Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

nachylenie paneli
Spis treści

W Polsce instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością. Montowane są na dachach budynków lub na podłożu. Jednak niezależnie od miejsca, kluczowy jest odpowiednio dobrany kąt ich nachylenia, względem padania promieni słonecznych. Zależy on od wielu czynników, jednak odgrywa znaczącą rolę w efektywnej pracy. Precyzyjny montaż całej instalacji pozwoli na znaczące zwiększenie wydajności fotowoltaiki.

Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce?

Klimat panujący w Polsce warunkuje optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych pod kątem 30-40 stopni. W dużej mierze uzależnione jest to także od szerokości geograficznej. Jeśli dom znajduje się na południu Polski, wówczas kąt nachylenia będzie wynosił pomiędzy 20 a 40 stopni. Z kolei na północy będzie to między 30 a 50 stopni. Takie ustawienie paneli pozwoli na idealne warunki, w których instalacja będzie efektywnie pracować przez cały rok. W miejscach, w których energię pozyskuje się wyłącznie latem (np. domki letniskowe), panele fotowoltaiczne można zamontować pod kątem 10–15 stopni. Pozwoli to na w pełni efektywną i wydajną pracę modułów.

Masz pytania? Zadzwoń: +48 71 750 38 52

Duże znaczenie ma także kierunek, w którym montowana jest instalacja fotowoltaiczna. Optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie paneli w stronę południową. Często wybierany jest także południowy wschód bądź południowy zachód. Obie strony dają zbliżony rezultat. Możliwy jest także montaż w kierunku wschodnio-zachodnim, najczęściej pod kątem 30 stopni. Pozwala to uzyskać optymalne warunki do efektywnej i wydajnej pracy paneli o każdej porze.

Od czego zależy odpowiedni kąt?

Powierzchnia paneli fotowoltaicznych musi być skierowana w stronę słońca. Przepływ promieni słonecznych nie może być zakłócony, dlatego też przy montażu należy uwzględnić nie tylko odpowiedni kąt nachylenia, ale także ewentualne zacienienia spowodowane np. wysokimi i rozłożystymi drzewami. Moduły muszą być zamontowane tak, aby przez większość dnia pozostawały w obszarze słonecznym. Każda pora roku charakteryzuje się inną długością dnia oraz ruchami słońca.

Montując panele fotowoltaiczne, należy więc wziąć pod uwagę indywidualnie przeprowadzone pomiary nasłonecznienia, które są wykonywane w miejscu montażu.

Taki zabieg pozwoli na optymalne ustawienie modułów. Dodatkowo należy uwzględnić region Polski, ponieważ pomiędzy północą a południem jest spora różnica w wysokości słońca w różnych porach roku. W przypadku, kiedy panele będą montowane na dachu, koniecznie należy wziąć pod uwagę jego kąt nachylenia. Jeśli ma on mniejszy spadek, wówczas stosowana jest konstrukcja korygująca, ma to za zadanie zwiększyć kąt nachylenia.

Dlaczego dobór odpowiedniego kąta jest tak ważny?

Optymalny kąt nachylenia paneli zawsze musi być dopasowany indywidualnie i jest ustalany pod względem padania promieni słonecznych.

Instalacja fotowoltaiczna ma za zadanie wygenerowanie jak największej ilości energii pozyskanej z promieni słonecznych. Jednak by tak się stało, moduły muszą być zamontowane pod odpowiednim kątem w kierunku najbardziej nasłonecznionym w ciągu dnia. Warto pamiętać, że każda instalacja generuje inną ilość energii, w dużej mierze jest to uzależnione od liczby paneli. Jednak efektywność pracy zależy przede wszystkim od odpowiedniego umiejscowienia, które ma znaczący wpływ na intensywność padania promieni słonecznych. Chcąc w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki, konieczne jest precyzyjne umiejscowienie modułów. Warto pamiętać, że niewłaściwe ich ustawienie będzie skutkowało mniej wydajną i efektywną pracą, co z kolei przełoży się na znacznie mniejszą ilość wytworzonej energii. Tutaj ważną rolę odgrywa także kierunek, w którym zamontowane zostaną panele, a także region geograficzny. Rzeczywistą efektywność oraz wydajność instalacji fotowoltaicznej wyliczają specjaliści. Opierają się oni o precyzyjne pomiary nasłonecznienia oraz uwzględniają wszystkie warunki i ewentualne przeszkody, które znajdują się w miejscu planowanego montażu paneli. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjne wyliczenie kąta nachylenia oraz umiejscowienia modułów – tak, aby zapewniały wystarczającą ilość energii do zaspokojenia indywidualnych potrzeb przez cały rok.

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na pozyskanie energii. Promienie słoneczne, które padają na panele, pozwalają na wytworzenie darmowego prądu, w pełni ekologiczny sposób. Warto jednak pamiętać, że ilość pozyskanej energii w dużej mierze zależy od kąta nachylenia instalacji, kierunku jej umiejscowienia oraz regionu Polski – fotowoltaika w woj. dolnośląskim to chętnie wybierane rozwiązanie.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
upał a instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika a upał – dlaczego instalacja może pracować gorzej?

Lato to okres, który obfituje w wysokie temperatury powietrza oraz bezchmurne niebo. Właściciele instalacji fotowoltaicznej są zadowoleni z takich warunków…
Waga paneli fotowoltaicznych

Ile ważą panele fotowoltaiczne? Instalacja a obciążenie dachu

Instalacja fotowoltaiczna, służąca do pozyskiwania energii z promieni słonecznych, to świetne rozwiązanie, które zyskało wielu zwolenników. Polacy chętnie montują panele…
rozbudowa instalacji

Kiedy konieczna jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne można obecnie spotkać na wielu dachach - zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach przedsiębiorstw. Jest to nowoczesne…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!