Fotowoltaika w pigułce – z czego składa się instalacja?

Części instalacji fotowoltaicznej
Spis treści

Darmowy prąd – mimo iż brzmi to nieco abstrakcyjnie, to jednak jest możliwe. Wszystko dzięki instalacjom fotowoltaicznym, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Zamontowanie paneli na gruncie czy dachu pozwala na uzyskanie energii z promieni słonecznych. Co więcej, to także w pełni ekologiczny proces. Jak działa fotowoltaika i z czego składa się instalacja?

Dlaczego fotowoltaika zyskała tak dużą popularność?

Panele fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością nie tylko u właścicieli domów jednorodzinnych, ale także wśród przedsiębiorców, którzy chętnie montują instalacje na dachu swojej firmy. Fotowoltaika to proces polegający na produkcji energii elektrycznej pozyskiwanej z promieni słonecznych. W praktyce oznacza to, że prąd jest pozyskiwany w sposób naturalny dzięki słońcu. Pozwala to na osiągnięcie niezależności, zmniejszenie emisyjności czy spowolnienie degradacji środowiska. Produkcja własnego prądu to również możliwość uniknięcia coraz większych rachunków związanych ze wzrostem cen za energię.

Fotowoltaika to produkcja prądu z darmowego i niewyczerpalnego źródła, jakim jest słońce. Jednym z najważniejszych elementów instalacji są moduły, zbudowane z ogniw fotowoltaicznych. To właśnie na nie padają promienie słoneczne, po czym dochodzi do zjawiska fotoemisji, polegającego na wewnętrznym przemieszczaniu się ładunków elektrycznych. Powstały prąd stały wędruje do inwertera, który przekształca go na prąd zmienny, ten z kolei płynie do gniazdek.

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachu, jednak z powodzeniem można je umieścić także na gruncie.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Do najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej należą:

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne są kluczowym elementem całej instalacji. To właśnie na nie padają promienie słoneczne, które w dalszej kolejności zamieniane są na energię elektryczną. Najczęściej stosowane są panele polikrystaliczne bądź monokrystaliczne. Każdy z modułów zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych, które stanowią ich fundamentalną podstawę. Dzięki nim możliwe jest zjawisko fotoemisji. Ogniwa zbudowane są z płytek, do produkcji których wykorzystywane są odpowiednie pierwiastki chemiczne. Najpopularniejszym tworzywem jest krzem, następnie selen bądź german. Promienie słoneczne, padające na ogniwa, wytwarzają dodatnie elektrony, które poprzez przemieszczanie się wytwarzają napięcie elektryczne. Tak powstaje prąd stały.

Chcesz zainstalować u siebie panele fotowoltaiczne? W województwie dolnośląskim realizujemy tego typu usługi.
Zadzwoń i umów się na termin realizacji: +48 71 750 38 52

Inwerter, inaczej zwany falownikiem

Kolejnym ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, do którego podłączone są łańcuchy modułów. Jego najważniejszym zadaniem jest przekształcenie wytworzonego prądu stałego na prąd zmienny, który będzie zasilał budynek. Dodatkowo inwerter odpowiada za bezpieczeństwo całej instalacji, a także za jej zrównoważoną pracę. Istotne jest miejsce zamontowania, ponieważ falownik musi być zabezpieczony przed zabrudzeniami i wilgocią, ponadto należy zapewnić prawidłową wentylację.

Zabezpieczenia AC/DC

Zabezpieczenia AC to zmiennoprądowe, a DC to stałoprądowe. Każdy zestaw fotowoltaiczny musi je posiadać. Stosowane są w celu ochrony paneli i falownika przed skutkami wyładowań lub przepięć. W skład zabezpieczenia wchodzą wyłączniki napędowe, optymalizatory oraz ograniczniki przepięć.

System mocujący

System mocujący jest niezwykle ważnym elementem fotowoltaiki. Ma on ogromne znaczenie dla wydajności całej instalacji oraz bezpieczeństwa. Jego zadaniem jest zabezpieczenie paneli podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz odpowiednia ich wentylacja. Systemy mocujące nie tylko są odporne na korozję, ale także nie obciążają dachu.

Okablowanie zestawu fotowoltaicznego

Okablowanie zapewnia prawidłowe połączenie paneli oraz podłączenie ich do falownika. Charakteryzują się grubą izolacją, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwe czynniki zewnętrzne. Uzupełnieniem okablowania są złącza, za pomocą których łączone są panele.

Odpowiednio dobrane komponenty instalacji = wydajna produkcja prądu

Wszystkie wymienione elementy tworzą kompletną instalację fotowoltaiczną. Każdy z nich ma inne zadanie, jednak cały zestaw odpowiada za poprawne działanie i bezpieczeństwo. Ważne jest, aby poszczególne komponenty zostały prawidłowo dobrane i zamontowane, wtedy cała instalacja będzie sprawnie i wydajnie produkować prąd.

Panele fotowoltaiczne są coraz częściej spotykane zarówno na budynkach jednorodzinnych, jak i w dużych firmach. Dodatkowo w Polsce znajdują się także farmy fotowoltaiczne, pozwalające na pozyskanie znacznej ilości energii. Fotowoltaika to nasza teraźniejszość oraz przyszłość.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
instalacja fotowoltaiczna na dachu starego domu

Instalacja fotowoltaiczna w starym domu — czy warto?

W ostatnim czasie coraz więcej osób zwraca uwagę na środowisko naturalne i szuka sposobów na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz…
moce umowne pv

Moc przyłączeniowa a moc umowna. Jak dobrać moc instalacji PV?

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd i pozyskać w darmowy sposób energię. Jednak by tak…
zabezpieczona instalacja fotowoltaiczna

Jak zabezpiecza się instalację fotowoltaiczną?

Aby instalacja fotowoltaiczna przynosiła korzyści, ważne jest, aby dobrać odpowiednią moc, liczbę paneli czy miejsce montażu. Wykorzystanie energii ze słońca…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!