panelu aż do 96% surowców, w tym aluminium, krzem, miedź i polimery.

Recyklingiem zajmują się przede wszystkim producenci lub importerzy, można też skorzystać z organizacji non profit o nazwie PV Cycle. Niestety, jest także i gorsza wiadomość. Informacja o utylizacji przez producenta lub importera to jedynie zalecenie, nie narzucony obowiązek. Utylizacja paneli fotowoltaicznych nie jest jeszcze palącym problemem, zatem systemy recyklingowe, które byłyby w pełni opłacalne, są dopiero w fazie raczkowania. Dobra wiadomość jest jednak taka, że coraz częstszą inicjatywą jest zakładanie profesjonalnych firm zajmujących się bezpiecznym recyklingiem paneli fotowoltaicznych.

Odliczenia od podatku

Osoby korzystające z rozwiązań takich jak fotowoltaika, mogą liczyć na atrakcyjne ulgi podatkowe. Pozwalają one na odliczenie od podatku kosztów poniesionych na założenie instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, wspomniane już możliwość uzyskania dotacji, np. w ramach projektów takich jak “Mój Prąd” dają możliwość obniżenia kosztów zakładania paneli aż o 5 tys. zł.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to świetne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na zmniejszonych rachunkach za prąd i rozwiązaniu, które nie obciąża środowiska naturalnego. Jeśli już zdecydujesz się na ich montaż, pamiętaj o tym, że wiele zależy od ich prawidłowego założenia, dlatego też konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalistów.

Mieszkasz na terenie Wrocławia lub okolic? Zgłoś się do nas! Grupa Innex to firma działająca od 1993 roku, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z systemami fotowoltaicznymi, dzięki czemu możesz liczyć na prawidłowy i szybki montaż!

Te artykuły mogą Ci się spodobać
żywotność paneli

Jaka jest żywotność paneli słonecznych?

W związku z obserwowanym w ostatnich latach wzrostem zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi, branża związana z produkcją paneli słonecznych znacząco przyspieszyła. Wraz…
falownik

Jak odczytywać dane z falownika?

Fotowoltaika to instalacja, która składa się z kilku kluczowych elementów. Każdy z nich działa inaczej i ma inne zadanie. Chcąc,…
rozbudowa instalacji

Kiedy konieczna jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne można obecnie spotkać na wielu dachach - zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach przedsiębiorstw. Jest to nowoczesne…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!