Jak odczytywać dane z falownika?

falownik
Spis treści

Fotowoltaika to instalacja, która składa się z kilku kluczowych elementów. Każdy z nich działa inaczej i ma inne zadanie. Chcąc, aby system działał wydajnie, konieczne jest zamontowanie odpowiednio dobranych składowych całej instalacji. Jednym z najważniejszych elementów jest falownik, który ma kluczowe znaczenie dla całego systemu. Bez tego urządzenia cała instalacja nie mogłaby działać.

Do czego służy falownik fotowoltaiczny i za co odpowiada?

Falownik (inwerter) to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest przekształcenie prądu stałego, produkowanego przez panele, w prąd zmienny o regularnej częstotliwości oraz napięciu. Określany jest również jako przemiennik częstotliwości. Falownik można określić mianem serca całej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki przekształceniu prądu możliwe jest zasilanie urządzeń elektrycznych. Falownik stanowi najważniejszą część całego systemu. To właśnie od niego uzależniona jest sprawność całej instalacji, co przekłada się na ilość wytwarzanej energii.

Jak działa to urządzenie?

Głównym elementem falownika jest układ, którego zadaniem jest zmiana napięcia stałego na przemienne. Dodatkowo konieczne są także układy: wejściowe (które łączą łańcuch modułów PV), sterujący oraz zabezpieczający, których zadaniem jest zapewnienie wydajności pracy całej instalacji oraz jej bezpieczeństwo. Działanie falownika wygląda następująco:

Poprzez panele pobierana jest energia ze słońca, wtedy wytwarzane jest prąd stały. W naszych gniazdkach napięcie jest zmienne. Zadaniem falownika jest zmiana wytworzonego prądu stałego w zmienny – tak, aby napięcie mogło być wykorzystywane do zasilania domowych urządzeń. Inwerter pracuje w czasie rzeczywistym, oznacza to, że przetworzenie prądu następuje od razu po jego pobraniu, a przekształcony prąd na bieżąco może zasilać urządzenia. Kluczowy jest odpowiedni dobór falownika, który będzie odpowiadał za wydajność całej instalacji. Warto pamiętać, że urządzenia te nagrzewają się, dlatego też należy redukować wytworzone ciepło poprzez wentylator i radiatory, które odpowiadają za chłodzenie.

odczytywanie danych z falownika

Jakie wartości można odczytać z falownika?

Dobrze dobrany inwerter jest niezbędny, aby instalacja fotowoltaiczna pracowała w sposób wydajny. Warto na bieżąco kontrolować działanie całego systemu, aby móc poznać jego dokładne parametry. Pozwoli to również na szybką reakcję w razie nieprawidłowości. Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej odbywa się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest możliwość odczytu wartości na wyświetlaczu falownika. Drugim jest wykorzystanie dedykowanego oprogramowania lub aplikacji – dzięki temu monitorowanie pracy odbywa się za pośrednictwem laptopa bądź telefonu. Jest to najwygodniejszy sposób kontrolowania pracy instalacji fotowoltaicznej. Zatem co można odczytać z falownika? Przede wszystkim są to wartości takie jak:

  • prąd i napięcie DC,
  • prąd i napięcie AC,
  • częstotliwość.

Dodatkowo można odczytać dane dotyczące dziennej oraz całkowitej ilości energii, która została wytworzona przez panele. Wskaźniki te podawane są w kilowatogodzinach. Co ważne, falownik sygnalizuje również czy jest podłączony do sieci bezprzewodowej. Z kolei pojawienie się czerwonych lampek sygnalizuje określone błędy – w razie konieczności należy skontaktować się z serwisem.

Co oznaczają poszczególne wartości i jak je rozumieć?

Liczniki pozwalają odczytać pomiary dotyczące zarówno produkcji energii z instalacji, jak i jej zużycia, dzięki czemu możliwe jest dokładne porównanie tych wartości. Takie rozwiązanie umożliwia obliczenie wykorzystania prądu na własne potrzeby oraz dokonanie oceny korzyści finansowych. Dodatkowo zastosowanie odpowiedniej konfiguracji bądź aplikacji umożliwia monitorowanie danych okresowych, dzięki czemu można porównać wydajność instalacji w danym okresie. Systematyczna kontrola to także szybkie wykrycie nieprawidłowości w działaniu paneli. Wszelkie odstępstwa czy inne zdarzenia są od razu raportowane, dzięki czemu możliwa jest szybka reakcja oraz usunięcie nieprawidłowości w razie zaistniałej potrzeby. Za pomocą cyfrowego licznika można odczytać także kody: 1.8.0, czyli ilość energii pobranej z sieci, której zabrakło po zużyciu prądu z fotowoltaiki oraz 2.8.0, czyli nadwyżka energii oddanej do sieci.

Sprawne i wydajne działanie całej instalacji fotowoltaicznej jest kluczowe. Właśnie dlatego tak ważny jest dobór poszczególnych elementów. Falownik jest nieodzowną częścią całego systemu. To właśnie on odpowiada za pracę całej instalacji oraz dostarcza kluczowych danych. Jeśli chcesz zamontować panele fotowoltaiczne we Wrocławiu i okolicach, zachęcamy do kontaktu.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
falownik

Jak odczytywać dane z falownika?

Fotowoltaika to instalacja, która składa się z kilku kluczowych elementów. Każdy z nich działa inaczej i ma inne zadanie. Chcąc,…
zapotrzebowanie energetyczne a liczba paneli

Ile paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych, aby pokryć zapotrzebowanie domu?

Instalacja paneli fotowoltaicznych to doskonały sposób na pozyskanie darmowej energii elektrycznej. To nie tylko przyjazne środowisku rozwiązanie, ale także opłacalne.…
panele fotowoltaiczne

Czy fotowoltaika opłaca się w Polsce?

Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych na swojej posesji i przejście na odnawialne źródło energii elektrycznej cieszy się w Polsce coraz większym…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!