Szkło-szkło czy szkło-folia – jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Spis treści

Fotowoltaika stała się w ostatnich latach bardzo popularnym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej na własny użytek. Jednak wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych może nie być łatwą sprawą, ponieważ na rynku istnieje wiele rozwiązań, które mają różne wady i zalety. Jednym z takich dylematów jest wybór między panelami szkło-szkło a panelami szkło-folia. Zasadniczą różnicą między tymi rodzajami paneli fotowoltaicznych jest ich sposób zabezpieczenia. Dlatego wybierając odpowiednie dla siebie panele, należy zastanowić się jakiej wytrzymałości oczekujemy od produktu i w jakich warunkach będzie on pracował.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Najważniejszym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Ich budowa nie należy do bardzo skomplikowanych, a jej głównym i najważniejszym elementem są ogniwa fotowoltaiczne. Są to nieduże płytki krzemowe, które na swojej górnej powierzchni posiadają elektrody zbierające (ujemne w postaci siatki), a na dolnej elektrody przenoszące (dodatnie, w postaci metalowej płytki). Obie te warstwy dzieli półprzewodnikowe złącze „p-n” (positive – dodatnie, negative – ujemne). Ogniwa te mogą różnić się od siebie wielkością i to ten parametr decyduje o ich mocy.  Moc generowana przez jedno ogniwo fotowoltaiczne może wynosić około 1 W w przypadku najmniejszych ogniw i około 7 W w przypadku największych egzemplarzy. Ogniwa fotowoltaiczne tego typu mogą występować także w wersji monokrystalicznej lub polikrystalicznej, które różnią się od siebie zastosowanymi materiałami, co przekłada się na różną sprawność. Ogniwa monokrystaliczne charakteryzują się wyższą sprawnością od ogniw polikrystalicznych. Łączy się je szeregowo lub równolegle w całe zestawy, które nazywane są panelami fotowoltaicznymi. Moc całego panelu zależy od wielkości i liczby zastosowanych w nim ogniw.

panele fotowoltaiczne na dachu w domu jednorodzinnym
Montujemy m.in. panele fotowoltaiczne we Wrocławiu.

Działanie ogniw fotowoltaicznych opiera się w pełni na efekcie fotowoltaicznym. Jest to zjawisko, które polega na generowaniu nośników ładunku w półprzewodniku pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Jest to zjawisko określane jako wewnętrzne, ponieważ cały proces zachodzi wewnątrz struktury materiału, a nie poza nią. Światło padające na ogniwa fotowoltaiczne inicjuje reakcję fizyczną, której skutkiem jest powstanie prądu stałego. Jest on następnie przekonwertowywany na prąd zmienny za pomocą falownika – po to, aby był zdatny do codziennego użytku, np. w celu zasilenia urządzeń elektrycznych w domu.

Szkło-szkło czy szkło-folia – co jest lepszym rozwiązaniem?

Panele fotowoltaiczne mogą się od siebie różnić budową, wielkością, wykorzystanymi materiałami i innymi czynnikami mającymi wpływ na ich wydajność. Jednak, aby panele fotowoltaiczne działały sprawnie przez długi czas, należy je zabezpieczyć w odpowiedni sposób, ponieważ ogniwa fotowoltaiczne są dość delikatne i podatne np. na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W tym celu stosuje się warstwę ochronną, którą może być folia lub też szkło. Rozwiązania te różnią się od siebie ceną, ale także stopniem ochrony. 

Myślisz o fotowoltaice na Dolnym Śląsku? Zgłoś się do nas!

Szkło jest bardziej odporne na czynniki chemiczne od folii, dlatego też panele fotowoltaiczne szkło-szkło pozostają przez dłuższy czas w dobrym stanie, ponieważ będą odporniejsze na różne niekorzystne warunki atmosferyczne. Tego typu panele są także niewrażliwe na mikropęknięcia ogniw i posiadają zazwyczaj dłuższą gwarancję uzysku, która wynosi 30 lat, a nie 25 lat, tak jak w przypadku standardowych modułów. Panele tego typu zamiast warstwy folii posiadają dodatkową taflę szkła, co znacząco podnosi ich wytrzymałość, ale także zwiększa wagę i koszty. Oprócz tego panele szkło-szkło mogą być bardziej narażone na rozwarstwienie, co w efekcie może skutkować przedostaniem się wilgoci do ogniw i ich uszkodzeniem. Jednak tego typu sytuacja może zajść jedynie w przypadku słabej jakości paneli, których warstwy szkła zostały nieprawidłowo lub niedokładnie sklejone. Panele szkło-folia będą dobrą opcją dla osób szukających tańszego i lżejszego rozwiązania. Nie są one wytrzymalsze od paneli szkło-szkło, ale nadal posiadają wystarczającą wytrzymałość i trwałość, aby można było z nich korzystać przez długi czas.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
Dodatek osłonowy dla Polaków w 2024 roku - składanie wniosków

Dodatek osłonowy w 2024 roku – wszystko co musisz wiedzieć

Ponowne wprowadzenie dodatku osłonowego - co to oznacza dla Polaków? Dodatek osłonowy, po rocznej przerwie, powraca w 2024 roku, budząc…
fotowoltaika - rolnictwo

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach rolnych jest znaczne i ciągle rośnie wraz z postępem technologicznym oraz ekspansją produkcji rolnej. Rolnictwo…
dofinansowanie na fotowoltaikę

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną w 2023 roku – jak się o nią ubiegać?

Coraz więcej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i rolników decyduje się na wykorzystanie energii słonecznej, jako ekologicznego i ekonomicznego źródła zasilania. To…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!