Fotowoltaika zapewnia niezależność energetyczną, a wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, pomaga stworzyć czystsze i bezpieczniejsze środowisko. Wiele osób nie decyduje się jednak na montaż paneli fotowoltaicznych, ponieważ uważa, że takie instalacje są niebezpieczne. Czy panele fotowoltaiczne mogą zagrozić zdrowiu i życiu?
Wskazuje się na dwa główne powody awarii instalacji fotowoltaicznej. Są to uszkodzenia elektryczne i mechaniczne.
Specyfika pracy fotowoltaiki wymaga, aby przez cały czas powierzchnia paneli była odsłonięta. Sprawia to, że jednym z zagrożeń dla systemu fotowoltaicznego są warunki atmosferyczne. Szczególnie groźne są burze i gradobicia, ale także wiatr. Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej zależy od prawidłowego montażu i odpowiedniego zabezpieczenia systemu. Co więcej warto, aby instalacja fotowoltaiczna posiadała instalację odgromową, dzięki czemu można ograniczyć straty z powodu złych warunków pogodowych. Konieczne są także zabezpieczenia antynapięciowe.
Fotowoltaika umożliwia korzystanie z darmowej energii ze słońca, a awarie systemów fotowoltaicznych zdarzają się rzadko. Analizy bezpieczeństwa paneli fotowoltaicznych wykonywane przez takie ośrodki jak TÜV Rheinland z Niemiec czy BRE National Solar Centre z Wielkiej Brytanii wykazują, że aż 70% uszkodzeń systemów fotowoltaicznych powstaje z powodu błędów montażowych lub czynników zewnętrznych. Wynika z tego, że bardzo ważne jest zadbanie o profesjonalny projekt, fachowy montaż i uruchomienie instalacji.
Dodatkowo z badań TÜV przeprowadzonych w 2013 r. wynika, że z funkcjonujących wtedy 1,3 mln instalacji fotowoltaicznych awariom z powodu działania wysokiej temperatury lub pożaru uległo zaledwie 0,016%. Wysokie bezpieczeństwo systemów potwierdzają także brytyjskie badania, z których wynika, że na 1 mln instalacji fotowoltaicznych uszkodzeniom z winy ognia lub działania zbyt wysokiej temperatury uległo mniej niż 0,006% instalacji.
Uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej brane pod uwagę w analizach TÜV i BRE to nie tylko pożary. Zaliczano do nich także inne mniejsze defekty, wśród których można wymienić zmianę koloru paneli czy odkształcenie się modułu związane np. z przegrzaniem. Systemy fotowoltaiczne z roku na rok są jednak coraz bardziej bezpieczne.
Warto wiedzieć, że same moduły nie są łatwopalne. Pożar instalacji fotowoltaicznej zwykle dotyczy głównie dachu, na którym są zamontowane panele. Woda przewodzi prąd, dlatego gasząc instalację, należy zachować szczególną ostrożność. Podczas niemieckich badań nie stwierdzono jednak ani jednego przypadku obrażeń strażaka, wykonującego swoją pracę podczas gaszenia pożaru, które byłyby spowodowane winą instalacji fotowoltaicznej.
Należy pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne należy poddawać regularnym przeglądom i kontrolom. Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zapewnia także nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która weszła w życie we wrześniu 2020. Ustawa przewiduje, że firmy oferujące montaż mają obowiązek uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ponadto od kwietnia 2021 r. sprawdzana będzie jakość falowników, od których będzie wymagało się odpowiedniej certyfikacji, spełniającej standardy pracy w sieci elektrycznej.
W naszej firmie oferujemy montaż fotowoltaiki na terenie Jeleniej Góry oraz całego województwa dolnośląskiego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą – panele fotowoltaiczne Jelenia Góra.