Jak czyścić panele fotowoltaiczne? Garść porad

mycie paneli fotowoltaicznych
Spis treści

Panele fotowoltaiczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jednak nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób i jak często czyścić instalację, aby zapewniała ona jak najwyższą efektywność. Dowiedz się, w jaki sposób zabrudzenia wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Jak często i w jaki sposób myć panele?

Panele fotowoltaiczne powinny być czyszczone regularnie. Nie powinniśmy doprowadzać do zbyt dużych zabrudzeń, które z czasem będą coraz trudniejsze do usunięcia, a dodatkowo przyczynią się do generowania strat na uzyskach energii. Standardowo panele powinny być myte 1-2 razy do roku. Podczas mycia paneli powinniśmy używać tylko i wyłącznie profesjonalnych środków czyszczących, przeznaczonych do mycia paneli PV. Używanie detergentów przeznaczonych do czyszczenia innych nawierzchni może przyczynić się do trwałego uszkodzenia paneli oraz do konieczności kosztownej wymiany instalacji. W żadnym wypadku nie powinniśmy korzystać z mydła ściernego ani z myjek ciśnieniowych!

Ważne zasady mycia paneli fotowoltaicznych

Jeżeli zamierzamy podjąć się samodzielnego mycia paneli, powinniśmy przestrzegać następujących zasad:

  • Nie myjemy paneli w ciągu dnia. Jeżeli są nagrzane od słońca, należy odczekać aż wystygną. Najlepiej czyścić je wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.
  • Zabronione jest używanie szorstkich gąbek i myjek, aby nie uszkodzić nawierzchni paneli.
  • Jeżeli na panelach jest śnieg, powinniśmy go zmieść miękką szczotką lub, w przypadku paneli położonych pod kątem 35 stopni, poczekać aż śnieg stopnieje. Za najlepszy okres do mycia paneli uznaje się wiosnę.
  • Jeżeli nie posiadamy specjalnych środków do czyszczenia paneli, do ich mycia możemy użyć miękkiej gąbki oraz roztworu złożonego w stosunku 50/50 z wody demineralizowanej i izopropanolu.
  • W przypadku silnych zabrudzeń można użyć niewielkiej ilości płynu do mycia szyb wymieszanego z octem winnym.
  • Podczas wchodzenia na dach oraz podczas czyszczenia paneli powinno się zaopatrzyć w odpowiednie zabezpieczenie chroniące przed upadkiem z dachu.
  • Nie należy używać myjek ciśnieniowych, które mogą doprowadzić do rozszczelnienia pomiędzy szybą a ramą modułu.

Dlaczego warto dbać o czystość paneli fotowoltaicznych?

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych pozwala na osiąganie jak najlepszych uzysków energii oraz zapewnia ich bezawaryjną pracę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest regularna pielęgnacja instalacji, polegająca na stałym usuwaniu nowo powstających zabrudzeń niż zaniedbanie tego procesu i generowanie strat na ilości pozyskanej energii. Czysta powierzchnia modułów zapewnia wysoką wydajność ich pracy oraz maksymalne wykorzystanie potencjału w zakresie przetwarzania energii słonecznej w prąd.

zabrudzone panele fotowoltaiczne

Wpływ zabrudzeń na wydajność instalacji fotowoltaicznej

Dzięki instalacji fotowoltaicznej możemy pozyskać energię elektryczną z całkowicie darmowego źródła, tj. promieniowania słonecznego. Na wydajność paneli, a tym samym na ilość pozyskanej ze światła słonecznego energii, ma wpływ ich czystość. Zabrudzone panele mogą generować o około 10%-15% mniej energii niż panele czyste. Decydując się na montaż instalacji, trzeba być świadomym tego, że będzie ona wymagać stałych czynności pielęgnacyjnych, ponieważ wszelkie zabrudzenia, szczególnie kurz, pył, piasek, pyłki z drzew będą zaburzać cały proces przetwarzania energii.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów przy myciu paneli fotowoltaicznych?

Prawidłowa i wydajna praca instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest nie tylko od jej regularnej pielęgnacji, lecz również od sposobu, w jaki ją wykonujemy. Nierzadkim zjawiskiem jest czyszczenie paneli przy użyciu środków i osprzętu, które w żadnym wypadku nie nadają się do ich pielęgnacji i mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń. Wiele osób obawia się również tego, czy podoła zadaniu czyszczenia instalacji, jeżeli położona jest ona na dachu w miejscu trudno dostępnym. Podejmując jakąkolwiek pracę na wysokości, będzie ona od nas wymagać znajomości przepisów BHP – zarówno w teorii, jak i w praktyce, aby nie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy – jako INNEX montujemy panele fotowoltaiczne na terenie województwa dolnośląskiego. W ramach szerokiego wachlarza usług oferujemy m.in. przeglądy techniczne, konserwacyjne i elektryczne instalacji fotowoltaicznej. Dzięki regularnej kontroli i konserwacji paneli możliwe jest zapewnienie ich jak najwyższej wydajności i wydłużenia żywotności.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
instalacja fotowoltaiczna bezpieczeństwo

Czy instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna?

Fotowoltaika zapewnia niezależność energetyczną, a wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, pomaga stworzyć czystsze i bezpieczniejsze środowisko. Wiele osób…
panele fotowoltaiczne budowa

Jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny? Moduł PV od A do Z

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu gospodarstw domowych, firm oraz innych miejsc, gdzie wykorzystuje…
panele pv na gruncie

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie: czy warto?

Panele fotowoltaiczne stale zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ to doskonały sposób na darmową energię. Najczęściej są one…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!