Magazynowanie energii z fotowoltaiki – w jaki sposób można ją przechowywać?

Spis treści

Panele fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Dają one możliwość pozyskania darmowej energii z promieni słonecznych. Wyprodukowany prąd wykorzystywany jest na bieżące potrzeby danego budynku. Jednak należy pamiętać, że produkcja odbywa się głównie w słoneczne dni, a zapotrzebowanie jest stałe, niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych. Co ważne, nadwyżkę wyprodukowanego prądu można magazynować.

Jakie znaczenie ma magazynowanie energii w okresie letnim?

Magazynowanie prądu w okresie letnim to przede wszystkim oszczędność. Użytkownik instalacji fotowoltaicznej, który nie magazynuje energii, może utracić  od 20% do 30% pozyskanego prądu, gdyż nie ma możliwości wykorzystać jej w chwili produkcji. Maksymalne wyprodukowanie prądu odbywa się w porze południa i wczesnego popołudnia, natomiast największe zapotrzebowanie występuje w godzinach późno popołudniowych i wieczornych.

Dodatkowo najwyższy wskaźnik produkcji energii odbywa się w okresie letnim, a największe zużycie w miesiącach zimowych, gdzie produkcja jest na znacznie niższym poziomie. Właśnie dlatego kluczowe jest magazynowanie wyprodukowanego prądu, by móc go wykorzystać w momencie zapotrzebowania, a nie wytworzenia.

Jakie są sposoby magazynowania energii?

Magazynowanie wyprodukowanej energii odbywa się na dwa sposoby:

Pierwszym z nich jest tzw. met-metering. W tym przypadku fotowoltaika działa w systemie in-grid, czyli instalacja zostaje podłączona do sieci energetycznej. Sposób ten polega na oddawaniu nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci elektroenergetycznej i rozliczaniu się z dostawcą energii. Instalacja fotowoltaiczna zostaje zaopatrzona w licznik dwukierunkowy, który służy do pomiaru prądu przesyłanego do sieci oraz jego odbiorze w późniejszym czasie. Niewykorzystana energia automatycznie trafia do sieci i później można ją pobrać na własne potrzeby w dowolnym momencie przez okres 365 dni (od ostatniego miesiąca, gdzie wystąpiła nadwyżka energii). Cała procedura odbywa się na podstawie umowy z zakładem energetycznym. Jednak należy mieć na uwadze, że odbiór energii nie następuje w stosunku 1:1. Dla instalacji poniżej 10 kWp jest to 80% nad produkowanego prądu, natomiast od 10 do 50 kWp jest to 70%. Oznacza to, że pozostała ilość pobranej energii jest płatna.

Drugim sposobem jest model off-grid, czyli samodzielny system magazynowania nad produkowanej energii. W tym przypadku instalacja fotowoltaiczna nie jest podłączona do sieci energetycznej, stąd też konieczne jest uwzględnienie odpowiednich magazynów dla wyprodukowanego prądu. Magazyny to specjalne urządzenia, które przechowują nadmiar wytworzonej energii. Odbywa się to poprzez akumulatory. Intensywna produkcja następuje w słoneczne dni, najczęściej w porach około południowych, a prąd zużywany jest przez cały dzień. Magazyn pozwala na pobieranie energii, gdy wydajność całego systemu nie jest wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie. Takie zastosowanie pozwala uniknąć strat związanych z przesyłaniem prądu do sieci i ponownym poborem w mniejszej ilości. Gromadzenie nadwyżek w miejscu ich wytworzenia daje niezależność energetyczną oraz zabezpieczenie na wypadek wystąpienia awarii zasilania.

magazynowanie energii - fotowoltaika

Czy magazynowanie energii jest opłacalnym rozwiązaniem?

Nadwyżka energii jest bardzo przydatna z punktu optymalnego wykorzystania systemu instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, kiedy prąd nie jest magazynowany, wówczas musi być na bieżąco zużywany w chwili jego wytworzenia. Z kolei magazyny dają możliwość wykorzystania nad produkowanej energii wtedy, gdy jest ona potrzebna, czyli np. w godzinach wieczornych, kiedy wydajność fotowoltaiki znacząco spada bądź jest zerowa. Akumulatory pozwalają również uniezależnić się od dostawcy prądu, ponadto zabezpieczają na wypadek awarii w dostawie energii. Warto uwzględnić również niższe koszty, ponieważ akumulator pozwala w maksymalny i efektywny sposób wykorzystać produkcję prądu. Dodatkowo nie występuje tutaj pobór z sieci energetycznej.

Dlaczego dobór akumulatora jest tak ważny i wymaga profesjonalnej konsultacji?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów akumulatorów. Ważne są parametry, co idzie w parze z właściwym doborem. Chcąc w odpowiedni sposób dopasować magazyn, konieczne jest uwzględnienie rocznego zużycia prądu, mocy instalacji oraz rozkładu zużycia energii w ciągu dnia. Samodzielna próba dopasowania akumulatora nie jest prosta. Zatem w celu założenia akumulatora do instalacji fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku warto skonsultować się z profesjonalną firmą Innex, w której specjaliści na podstawie precyzyjnych wyliczeń pomogą dobrać odpowiedni magazyn.

Zakup odpowiedniego akumulatora do magazynowania nad produkowanej energii wiąże się z dodatkowym kosztem. Jednak jest to opłacalne rozwiązanie, które pozwala korzystać z prądu w chwili zapotrzebowania, a nie jego wyprodukowania.

Zobacz także: Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Te artykuły mogą Ci się spodobać
Dodatek osłonowy dla Polaków w 2024 roku - składanie wniosków

Dodatek osłonowy w 2024 roku – wszystko co musisz wiedzieć

Ponowne wprowadzenie dodatku osłonowego - co to oznacza dla Polaków? Dodatek osłonowy, po rocznej przerwie, powraca w 2024 roku, budząc…
fotowoltaika - rolnictwo

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach rolnych jest znaczne i ciągle rośnie wraz z postępem technologicznym oraz ekspansją produkcji rolnej. Rolnictwo…
dofinansowanie na fotowoltaikę

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną w 2023 roku – jak się o nią ubiegać?

Coraz więcej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i rolników decyduje się na wykorzystanie energii słonecznej, jako ekologicznego i ekonomicznego źródła zasilania. To…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!