Działanie paneli fotowoltaicznych – krok po kroku

działanie paneli fotowoltaicznych
Spis treści

Z roku na rok systemy fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. To nie tylko świetny sposób na pozyskanie darmowego prądu z promieni słonecznych, ale także spore oszczędności. Słońce dostarcza niezliczone pokłady energii – należy do odnawialnych źródeł, dzięki czemu jego zasoby są niewyczerpalne. Czym jest fotowoltaika i w jaki sposób odbywa się pozyskiwanie prądu za jej pomocą?

Na czym polega fotowoltaika?

Darmowa energia elektryczna brzmi nieco abstrakcyjnie, jednak jest to możliwe dzięki fotowoltaice. To właśnie z jej pomocą odbywa się przekształcenie promieni słonecznych w energię elektryczną. Służą do tego panele fotowoltaiczne, które montowane są na dachu lub na podłożu od strony południowej. Pozyskiwany prąd stały jest przekształcany w prąd zmienny, który służy do zasilania urządzeń znajdujących się w konkretnym budynku.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Głównym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przekształcenie energii pozyskiwanej z promieni słonecznych w prąd elektryczny. Jednostką prądotwórczą są ogniwa, a ich działanie jest oparte o efekt fotowoltaiczny. Półprzewodniki, znajdujące się w ogniwach, przewodzą ładunki elektryczne, w rezultacie czego powstaje prąd stały, który za pomocą inwertera jest przekształcany w prąd zmienny.

Co wchodzi w skład paneli fotowoltaicznych?

W skład zestawu instalacji paneli fotowoltaicznych wchodzą: panele PV, inwerter, inaczej zwany falownikiem, licznik dwukierunkowy, system mocowania oraz akcesoria łączeniowe i okablowanie.

Panele zbudowane są z ogniw, których połączenie tworzy moduły. Składają się one z: przodu ramy, szkła hartowanego, folii EVA, ogniwa fotowoltaicznego, folii PET, tyłu ramy i puszki przyłączeniowej. Z kolei inwerter to kluczowa część instalacji. To właśnie on jest odpowiedzialny za całą pracę systemu PV. Dodatkowo zmienia prąd stały w prąd zmienny. To także element zabezpieczający, ponieważ w sytuacji, kiedy system fotowoltaiczny ulegnie jakiejś awarii, to inwerter od razu się wyłączy, co będzie świadczyło o nieprawidłowym działaniu i przerwaniu dostawy energii. Licznik dwukierunkowy mierzy przepływ prądu oraz umożliwia rozliczenie ilości wyprodukowanej i pobranej energii. System montażowy umożliwia stabilne przymocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu lub na podłożu. Cechuje się wysoką odpornością na korozję, dlatego też wykonywany jest z aluminium bądź stali nierdzewnej. Do elementów wchodzących w skład akcesoriów możemy zaliczyć: skrzynki przyłączeniowe, zabezpieczenia, rozgałęźniki i złącza.

Jak krok po kroku wygląda proces pozyskania energii z promieni słonecznych przez panele?

Panele fotowoltaiczne mają za zadanie zmienić energię pozyskaną z promieni słonecznych na energię elektryczną. Proces ten składa się z następujących etapów:

  1. Ogniwa fotowoltaiczne to podstawowe elementy instalacji, połączone tworzą moduły, dzięki którym możliwe jest wytwarzanie większej ilości energii. Ogniwa stanowią nieodzowną część paneli. To właśnie do nich docierają promienie słoneczne. Zbudowane są z materiałów półprzewodnikowych, najczęściej krzemu, który przewodzi ładunek elektryczny w następstwie działania czynników zewnętrznych.
  2. Promienie padają na panele, a ogniwa fotowoltaiczne są odpowiedzialne za przekształcenie energii słonecznej w prąd stały. Jest to tak zwany efekt fotowoltaiczny. Foton pada na płytkę krzemową, następnie jest pochłaniany przez krzem, który wybija elektron z jego pozycji, wymuszając ruch. W ten sposób następuje przepływ prądu elektrycznego.
  3. Moduły przekazują powstały prąd do inwertera. W dalszej kolejności następuje jego przekształcenie w prąd zmienny, który płynie do gniazdek.

Dlaczego panele fotowoltaiczne to opłacalne rozwiązanie?

Promienie słoneczne to jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii. Nie dziwi więc fakt, że panele fotowoltaiczne stale zyskują na popularności. Mimo iż instalacja fotowoltaiki wiąże się ze sporym kosztem, to inwestycja ta zwraca się po kilku latach. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania dotacji, która znacząco ułatwi zgromadzenie potrzebnych funduszy. Panele są wykonane z trwałych i wielokrotnie testowanych materiałów, które są gwarancją długiej żywotności. Instalacja fotowoltaiki to także spore oszczędności na rachunkach – bez obaw o kolejne podwyżki cen energii. To również doskonały sposób, aby dbać o środowisko naturalne.

Energia pozyskiwana z promieni słonecznych to mniejsze rachunki za prąd, komfort, wygoda i bezpieczeństwo. Warto zatem przemyśleć możliwość zamontowania paneli słonecznych, aby móc cieszyć się nie tylko darmową energią, ale również sporymi oszczędnościami. Zajmujemy się montażem paneli fotowoltaicznych w woj. dolnośląskim i okolicach – zapraszamy do kontaktu: +48 71 750 38 52!

Te artykuły mogą Ci się spodobać
instalacja fotowoltaiczna bezpieczeństwo

Czy instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna?

Fotowoltaika zapewnia niezależność energetyczną, a wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, pomaga stworzyć czystsze i bezpieczniejsze środowisko. Wiele osób…
panele fotowoltaiczne budowa

Jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny? Moduł PV od A do Z

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu gospodarstw domowych, firm oraz innych miejsc, gdzie wykorzystuje…
panele pv na gruncie

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie: czy warto?

Panele fotowoltaiczne stale zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ to doskonały sposób na darmową energię. Najczęściej są one…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!