Czy instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna?

instalacja fotowoltaiczna bezpieczeństwo
Spis treści

Fotowoltaika zapewnia niezależność energetyczną, a wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, pomaga stworzyć czystsze i bezpieczniejsze środowisko. Wiele osób nie decyduje się jednak na montaż paneli fotowoltaicznych, ponieważ uważa, że takie instalacje są niebezpieczne. Czy panele fotowoltaiczne mogą zagrozić zdrowiu i życiu?

Jakie są główne przyczyny awarii instalacji fotowoltaicznej?

Wskazuje się na dwa główne powody awarii instalacji fotowoltaicznej. Są to uszkodzenia elektryczne i mechaniczne.

  • uszkodzenia elektryczne – wynikają z nieprawidłowego zaprojektowania instalacji lub nieprawidłowego montażu. Inwestując w system fotowoltaiczny nie warto oszczędzać, ponieważ niskiej jakości komponenty nie dają gwarancji niezawodności i wysokiej wydajności. Warto zaznaczyć, że w skład instalacji fotowoltaicznej nie wchodzą tylko ogniwa i panele fotowoltaiczne, ale także inne części, jak np. kable.
  • mechaniczne – uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej tego typu zwykle zdarzają się na etapie montażu, dlatego wybór fachowców ma duże znaczenie. Uszkodzenia mechaniczne mogą być także wynikiem źle zaprojektowanej instalacji, a jedną z najczęstszych przyczyn są miejscowe wypalenia spowodowane zacienieniem paneli. Nieogrzewane słońcem panele w łańcuchu na dachu nie wytwarzają prądu, ale przewodzą duże ilości ciepła, co może powodować pękanie powierzchni panelu.

Awarie fotowoltaiki a pogoda

Specyfika pracy fotowoltaiki wymaga, aby przez cały czas powierzchnia paneli była odsłonięta. Sprawia to, że jednym z zagrożeń dla systemu fotowoltaicznego są warunki atmosferyczne. Szczególnie groźne są burze i gradobicia, ale także wiatr. Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej zależy od prawidłowego montażu i odpowiedniego zabezpieczenia systemu. Co więcej warto, aby instalacja fotowoltaiczna posiadała instalację odgromową, dzięki czemu można ograniczyć straty z powodu złych warunków pogodowych. Konieczne są także zabezpieczenia antynapięciowe.

Czy awarie instalacji fotowoltaicznej często się zdarzają?

Fotowoltaika umożliwia korzystanie z darmowej energii ze słońca, a awarie systemów fotowoltaicznych zdarzają się rzadko. Analizy bezpieczeństwa paneli fotowoltaicznych wykonywane przez takie ośrodki jak TÜV Rheinland z Niemiec czy BRE National Solar Centre z Wielkiej Brytanii wykazują, że aż 70% uszkodzeń systemów fotowoltaicznych powstaje z powodu błędów montażowych lub czynników zewnętrznych. Wynika z tego, że bardzo ważne jest zadbanie o profesjonalny projekt, fachowy montaż i uruchomienie instalacji.

Dodatkowo z badań TÜV przeprowadzonych w 2013 r. wynika, że z funkcjonujących wtedy 1,3 mln instalacji fotowoltaicznych awariom z powodu działania wysokiej temperatury lub pożaru uległo zaledwie 0,016%. Wysokie bezpieczeństwo systemów potwierdzają także brytyjskie badania, z których wynika, że na 1 mln instalacji fotowoltaicznych uszkodzeniom z winy ognia lub działania zbyt wysokiej temperatury uległo mniej niż 0,006% instalacji.

Instalacja fotowoltaiczna a pożary

Uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej brane pod uwagę w analizach TÜV i BRE to nie tylko pożary. Zaliczano do nich także inne mniejsze defekty, wśród których można wymienić zmianę koloru paneli czy odkształcenie się modułu związane np. z przegrzaniem. Systemy fotowoltaiczne z roku na rok są jednak coraz bardziej bezpieczne.

Warto wiedzieć, że same moduły nie są łatwopalne. Pożar instalacji fotowoltaicznej zwykle dotyczy głównie dachu, na którym są zamontowane panele. Woda przewodzi prąd, dlatego gasząc instalację, należy zachować szczególną ostrożność. Podczas niemieckich badań nie stwierdzono jednak ani jednego przypadku obrażeń strażaka, wykonującego swoją pracę podczas gaszenia pożaru, które byłyby spowodowane winą instalacji fotowoltaicznej.

Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych w Polsce

Należy pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne należy poddawać regularnym przeglądom i kontrolom. Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zapewnia także nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która weszła w życie we wrześniu 2020. Ustawa przewiduje, że firmy oferujące montaż mają obowiązek uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ponadto od kwietnia 2021 r. sprawdzana będzie jakość falowników, od których będzie wymagało się odpowiedniej certyfikacji, spełniającej standardy pracy w sieci elektrycznej.

W naszej firmie oferujemy montaż fotowoltaiki na terenie Jeleniej Góry oraz całego województwa dolnośląskiego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą – panele fotowoltaiczne Jelenia Góra.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
panele fotowoltaiczne

Czy fotowoltaika opłaca się w Polsce?

Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych na swojej posesji i przejście na odnawialne źródło energii elektrycznej cieszy się w Polsce coraz większym…
żywotność paneli fotowoltaicznych

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na pozyskiwanie energii za pomocą metody wykorzystującej odnawialne źródło - promienie słoneczne.…
fotowoltaika montaż

Korzyści finansowe wynikające z montażu paneli fotowoltaicznych

Istnieją liczne korzyści, dzięki którym montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo dobrym pomysłem. Poniżej wymienimy największe plusy i przyjrzymy się im…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!