Budowa przydomowej farmy fotowoltaicznej – od czego zacząć?

farma fotowoltaiczna przydomowa
Spis treści

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są niewątpliwie instalacje fotowoltaiczne, które cieszą się sporym zainteresowaniem – zarówno wśród osób szukających ekologicznej metody pozyskiwania energii na własny użytek, jak i tych, którzy widzą w tym rozwiązaniu możliwość zarobku. Popularność tego typu rozwiązania rośnie z każdym rokiem, a przyczyną tego stanu jest z pewnością zwiększająca się świadomość ekologiczna społeczeństwa, rosnące ceny prądu oraz coraz niższe koszty tego typu inwestycji. Przydomowe farmy fotowoltaiczne są aktualnie bardzo opłacalną, przyszłościową inwestycją. 

Czym jest przydomowa farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne to obszary, na których znajdują się często setki, a nawet tysiące paneli fotowoltaicznych. Każdy z nich zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych, które na podstawie zjawiska fotowoltaicznego potrafią zamieniać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które może być znakomitym zamiennikiem dla innych metod pozyskiwania energii elektrycznej, jak np. elektrownie węglowe. Dzięki rozwojowi technologii każda osoba może obecnie stworzyć swoją własną przydomową farmę fotowoltaiczną. Nie jest konieczne, aby była tak duża jak profesjonalna farma – ważne jest, aby była odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu jej wielkość będzie wystarczająca. Z takiego rozwiązania korzysta obecnie bardzo duża część społeczeństwa – zarówno w naszym kraju, jak i na świecie. Instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej i wytwarzać ją samodzielne według własnego zapotrzebowania.

Kto może zbudować przydomową farmę fotowoltaiczną?

Technologia pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego jest dostępna dla wszystkich. Przydomową farmę fotowoltaiczną może zbudować każdy, kto posiada odpowiednio dużo miejsca i dana lokalizacja sprzyja tego typu inwestycji.

Najczęściej panele fotowoltaiczne w domach prywatnych montuje się na dachach – z tego względu, że to najczęściej w tym miejscu dostęp do światła słonecznego jest najlepszy.

Jeśli dach nie spełnia niezbędnych wymagań, panele można umieścić również na gruncie, do czego używa się specjalnej konstrukcji. W przypadku montażu paneli na dachu należy pamiętać, że musi on spełniać określone wymagania, aby instalacji fotowoltaiczna mogła działać odpowiednio wydajnie.

panele fotowoltaiczne
Fotowoltaika w woj. dolnośląskim jest często wybieraną metodą pozyskiwania energii.

Wraz z rozwojem technologii fotowoltaika staje się coraz bardziej atrakcyjna cenowo, co sprawia, że jest to rozwiązanie dostępne nie tylko dla najbogatszych, ale również dla tych dysponujących mniejszym budżetem. Dodatkowo różnego rodzaju programy oferujące dofinansowanie tego typu inwestycji, takie jak np. Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” lub ulga termomodernizacyjna, znacząco zmniejszają koszty budowy takiej instalacji.

Jak zbudować przydomową farmę fotowoltaiczną?

Budowa przydomowej farmy fotowoltaicznej nie jest sprawą skomplikowaną, jednak, aby działała ona sprawnie i z odpowiednią wydajnością, wszelkie etapy budowy muszą być odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest sprawdzenie tego, czy w danym miejscu instalacja fotowoltaiczna będzie opłacalna i jaka powinna być jej moc. W tym celu najlepiej skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, który przeprowadza doświadczony specjalista. Dzięki temu można zgromadzić informacje na temat tego, jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w danym gospodarstwie domowym, jakiej mocy instalację należy zamontować, aby spełniała ona swoje zadanie, czy panele warto zamontować na dachu, czy może lepszym rozwiązaniem będzie konstrukcja naziemna, po jakim czasie zwrócą się koszty inwestycji, i wiele więcej. Dzięki audytowi można zgromadzić dane, które będą niezbędne podczas procesu projektowania instalacji fotowoltaicznej.

Bardzo ważne jest również znalezienie odpowiedniego instalatora i projektanta instalacji. Tylko korzystając z usług profesjonalistów, można mieć pewność, że cała instalacja będzie działała w prawidłowy sposób i z odpowiednią wydajnością. Budując przydomową farmę fotowoltaiczną, warto zainteresować się również programami, które oferują dofinansowania tego typu inwestycji. Dzięki temu w znaczący sposób można zmniejszyć koszty przedsięwzięcia i skrócić czas potrzebny na zwrócenie się wszystkich kosztów. Myślisz o instalacji fotowoltaicznej we Wrocławiu? Zapraszamy do kontaktu – pomożemy Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
działający panel fotowoltaiczny

Kiedy panele fotowoltaiczne produkują prąd? Warunki niezbędne do działania

Panele fotowoltaiczne to coraz chętniej wybierany sposób produkcji energii elektrycznej. Korzystanie z instalacji PV ma dużo zalet, co sprawia, że…
zapotrzebowanie energetyczne a liczba paneli

Ile paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych, aby pokryć zapotrzebowanie domu?

Instalacja paneli fotowoltaicznych to doskonały sposób na pozyskanie darmowej energii elektrycznej. To nie tylko przyjazne środowisku rozwiązanie, ale także opłacalne.…
farma fotowoltaiczna przydomowa

Budowa przydomowej farmy fotowoltaicznej – od czego zacząć?

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są niewątpliwie instalacje fotowoltaiczne, które…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!