Instalacja fotowoltaiczna to doskonały sposób na pozyskanie darmowej energii, dzięki promieniom słonecznym. Jednak sam montaż to za mało, konieczna jest także systematyczna dbałość, diagnostyka i kontrola. Mimo iż cały system jest solidny i wytrzymały to, jak każda inna instalacja elektryczna, wymaga regularnego sprawdzania i ewentualnych napraw.
Dlaczego warto regularnie przeprowadzać ocenę i diagnostykę instalacji fotowoltaicznej?
Chcąc, aby instalacja fotowoltaiczna produkowała prąd w sposób sprawny i bezpieczny, konieczne jest systematyczne przeprowadzanie badań diagnostycznych. Brak profesjonalnego serwisu będzie skutkował obniżeniem wydajności, a z czasem może doprowadzić do występowania awarii. Wszystko to przełoży się na zmniejszenie produkcji energii, co z kolei spowoduje wyższe rachunki za prąd. Według przepisów prawa budowlanego instalacja fotowoltaiczna powinna być poddawana kontroli technicznej maksymalnie co 5 lat. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu budynku. Co więcej, część firm montażowych stosuje zapis w umowie mówiący o konieczności przeprowadzania okresowych badań diagnostycznych. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować brakiem gwarancji.
Panele fotowoltaiczne to ważny element instalacji elektrycznej, dlatego też wymaga się ich stałej kontroli oraz ewentualnych prac naprawczych. Co do zasady, diagnostyka wykonywana co 5 lat obejmuje: pomiary kontrolne, szczegółową analizę pracy falownika oraz sprawdzenie zabezpieczeń. Z kolei stan okablowania czy wizualna kontrola stanu instalacji powinna być wykonywana raz do roku. To samo dotyczy czyszczenia modułów.
Przegląd można wykonać w dowolnym momencie roku. Warto pamiętać, że czynność tę zawsze powinien wykonywać specjalista z zakresu diagnostyki instalacji fotowoltaicznej.
Systematyczna dbałość o panele fotowoltaiczne pozwoli na ich wydajną i prawidłową produkcję ciepła. Zapewni także najwyższy poziom bezpieczeństwa, niezawodności oraz efektywności. Dodatkowo wydłuży żywotność instalacji oraz pozwoli na zachowanie gwarancji, dzięki czemu ewentualne naprawy nie będą wiązały się z wysokimi kosztami. Instalacja fotowoltaiczna będzie działać efektywnie przez długie lata, jednak by tak się stało, konieczne są regularne badania diagnostyczne.
Po co wykonuje się pomiary termowizyjne instalacji i czego można się dzięki nim dowiedzieć?
Pomiary termowizyjne to badanie polegające na dokładnej obserwacji rozłożenia temperatury na powierzchni paneli. Pozwala to na rozpoznanie ewentualnych problemów związanych z prawidłowym działaniem. Efektywna i wydajna praca modułów charakteryzuje się identycznym rozkładem temperatury na całej powierzchni. Pomiar termowizyjny jest niezbędny, aby dostrzec różnego rodzaju nieprawidłowości w działaniu, ponieważ część poważnych usterek jest niewidoczna dla oka ludzkiego. Warto pamiętać, że zbyt późne wykrycie awarii paneli i ogniw może skutkować trwałym ich uszkodzeniem lub koniecznością wymiany. Takie badanie powinno być wykonywane zarówno po zamontowaniu paneli, jak i podczas okresowych przeglądów. Pozwoli to na szybkie wyeliminowanie drobnych nieprawidłowości, naprawę lub wymianę modułu.
Kontrola termowizyjna pozwala m.in. na wykrycie mikropęknięć, inaczej zwane hot-spoty, które skutkują przegrzaniem się ogniw fotowoltaicznych. Dotyczy to zarówno szklanej warstwy zewnętrznej, jak i wewnętrznej warstwy ogniwa. Dodatkowo skutecznie rozpoznaje usterki i zwarcia złącz, błędy zachodzące w połączeniach elektrycznych czy miejsca, w których przedostają się zanieczyszczenia i wilgoć. Co więcej, profesjonalne pomiary termowizyjne instalacji fotowoltaicznych wykrywają: przegrzanie się diod bocznikujących i/ lub zabezpieczeń nadprądowych w skrzynkach przyłączeniowych, wady produkcyjne czy możliwe miejscowe zacienienia pojedynczych ogniw. Kontrola termowizyjna ma wiele zalet i wiąże się przede wszystkim ze skutecznym wykryciem wszelkich nieprawidłowości i usterek mających bezpośredni wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych oraz ich skuteczne wyeliminowanie. Stąd też takie badanie powinno być wykonywane regularnie. Warto pamiętać, że kontrola termowizyjna najczęściej przeprowadzana jest za pomocą specjalistycznych kamer i w żaden sposób nie zakłóca pracy instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, pozwala na szybką eliminację nieprawidłowości już na wczesnym etapie, co przełoży się na sprawne działanie całej instalacji. Warto również pamiętać, że systematyczna kontrola termowizyjna pozwala na uniknięcie znacznie poważniejszych problemów, np. pożaru.
Każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej we Wrocławiu, niezależnie czy jest ona zamontowana na dachu, czy na podłożu, powinien systematycznie przeprowadzać jej diagnostykę i kontrolę termowizyjną. Nie tylko ze względu na wymogi zapisane w prawie budowlanym, ale przede wszystkim, aby mieć pewność, że instalacja jest w pełni bezpieczna, wydajna i efektywna.