Co warto wiedzieć przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej?

montaż paneli fotowoltaicznych
Spis treści

Dwudziesty pierwszy wiek odznacza się wielkim rozwojem w zakresie odnawialnych źródeł energii. Przeważa tutaj nie tylko aspekt ekologiczny – OZE stanowią też intratną inwestycję, na którą decydują się właściciele zarówno firm i przedsiębiorstw, jak i budynków mieszkalnych, domów. Jedną z metod pozyskiwania energii jest fotowoltaika. Na czym to dokładnie polega oraz co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych? 

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina, która od lat zdobywa coraz większe uznanie i popularność. Polega na pobieraniu energii słonecznej i przetwarzaniu jej na energię elektryczną, czyli prąd, za pomocą specjalnych paneli wykorzystujących w swojej budowie ogniwa krzemowe. Średnia ilość dni w roku, w których poziom nasłonecznienia jest wystarczający, to około 180 dni. W tym czasie instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować energię, która zaspokoi zapotrzebowanie w okresie zimowym. Instalacja fotowoltaiczna nawet w umiarkowanych warunkach pogodowych wychwytuje promieniowanie słoneczne – obecnie jej wydajność może być zadowalająca nawet w pochmurne dni.

Energia, którą przechwycą panele, może być przetworzona na użytek własnego gospodarstwa domowego lub sprzedana do krajowego zakładu dystrybuującego prąd. Metoda poboru energii słonecznej pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dobrze dobrana instalacja optymalizuje rachunki za prąd, a właściciel opłaca wyłącznie opłaty stałe, w tym za utrzymanie przyłącza. Nie płaci on wtedy wielu podatków i akcyz, które wliczają się w stały koszt energii elektrycznej z zakładu. 

Fotowoltaika – najważniejsze fakty o montażu

Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej warto rozważyć kilka istotnych aspektów. Wiele osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w celu uzyskania korzyści majątkowych, wynikających z wielu programów rządowych. Nie wszyscy jednak są świadomi, że inwestycja w tę metodę pozyskiwania energii zaczyna się zwracać dopiero po jakimś czasie. Zazwyczaj jest to okres około 5-7 lat, lecz może być to zależne od wielu czynników. Po pierwsze – kosztu samej inwestycji, tj. zakupu paneli, wynajęcia firmy montującej, przeglądów, konserwacji i innych. Po drugie – od miejsca montażu, m.in. rodzaju dachu i kąta jego nachylenia oraz padania na niego promieni słonecznych. Koszty instalacji można odliczyć w trakcie corocznego rozliczania się z podatków, tj. ulgi termomodernizacyjnej. Można również otrzymać dofinansowanie oraz ulgi zapewnione przez programy rządowe, np. “Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze” – pomagamy pozyskiwać takie środki klientom, którzy decydują się m.in. na panele fotowoltaiczne w Bolesławcu czy montaż instalacji fotowoltaicznych w Lubinie.

Osoba, która na własne potrzeby wytwarza energię elektryczną dzięki narzędziom wykorzystującym odnawialne źródła energii, to prosument. Połączenie słów “producent” i “konsument” odnosi się do roli, jaką właściciele paneli fotowoltaicznych odgrywają w kwestii ochrony środowiska.

panele fotowoltaiczne w slońcu

Instalacja, aby dobrze i sprawnie funkcjonowała, musi być regularnie poddawana konserwacji oraz przeglądom technicznym. Jest to niezwykle istotne, zważywszy na fakt, że w przypadku nieprawidłowego działania, pobór energii słonecznej będzie słabszy, co ostatecznie może przyczynić się do spadku zysków. Cykliczna weryfikacja usterek i uszkodzeń może temu zapobiec i sprawić, że panele będą spełniały swój cel przez długie lata. Pomocne mogą być specjalistyczne pomiary instalacji fotowoltaicznej, które potrafią wykryć wszelkie niewidoczne gołym okiem nieprawidłowości.

Warto też pamiętać, że montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (do 50 kWh) nie musi być nigdzie zgłaszany. Obowiązek poinformowania organów Państwowej Straży Pożarnej o montażu, zgodnie ze zmianą przepisów prawa budowlanego, mają inwestorzy instalacji przewyższających moc 6,5 kWp.

Koszty montażu instalacji mogą się różnić w zależności od wielu czynników, natomiast szacuje się, że w 2022 roku cena łączna może wahać się między 20 000 zł a nawet 48 000 zł. Im większa moc szczytowa instalacji, tym cena jednostkowa za pobrany 1 kw maleje. Łączny koszt obejmuje zarówno cenę samego sprzętu – paneli, falownika, przewodów, zabezpieczeń, a także transportu i profesjonalnego montażu.

Zalety montażu paneli fotowoltaicznych

Instalacja paneli fotowoltaicznych łączy się z dość wysokimi kosztami i jak każda inwestycja długoterminowa potrzebuje czasu, żeby zacząć na siebie zarabiać – następnie jednak może ona przynosić zyski przez wiele lat. Wystarczy regularnie ją kontrolować pod kątem prawidłowego działania i pobierania energii.

Instalacja fotowoltaiczna nie obciąża środowiska, czerpiąc energię z naturalnych źródeł. Co więcej – zapewnia ona niezależność od podwyżek cen prądu z elektrowni. Jeśli planujesz zainwestować w fotowoltaikę w woj. dolnośląskim, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami – pomożemy Ci dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie – zadzwoń: +48 71 750 38 52.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
panele fotowoltaiczne

Czy fotowoltaika opłaca się w Polsce?

Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych na swojej posesji i przejście na odnawialne źródło energii elektrycznej cieszy się w Polsce coraz większym…
żywotność paneli fotowoltaicznych

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na pozyskiwanie energii za pomocą metody wykorzystującej odnawialne źródło - promienie słoneczne.…
fotowoltaika montaż

Korzyści finansowe wynikające z montażu paneli fotowoltaicznych

Istnieją liczne korzyści, dzięki którym montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo dobrym pomysłem. Poniżej wymienimy największe plusy i przyjrzymy się im…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!