Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

żywotność paneli fotowoltaicznych
Spis treści

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na pozyskiwanie energii za pomocą metody wykorzystującej odnawialne źródło – promienie słoneczne. Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Inwestując w instalacje fotowoltaiczne, należy pamiętać, że wymagało to będzie od nas znacznego wkładu finansowego na samym początku. Korzystanie z fotowoltaiki zawsze się jednak zwraca. Jak długo można korzystać z zainstalowanych paneli? Kiedy konieczna może być ich wymiana?

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Odpowiedź na to pytanie może być różna, ponieważ zależy to od kilku czynników. Gwarancja producenta wynosi zazwyczaj od 20 do 25 lat – i to jest właśnie czas uznawany za minimalny okres użytkowania panelu fotowoltaicznego. Jednak obecnie średnia żywotność paneli słonecznych może sięgać nawet 40 lat.

Należy zawsze brać pod uwagę fakt, że z czasem panele fotowoltaiczne stopniowo tracą swoją wydajność. Z reguły w okresie gwarancyjnym, tj. do 20 lub 25 lat po instalacji, producent gwarantuje sprawność na poziomie 80-85% sprawności początkowej.

Po upływie czasu przewidzianego w gwarancji, aż do końca okresu użytkowania, wydajność panelu będzie nadal spadać. Fakt ten staje się zazwyczaj zauważalny mniej więcej po 30 latach. 

Zarówno spadek wydajności paneli, jak i okres użytkowania, który ostatecznie osiągną, będzie zależał od kilku czynników, takich jak regularność przeprowadzania konserwacji czy warunki pogodowe, na które są one narażone.

Innymi czynnikami, mającymi bezpośredni wpływ na żywotność płyt, są materiały, z których zostały wykonane, konstrukcja i zastosowana technologia. W związku z tym udowodniono, że panele słoneczne, które mają większą odporność i dłuższy okres użytkowania, to panele mono- i polikrystaliczne. Dzieje się tak między innymi dzięki różnym materiałom, z których zostały wyprodukowane, projektom, standardom jakości i nowym technologiom, które są wciąż dodawane, aby wprowadzać na rynek bardziej wydajne, trwałe urządzenia.

Jak przedłużyć żywotność paneli?

Po podjęciu decyzji o zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną należy zastosować się do kilku rad, które mogą mieć decydujący wpływ na wydłużenie żywotności paneli i utrzymanie optymalnej wydajności:

Montaż przeprowadzony przez sprawdzoną firmę. Jako że panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata, warto się upewnić, że instalacja jest wykonywana przez profesjonalną firmę specjalizującą się w tym obszarze na co dzień, likwidując tym samym ryzyko uszkodzenia paneli podczas samego montażu. Jesteśmy firmą mającą ogromne doświadczenie w podłączaniu instalacji fotowoltaicznych we Wrocławiu.

Ważne jest również okresowe czyszczenie paneli. Zadanie to może być wykonane przez właściciela paneli lub, co jest bardziej wskazane, przez wyspecjalizowaną firmę, która wykonuje czyszczenie i konserwację z gwarancją. Sprawdzając stan paneli, specjalista może udzielić porady i wskazówek na podstawie wykonanego przeglądu. Jeśli konserwacja zostanie przeprowadzona z udziałem wyspecjalizowanej firmy, sprawność paneli pozostanie na poziomie powyżej 80-85% nawet przez 30 lat od instalacji, a więc długo po upływie okresu gwarancji, i może osiągnąć okres użytkowania wynoszący cztery dekady.

Gwarancja zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną

Podsumowując, panele fotowoltaiczne mają długi okres użytkowania, który gwarantuje pełen zwrot kosztów początkowej inwestycji, zaś gdy mija ten okres, późniejsze koszty utrzymania są całkowicie przystępne. Odpowiednie użytkowanie, regularne czyszczenie i prawidłowy montaż naszych paneli fotowoltaicznych, w połączeniu z okresowym sprawdzaniem i monitorowaniem każdego z ich elementów, pomoże nam jeszcze bardziej wydłużyć żywotność naszych paneli. 

Zamów montaż paneli fotowoltaicznych w woj. dolnośląskim i stań się niezależny!

Te artykuły mogą Ci się spodobać
nachylenie paneli

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

W Polsce instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością. Montowane są na dachach budynków lub na podłożu. Jednak niezależnie od miejsca,…
Farma fotowoltaiczna dla właścicieli gruntów

Farma fotowoltaiczna dla właścicieli gruntów – korzyści

Farma Fotowoltaiczna - korzyści oraz informacje jak zacząć Farma fotowoltaiczna to instalacja składająca się z paneli fotowoltaicznych (PV), które przekształcają…
Dodatek osłonowy dla Polaków w 2024 roku - składanie wniosków

Dodatek osłonowy w 2024 roku – wszystko co musisz wiedzieć

Ponowne wprowadzenie dodatku osłonowego - co to oznacza dla Polaków? Dodatek osłonowy, po rocznej przerwie, powraca w 2024 roku, budząc…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!