Fotowoltaika – ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny?

panel fotowoltaiczny
Spis treści

Produkowanie energii ze słońca to ekologiczny sposób na generowanie dużych oszczędności w gospodarstwie domowym. Zysk jest jednak możliwy, tylko jeśli zamontowana instalacja fotowoltaiczna będzie wydajna, a na wydajność składa się wiele czynników. Sprawdź, ile prądu potrzebuje gospodarstwo domowe i ile prądu może wytworzyć domowa instalacja fotowoltaiczna.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Trzeba wiedzieć, że wydajność paneli fotowoltaicznych zależy od ilości promieniowania słonecznego, które zostaje zmienione w energię elektryczną. Wydajność zależy więc w głównej mierze od intensywności promieniowania słonecznego. Polska jest jednak krajem, w którym promieniowanie słoneczne jest na takim poziomie, że wystarcza do wytworzenia odpowiedniej ilości energii nie tylko w lecie, ale też w zimie.

Wydajność fotowoltaiki zależy bowiem od wielu czynników wśród których należy wymienić lokalizację. Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane na dachu w taki sposób, aby słońce nie miało żadnej bariery, np. w postaci wysokich drzew. Jest to o tyle ważne, że im dłużej trwa ekspozycja na panel fotowoltaiczny, tym lepiej. Co więcej, wzorowo zainstalowane panele fotowoltaiczne na dachu powinny być nachylone o kąt 30-40 stopni.

Czynników, które mają wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych, jest więcej, dlatego zawsze warto skonsultować chęć założenia paneli na dachu swojego domu z doświadczonym specjalistą.

Ile energii zużywa dom?

Dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej zależy od tego, ile energii zużywają domownicy. Jest to aspekt, od którego zależy okres zwrotu inwestycji. Zwykle im instalacja jest większa, tym więcej oszczędności generuje. To, ile energii zużywa dane gospodarstwo domowe zależy od:

  • liczby mieszkańców,
  • wielkości domu,
  • ilości urządzeń elektrycznych,
  • sposobu ogrzewania domu.

To, ile energii zużywa dom, najlepiej przeanalizować przeglądając rachunki z zakładu energetycznego minimum z ostatniego roku. Takie analizy pozwolą określić moc paneli fotowoltaicznych, które najlepiej sprawdzą się w danym gospodarstwie domowym.

Ile prądu wytwarzają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne na dachu domu wytwarzają energię elektryczną przez cały dzień – od wschodu do zachodu słońca. W zależności od ilości zainstalowanych modułów ilość generowanej energii będzie różna.

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że ilość potrzebnej energii także będzie się różnić w zależności od potrzeb danego gospodarstwa. Inna ilość energii jest potrzeba, kiedy w danym gospodarstwie domowym mieszka tylko małżeństwo, a inna, kiedy w domu są także dzieci. Zapotrzebowanie energetyczne zależy również od ilości używanej elektroniki czy ogólnego zużycia prądu.

Panele fotowoltaiczne Wrocław

Ile modułów fotowoltaicznych trzeba zamontować?

Ilość paneli fotowoltaicznych na dachu domu zależy w głównej mierze od zapotrzebowania energetycznego. Średnio powierzchnia kwadratowa jednego panelu to 1,7 m2. Projektując instalację fotowoltaiczną, należy mieć na uwadze nie tylko prawidłowe skierowanie paneli w stronę najbardziej nasłonecznioną, ale także rozmieszczenie kominów, krawędzi dachu lub okien.

Ilość koniecznych modułów najlepiej oceni specjalista, który obliczy nie tylko zapotrzebowanie energetyczne, ale także powierzchnię wymaganą na instalację określonej ilości paneli. Dzięki temu prąd generowany ze słońca będzie wystarczał na pokrycie zapotrzebowania energetycznego, nie powodując strat lub dużych zwyżek.

Pomoc doświadczonego specjalisty zapewnia najlepszą wydajność zestawu fotowoltaicznego, który zapewni największe oszczędności. Statystycznie 4-osobowa rodzina zużywa około 4500 kWh prądu przez rok. Wynika z tego, że aby zaspokoić wymagania energetyczne takiej rodziny, konieczne jest zagospodarowanie przestrzeni na 14 paneli. Liczba paneli może być jednak mniejsza, co i tak pozwoli na generowanie oszczędności i uniezależnienie się od dostawcy prądu, który stale podnosi ceny.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
Dodatek osłonowy dla Polaków w 2024 roku - składanie wniosków

Dodatek osłonowy w 2024 roku – wszystko co musisz wiedzieć

Ponowne wprowadzenie dodatku osłonowego - co to oznacza dla Polaków? Dodatek osłonowy, po rocznej przerwie, powraca w 2024 roku, budząc…
fotowoltaika - rolnictwo

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach rolnych jest znaczne i ciągle rośnie wraz z postępem technologicznym oraz ekspansją produkcji rolnej. Rolnictwo…
dofinansowanie na fotowoltaikę

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną w 2023 roku – jak się o nią ubiegać?

Coraz więcej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i rolników decyduje się na wykorzystanie energii słonecznej, jako ekologicznego i ekonomicznego źródła zasilania. To…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!