Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

instalacje fotowoltaiczne
Spis treści

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to inaczej mówiąc, mała przydomowa elektrownia, w której wytwarzany prąd wystarcza na pokrycie zapotrzebowania jednego gospodarstwa domowego. Jaka jest podstawowa definicja mikroinstalacji fotowoltaicznej? Na co mogą liczyć inwestorzy? Na czym polega system net-meteringu? Poniżej garść informacji.

Podstawowa definicja mikroinstalacji fotowoltaicznej

Jeszcze do niedawna definicja mikroinstalacji zakładała, że jest to instalacja nieprzekraczająca mocy 40 kW, a moc cieplna w skojarzeniu nie mogła być większa niż 120 kW. Obecnie doszło do zmian w ustawie, przez co aktualna definicja zakłada dopuszczalną moc 50 kW, a moc cieplna w skojarzeniu została podniesiona do 150 kW. Co to właściwie oznacza w praktyce? Między innymi to, że zakładanie instalacji fotowoltaicznej na dachu lub na gruncie nie wymaga już pozwoleń. Co więcej, system licznych ulg, dotacji i innych udogodnień czyni to rozwiązanie naprawdę opłacalnym.

Na jakie udogodnienia mogą liczyć inwestorzy?

  • Ustawa o odnawialnych źródłach energii gwarantuje m.in. system stabilnych opustów (tzw.net-metering).
  • Nie jest konieczna koncesja na produkowanie energii elektrycznej.
  • Zakładanie instalacji fotowoltaicznej nie wymaga pozwolenia na budowę.
  • Zniesione zostały opłaty za przyłączenie do sieci oraz montaż licznika dwukierunkowego.
  • Podatek od fotowoltaiki został ujednolicony – stawka wynosi 8% bez względu na to, czy chodzi o instalację na dachu, gruncie, budynkach gospodarczych, jest ona taka sama dla gospodarstw domowych i dla rolników.
  • Fotowoltaika od 2019 roku może być odliczona od podatku, dzięki czemu możemy liczyć na jeszcze większy zwrot z inwestycji.
  • W związku z osiągniętym sukcesem programu „Mój Prąd” oraz dynamicznym przyrostem nowych instalacji fotowoltaicznych oczekiwany jest termin trzeciego naboru składania wniosków, wówczas inwestorzy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie.
  • Kolejną formą dofinansowania ogłoszoną przez Zarząd Powiatu Wrocławskiego jest udzielenie dotacji celowych w 2021 roku dedykowaną wyłącznie dla mieszkańców powiatu wrocławskiego. Dotacje obejmują inwestycje z zakresu ochrony środowiska, które są przeznaczone na zakup i montaż nowego źródła ciepła. Kwota wnioskowanej dotacji to 50% kosztów kwalifikowanych w zaokrągleniu do pełnych złotych, lecz nie więcej niż 3000 złotych brutto.

Na czym polega system opustów?

System opustów jest inaczej określany jak net-metering, czyli opomiarowanie netto. Jest to system, w którym odliczamy ilość energii zakupionej od sieci od energii wyprodukowanej samodzielnie. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli jesteśmy właścicielami instalacji fotowoltaicznej o mocy nieprzekraczającej 10 kW, z jednej wyprodukowanej kWh możemy odzyskać nawet 0,8 kWh (pozostałe 20% pobiera dostawca energii). Jest tak wtedy, gdy wyprodukujemy nadwyżkę energii, którą magazynujemy w sieci, by odebrać ją później, np. w nocy lub w okresie jesienno-zimowym. Jeśli zaś wyprodukowaną energię zużywamy na bieżąco, bez magazynowania, wówczas wykorzystujemy ją w pełni na własny użytek.

Co do magazynowania energii, dobrą wiadomością jest to, że w przypadku korzystania ze zmagazynowanych nadwyżek, najpierw zużywamy te najstarsze, by one nie przepadły.

Czy zatem instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Większość czasu w ciągu dnia jesteśmy w pracy, a to właśnie w tym czasie przypada największa produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Oznacza to, że nie jesteśmy wówczas w stanie zużyć na bieżąco produkowanej energii, a najczęściej korzystamy z niej dopiero wieczorem, czyli pobieramy z sieci wyprodukowaną nadwyżkę, z której 20 do nawet 30% oddajemy dostawcy.

Czy to rzeczywiście jest opłacalne? Załóżmy, że miesięczny rachunek za prąd wynosi 240 zł, a roczny aż 2880 zł. W takim przypadku optymalnym rozwiązaniem jest założenie instalacji o mocy 5.92 kWp, która pozwoli na wyprodukowanie w ciągu roku 6062 kWh.

Wówczas rachunek roczny za prąd może spaść nawet do ok. 154 zł, co w przeliczeniu na jeden miesiąc daje nam niewiele ponad 12 zł. Na przestrzeni 25 lat (średnia żywotność instalacji fotowoltaicznej), jesteśmy zatem w stanie zaoszczędzić nawet do 96 718,25 zł na rachunkach za prąd.

Szukasz firmy montującej fotowoltaikę? Już dzisiaj sprawdź, co może Ci zaoferować wrocławska Grupa Innexmontaż paneli fotowoltaicznych!

Te artykuły mogą Ci się spodobać
panele fotowoltaiczne

Czy fotowoltaika opłaca się w Polsce?

Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych na swojej posesji i przejście na odnawialne źródło energii elektrycznej cieszy się w Polsce coraz większym…
żywotność paneli fotowoltaicznych

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na pozyskiwanie energii za pomocą metody wykorzystującej odnawialne źródło - promienie słoneczne.…
fotowoltaika montaż

Korzyści finansowe wynikające z montażu paneli fotowoltaicznych

Istnieją liczne korzyści, dzięki którym montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo dobrym pomysłem. Poniżej wymienimy największe plusy i przyjrzymy się im…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!