5 powodów, dla których fotowoltaika to korzystne rozwiązanie dla gospodarstwa domowego

fotowoltaika w gospodarstwie domowym
Spis treści

Fotowoltaika to rozwiązanie, które zyskało w ostatnich latach sporą popularność w Polsce. Jest to spowodowane chęcią społeczeństwa do korzystania z alternatywnych źródeł energii i skutecznego obniżania rachunków za prąd oraz przeciwdziałania szkodliwemu wpływowi przemysłu na środowisko naturalne. Obecnie fotowoltaikę w swoich domach posiada sporo osób. Jest to potwierdzeniem opłacalności tego rozwiązania, jednak chcąc zainwestować w fotowoltaikę, warto wiedzieć, jakie są najważniejsze zalety tego typu systemu produkowania energii elektrycznej.

Niskie rachunki za energię elektryczną

Instalacja fotowoltaiczna może mieć pozytywny wpływ na rachunki za prąd. Dzięki produkcji własnej energii elektrycznej z paneli słonecznych właściciel instalacji zmniejsza lub wręcz eliminuje swoje koszty energii elektrycznej. Im większa jest moc zainstalowanej instalacji, tym większe oszczędności można uzyskać. Jeśli instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii, niż jej właściciel potrzebuje, nadmiar można sprzedać do sieci energetycznej i otrzymać wynagrodzenie. Warto jednak pamiętać, że koszt instalacji fotowoltaicznej może być wysoki. W zależności od wielkości instalacji, liczby paneli, jakości materiałów i innych czynników, cena instalacji może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy. Jednakże, w dłuższej perspektywie, korzyści finansowe wynikające z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj przewyższają koszty instalacji.

Niezależność energetyczna

Fotowoltaika może przyczynić się do osiągnięcia niezależności energetycznej. Dzięki instalacji paneli słonecznych można wytwarzać własną energię elektryczną z bezpłatnego źródła, jakim jest słońce. Właściciel instalacji nie jest już całkowicie uzależniony od sieci energetycznej i nie musi polegać na zakupie energii od dostawcy. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej daje również pewność stałego dostępu do energii elektrycznej w przypadku awarii sieci. Właściciel instalacji może korzystać z wyprodukowanej energii nawet w czasie, gdy dostęp do prądu z sieci jest niemożliwy. Jednakże, aby osiągnąć pełną niezależność energetyczną, niezbędne jest zainstalowanie fotowoltaiki o odpowiednio dużej mocy, aby pokryć zapotrzebowanie na energię przez cały rok, w tym w okresach zwiększonego zużycia energii, takich jak zima. Wymaga to dostosowania mocy instalacji do zapotrzebowania na energię i uwzględnienia czynników takich jak klimat, lokalizacja, wielkość domu, rodzaj i ilość sprzętu elektrycznego.

panel fotowoltaiczny w domu

Ochrona środowiska

Fotowoltaika jest postrzegana jako jedna z najbardziej ekologicznych metod produkcji energii elektrycznej. Korzystanie z paneli słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej nie generuje szkodliwych gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan czy tlenek azotu. W procesie produkcji paneli słonecznych używane są różnego rodzaju materiały, takie jak krzem, szkło, aluminium i miedź, ale w porównaniu do innych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne, ilość zużytych surowców jest stosunkowo niewielka.

Ponadto większość paneli słonecznych może być poddana recyklingowi, co zminimalizuje wpływ na środowisko po zakończeniu ich użytkowania. Instalacja fotowoltaiczna może również pomóc w ograniczeniu zużycia energii elektrycznej pochodzącej z innych źródeł. W przypadku krajów, w których energia jest wytwarzana głównie w elektrowniach opalanych paliwami kopalnymi, produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych, co przyczynia się do ochrony środowiska.

Panele fotowoltaiczne są łatwe w montażu i obsłudze

Instalacje fotowoltaiczne mogą być stosunkowo łatwe w montażu i obsłudze, zwłaszcza w przypadku małych systemów zainstalowanych na dachach domów jednorodzinnych. Tego typu rozwiązania zwykle nie wymagają skomplikowanej, częstej konserwacji. Panele słoneczne są odporne na warunki atmosferyczne, a większość systemów fotowoltaicznych jest wyposażona w systemy monitorujące, które pozwalają na sprawne zarządzanie instalacją i identyfikowanie wszelkich problemów w przypadku ich wystąpienia

Trwałość i niezawodność

Trwałość i niezawodność są ważnymi zaletami instalacji fotowoltaicznych. Panele słoneczne są zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby mogły działać przez wiele lat, z niewielką utratą wydajności w czasie. Ponadto większość producentów oferuje gwarancje na panele słoneczne, która zwykle obejmuje okres 25 lat lub dłużej. Oznacza to, że nawet jeśli coś się zepsuje, producent jest odpowiedzialny za naprawę lub wymianę uszkodzonego panelu.

Jesteś zainteresowany montażem paneli fotowoltaicznych na terenie Dolnego Śląska? Zapraszamy do kontaktu: +48 71 750 38 52!

Te artykuły mogą Ci się spodobać
nachylenie paneli

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

W Polsce instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością. Montowane są na dachach budynków lub na podłożu. Jednak niezależnie od miejsca,…
Farma fotowoltaiczna dla właścicieli gruntów

Farma fotowoltaiczna dla właścicieli gruntów – korzyści

Farma Fotowoltaiczna - korzyści oraz informacje jak zacząć Farma fotowoltaiczna to instalacja składająca się z paneli fotowoltaicznych (PV), które przekształcają…
Dodatek osłonowy dla Polaków w 2024 roku - składanie wniosków

Dodatek osłonowy w 2024 roku – wszystko co musisz wiedzieć

Ponowne wprowadzenie dodatku osłonowego - co to oznacza dla Polaków? Dodatek osłonowy, po rocznej przerwie, powraca w 2024 roku, budząc…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!