Instalacja fotowoltaiczna a plan budowy domu

montaż paneli fotowoltaicznych
Spis treści

Piękny, bezpieczny i dobrze zaprojektowany dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Obecnie coraz więcej ludzi dostrzega zalety montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu, dlatego podpowiadamy, jakie elementy ustalić z architektem, jeśli planujesz mieć ekologiczny i nowoczesny dom z fotowoltaiką.

Instalacja fotowoltaiczna – co warto ustalić z architektem?

Ekspozycja paneli fotowoltaicznych

Lokalizacja paneli fotowoltaicznych jest niezwykle ważna, aby efektywność, wydajność i zyski z instalacji były maksymalnie wysokie. W Polsce najwięcej promieni słonecznych w ciągu dnia ogrzeje panele fotowoltaiczne skierowane na południe. Podczas budowy domu warto ustalić z architektem chęć instalacji paneli zamontowanych właśnie w tym kierunku.

Kąt nachylenia dachu

Panele fotowoltaiczne można zamontować na każdym rodzaju dachu, zarówno skośnym, jak i prostym. Producenci zalecają jednak, aby panele montować pod kątem 30-45 stopni. W związku z tym, na prostym dachu konieczne jest zamontowanie dodatkowych konstrukcji i wzmocnień. Wymaga to dodatkowych nakładów finansowych, których można uniknąć. Wystarczy ustalić z architektem odpowiedni projekt domu, którego dach będzie już dostosowany do łatwej instalacji paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu oszczędzisz sobie dodatkowych kosztów.

Cień

Aby instalacja fotowoltaiczna generowała jak najwięcej energii, panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe, a ich kąt nachylenia wynosić od 35 do 45 stopni. To jednak niejedyne reguły, których warto przestrzegać. Niemały wpływ na ilość promieni słonecznych, które ogrzeją panele, ma także ukształtowanie terenu i krajobraz wokół. Tutaj niezwykle istotne jest mądre zagospodarowanie ogrodu oraz ekspozycja dachu. O ile na własny ogród mamy wpływ, to okoliczne środowisko naturalne czy posesje sąsiadów mogą spowodować, że montaż paneli fotowoltaicznych nie będzie możliwy od strony południowej. Plan budowy domu z instalacją fotowoltaiczną powinien uwzględniać, że każdy cień rzucany na instalację ogranicza ilość generowanego prądu, dlatego najlepiej wybrać miejsce, które nie jest zacienione przez drzewa lub inne elementy.

Pokrycie dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych najlepiej sprawdza się na dachu pokrytym metalem lub gontem bitumicznym. Taki dach jest zdecydowanie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Dachy wykonane z gorszych jakościowo materiałów, np. popularnej dachówki, są bardziej delikatne i kruche. Przez to trudno zagwarantować brak uszkodzeń na dachu, które mogą spowodować monterzy instalacji fotowoltaicznej. Mało odporne na uszkodzenia pokrycie dachu wymaga także dodatkowego nakładu pracy. Uzgadniając szczegóły dachu z architektem, warto pamiętać, że lepiej wybierać trwałe pokrycia. Instalacja fotowoltaiczna ma swoją masę, a budowanie systemu na delikatnym dachu może utrudnić wykonanie instalacji zgodnie z założeniami.

Wygląd dachu

Zewnętrzny wygląd domu to nie tylko ściany i dach, ale także okna, kominy, świetliki czy otwory wentylacyjne. Nawet jeśli niewielkie, to ograniczają powierzchnię, którą można przeznaczyć na panele fotowoltaiczne na dachu domu. Instalację najlepiej zaplanować na połaci dachu, która jest wolna od innych, dodatkowych elementów. Jeśli to możliwe, warto postarać się umieścić okna, kominy i inne elementy połaci dachu z innej części niż panele.

Prowadzenie kabli

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane okablowanie to podstawa bezpieczeństwa nie tylko podczas korzystania z urządzeń elektrycznych. Swoje okablowanie ma także system fotowoltaiczny, dlatego już na etapie projektowania domu warto przemyśleć, jak poprowadzić okablowanie z dachu do centrali elektrycznej. Co więcej, warto pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni na monitoring instalacji, inwertery i inne urządzenia, które warto umieścić obok centrali elektrycznej.

Ogrzewanie

Obecnie jest wiele sposobów na ogrzewanie domu. Może to być tradycyjne rozwiązanie w postaci komina czy instalacji gazowej. Coraz większą popularnością cieszy się także ogrzewanie podczerwienią. Prawidłowo zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwala na generowanie idealnie dopasowanej do potrzeb ilości prądu. Jeśli dom i połać dachu są na tyle duże, że instalacja fotowoltaiczna wystarczy do zaspokojenia podstawowych potrzeb, a dodatkowo do ogrzania całego domu, na etapie projektowania warto przemyśleć, czy nie warto założyć elektryczną instalację grzewczą, czy pompy ciepła, a zrezygnować z nieekologicznego komina.

Zastanawiasz się nad zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź naszą ofertę fotowoltaika Głogów.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
Części instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika w pigułce – z czego składa się instalacja?

Darmowy prąd – mimo iż brzmi to nieco abstrakcyjnie, to jednak jest możliwe. Wszystko dzięki instalacjom fotowoltaicznym, które cieszą się…
czy ubezpieczać panele fotowoltaiczne

Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne rzadko ulegają awarii. Dziesięć lat temu średni okres gwarancji na instalację PV wynosił maksymalnie 15 lat. Dzisiaj standardem…
instalacja elektryczna z fotowoltaiką

Fotowoltaika, a instalacja elektryczna – o czym należy pamiętać przy podłączaniu instalacji fotowoltaicznej?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii stało się standardem. Wynika to nie tylko z dbałości o środowisko, ale także z korzyści…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!