Jak zabezpiecza się instalację fotowoltaiczną?

zabezpieczona instalacja fotowoltaiczna
Spis treści

Aby instalacja fotowoltaiczna przynosiła korzyści, ważne jest, aby dobrać odpowiednią moc, liczbę paneli czy miejsce montażu. Wykorzystanie energii ze słońca to ekologiczny i ekonomiczny sposób na produkcję prądu. Warunek konieczny to spełnienie wysokich standardów bezpieczeństwa. Długie i bezproblemowe działanie instalacji umożliwiają między innymi specjalne metody zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna a możliwe niebezpieczeństwa

Instalacje fotowoltaiczne są narażone na różne czynniki, które mogą spowodować problemy związane z pozyskaniem, przetworzeniem i przekazaniem do gniazdek elektrycznych prądu. Niebezpieczeństwa, na jakie narażone są instalacje to:

    Powstanie prądów zwarciowych:

Prądy zwarciowe w instalacji fotowoltaicznej powstają w efekcie zacienienia jednego z paneli. Jest to niedogodność związana z przepływem prądu stałego między modułami a falownikiem.

    Spięcie lub wahania napięcia w sieci:

Instalacje fotowoltaiczne powinny mieć odpowiednio zabezpieczone złącza, ponieważ źle przyłączony do sieci falownik, może powodować wzrosty napięcia czy wahania.

Metody zabezpieczania instalacji fotowoltaicznych

Awaria sieci elektrycznej może przytrafić się każdemu. Decyzje i działania podejmowane przez właścicieli instalacji fotowoltaicznej mogą jednak znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia awarii. Fotowoltaika to stosunkowo młoda dziedzina nauki, która umożliwia wykorzystanie odnawialnego źródła energii – słońca. Pozyskanie energii z promieniowania słonecznego to w Polsce coraz popularniejsza forma produkowania i wykorzystywania prądu. Coraz więcej mówi się o konieczności dbania o środowisko. Trzeba jednak pamiętać też o wymaganiach instalacji, której urządzenia elektryczne będą działać prawidłowo tylko wtedy, gdy spełnione będą określone normy.

Myślisz o instalacji fotowoltaicznej we Wrocławiu? Zadzwoń: +48 725 410 506.

Bezpieczniki

Podstawowym zabezpieczeniem instalacji fotowoltaicznych są bezpieczniki. Ich głównym celem jest w razie konieczności przerwanie obwodu elektrycznego, co skutkuje przerwą w dostawie prądu. Aby bezpieczniki spełniały swoją funkcję, warto zwrócić uwagę na to, aby były prawidłowo dopasowane do ochrony instalacji fotowoltaicznej. Bezpieczne są jedynie te urządzenia, które są zgodne z normą IEC 60269-6. Bezpiecznikami I poziomu są wkładki topikowe cylindryczne, których zadaniem jest wyłączenie prądów zwarciowych w obszarze paneli fotowoltaicznych. Bezpieczniki powinny być zamontowane po stronie “-,” ale także po stronie “+”.

Rozłączniki

Rozłączniki w instalacji PV montuje się z dwóch stron falownika. Dzięki temu znajdują się w obwodzie prądu stałego i w obwodzie prądu przemiennego. Ich działanie wykorzystuje pojęcie elektromagnetycznej siły Lorentza, które polega na wyciągnięciu i przerwaniu łuku. Rozłączniki działają jednakowo w obie strony, a ich specjalna budowa zapobiega polaryzacji. Występują w różnych rozmiarach, dlatego ich wielkość należy dobrać w zależności od instalacji. Rozłączniki stanowią ważne zabezpieczenie falownika, który może ulec awarii podczas wymiany różnych elementów czy prac.

Ograniczniki 

Ochrona przed przepięciami lub niebezpiecznymi sprzężeniami w instalacji fotowoltaicznej to podstawa, aby móc w pełni wykorzystać potencjał paneli PV. W celu ochrony systemu fotowoltaicznego i podłączonych do niego urządzeń elektrycznych stosuje się ograniczniki przepięć, które zabezpieczają przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Wyróżnia się:

a) ograniczniki przepięć typu 1 – chronią przed wyładowaniami atmosferycznymi,

b) ograniczniki przepięć typu 2 – zabezpieczają przed wystąpieniem tzw. przepięć komutacyjnych,

c) ogranicznik przepięć typu 3 – służą do zabezpieczenia najbardziej kosztownych elementów instalacji.

Jak dbać o bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej?

Dbanie o bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej ogranicza koszty, dlatego warto znać sposoby na zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej. Zbiór reguł, dzięki którym instalacja PV posłuży na lata, znajdują się między innymi w normie PN-EN 61173:2002 (Ochrona przepięciowa fotowoltaicznych PV systemów wytwarzania mocy elektrycznej). Specjalnie opracowane zasady ochrony instalacji fotowoltaicznych określają także inne normy, takie jak PN-IEC 61643-1.2001, PN-IEC-60364-4-442, PN-IEC 60364-4-443:1999, czy PN-HD 60364-7-712:2007. W INNEX montujemy instalacje fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku, które spełniają wszystkie niezbędne wymagania, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikom budynku.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
Wzrost ceny prąd oraz gazu w drugiej połowie 2024 roku

Wzrost rachunków za prąd i gaz w drugiej połowie 2024 roku – przewidywane koszty

Wzrost rachunków za prąd i gaz w drugiej połowie 2024 roku - przewidywane koszty Zwiększenie kosztów prądu o 29% Z…
Części instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika w pigułce – z czego składa się instalacja?

Darmowy prąd – mimo iż brzmi to nieco abstrakcyjnie, to jednak jest możliwe. Wszystko dzięki instalacjom fotowoltaicznym, które cieszą się…
konserwacja systemu fotowoltaicznego

Jak dbać o panele fotowoltaiczne? Konserwacja systemu

Panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach naszych domów coraz częściej. Dbamy o środowisko i wprowadzamy ten rodzaj pozyskiwania energii nie…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!