Fotowoltaika, a instalacja elektryczna – o czym należy pamiętać przy podłączaniu instalacji fotowoltaicznej?

Spis treści

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii stało się standardem. Wynika to nie tylko z dbałości o środowisko, ale także z korzyści finansowych. Instalacja fotowoltaiczna ma za zadanie wyprodukować energię ze słońca. Moduły fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw, które zmieniają energię pobraną z promieni słonecznych w prąd elektryczny. Takie zjawisko nazywane jest efektem fotowoltaicznym.

Dlaczego rodzaj instalacji elektrycznej jest istotny przy zakładaniu fotowoltaiki?

Prąd stały, który jest produkowany przez pobór promieni słonecznych, przepływa przez falownik (inwerter) i zostaje przekształcony w prąd zmienny, który znajduje się w gniazdkach. Chcąc, aby cały proces przebiegał prawidłowo i bezproblemowo konieczna jest sprawna instalacja elektryczna, ponieważ wszystko, co znajduje się na drodze przesyłu prądu, musi działać poprawnie. W przeciwnym wypadku falownik będzie się wyłączał. Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne wymagają wyższego natężenia prądu. W tym celu zazwyczaj stosuje się osobne okablowanie oraz stosowne zabezpieczenia. Jeżeli instalacja nie będzie dodatkowo obciążona, wówczas nie ma konieczności przeprowadzania zmian.

Czy jest możliwe założenie fotowoltaiki w starym budownictwie?

Montaż instalacji fotowoltaicznej w nowym budownictwie jest czymś powszechnym. Jednak wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej w starym budownictwie. Odpowiedź brzmi: tak. Starsze gospodarstwa domowe również mogą stać się bardziej ekologiczne, jednocześnie ciesząc się oszczędnościami.

Poznaj więcej informacji na temat: Czy warto założyć instalację fotowoltaiczną w starym domu?

Na co należy zwrócić uwagę w przypadku starej instalacji elektrycznej?

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych w starym budownictwie, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Jednym z nich jest instalacja elektryczna. W sytuacji, kiedy w ścianach ukryte są cienkie aluminiowe przewody, a tablica bezpieczników jest już wysłużona, koniecznie należy przeprowadzić modernizację. Najlepiej zrobić to podczas generalnego remontu, gdyż zakres prac będzie wymagał kucia tynku. Takie działania są niezbędne, gdyż cienkie przewody aluminiowe mają spore wady, ponieważ ich końcówki w łatwy sposób ułamują się, utleniają oraz luzują w zaciskach. Poluzowane połączenia stanowią zagrożenie pożarowe, gdyż w tych miejscach pod wpływem przewodu prądu zostaje wydzielona spora ilość ciepła. Stara instalacja elektryczna nie zapewnia bezpieczeństwa, ponadto nie pozwala na przyłączenie instalacji fotowoltaicznej oraz osiągnięcie wymaganego poziomu niezawodności. Fotowoltaika łączy się z siecią publiczną, przesyłając sporą ilość energii, właśnie dlatego tak istotne jest, aby każdy element, np. przewody czy rozdzielnia działały bez zarzutu i były solidne oraz wytrzymałe na spore przeciążenia.

stara instalacja a fotowoltaika

Jak należy zintegrować fotowoltaikę z instalacją elektryczną i jakie są wymagania w tym aspekcie?

Instalacja fotowoltaiczna najczęściej jest przyłączana do rozdzielni głównej. Warto jednak pamiętać o dodatkowym miejscu w rozdzielnicy na zabezpieczenia AC (ochrona instalacji przed uszkodzeniem). Inwerter powinien znajdować się w niedalekiej odległości, najlepiej do 10 m. Przewody, które łączą moduły oraz falownik, muszą mieć odpowiedni przekrój zależny od mocy instalacji. Innym miejscem może być skrzynka rozdzielcza (tablica bezpiecznikowa), do której podłączona jest instalacja elektryczna. Jednak trzeba pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach tak, aby system fotowoltaiczny był należycie chroniony przed przepięciami. Jeszcze przed montażem należy upewnić się, że przekrój przewodów jest wystarczający do takiego podłączenia. Co ważne, kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej sieciowej będzie licznik dwukierunkowy, który zlicza energię elektryczną wytworzoną przez panele, a także tej pobranej z sieci publicznej.

Zobacz także: Jaka wymagana jest moc instalacji PV?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy przy zakładaniu fotowoltaiki i podłączaniu jej do instalacji elektrycznej?

Cały proces montowania i podłączania instalacji fotowoltaicznej jest skomplikowany i wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jeszcze przed montażem wszystko musi być dokładnie sprawdzone. Planując instalację fotowoltaiczną, najważniejsze jest wykonanie prawidłowego projektu wraz z pomiarami i dokładnymi wyliczeniami. Daje to gwarancję, że cała instalacja będzie działać sprawnie i bezpiecznie. Co ważne, podłączenie instalacji fotowoltaicznej do odpowiednich zabezpieczeń głównych w danym budynku, musi być wykonane przez elektryka posiadającego stosowne uprawnienia. Warto zatem skorzystać z usług doświadczonego fachowca, który sprawdzi całą strukturę elektryczną w danym obiekcie. Określa on stan obecnej instalacji elektrycznej oraz ewentualną konieczność modernizacji. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która kompleksowo zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne z powodzeniem są montowane zarówno na nowopowstałych budynkach, jak i starszych domach. Warto jednak pamiętać, aby cały proces był wykonywany przez fachowców.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą założenia instalacji fotowoltaicznej we Wrocławiu i okolicach!

Te artykuły mogą Ci się spodobać
panele fotowoltaiczne

Czy fotowoltaika opłaca się w Polsce?

Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych na swojej posesji i przejście na odnawialne źródło energii elektrycznej cieszy się w Polsce coraz większym…
żywotność paneli fotowoltaicznych

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na pozyskiwanie energii za pomocą metody wykorzystującej odnawialne źródło - promienie słoneczne.…
fotowoltaika montaż

Korzyści finansowe wynikające z montażu paneli fotowoltaicznych

Istnieją liczne korzyści, dzięki którym montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo dobrym pomysłem. Poniżej wymienimy największe plusy i przyjrzymy się im…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!