Panele fotowoltaiczne to coraz chętniej wybierany sposób produkcji energii elektrycznej. Korzystanie z instalacji PV ma dużo zalet, co sprawia, że wiele osób decyduje się na ich założenie w swoim gospodarstwie domowym. Dowiedz się, kiedy panele produkują najwięcej prądu i są najbardziej wydajne.
Instalacja fotowoltaiczna a pory roku
Osoby, które rozważają montaż paneli fotowoltaicznych, obawiają się, że ilość wyprodukowanej w ten sposób energii nie pokryje w pełni zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd. Błędnie uważa się bowiem, że panele pracują tylko latem, gdy słońca jest najwięcej. Nie jest to prawdą, gdyż promieniowanie słoneczne dociera do ziemi także wtedy, gdy niebo jest zachmurzone.
Latem praca instalacji fotowoltaicznych jest najbardziej wydajna. To właśnie o tej porze roku przypada najwięcej promieniowania w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni. Zimą jednak panele także wytwarzają prąd, ale w nieco mniejszej ilości. Szacuje się, że przeciętna instalacja nawet 80% energii produkuje w okresie od maja do września, czyli wtedy, gdy jest najwięcej słonecznych dni. Znaczenie ma także to, że w miesiącach letnich dni są zdecydowanie dłuższe, dlatego panele pracują dłużej niż zimą. Latem możliwe jest wytwarzanie energii nawet przez 12 godzin na dobę. Nadwyżka może zostać odsprzedana do komercyjnej sieci, a następnie odkupiona zimą. Istnieje także możliwość montażu magazynu energii. Są to akumulatory przechowujące prąd, z którego można skorzystać w dowolnym momencie.
Najbardziej wydajne panele produkują prąd przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Nie wymagają one wysokich temperatur, dlatego wytwarzają energię nawet zimą, gdy na zewnątrz panuje mróz.
Wydajność fotowoltaiki — od czego zależy?
Głównym czynnikiem wpływającym na wydajność fotowoltaiki jest ilość promieniowania słonecznego, które dociera do paneli. Duże znaczenie ma także klasa modułów. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju panele, różniące się od siebie typem połączeń między ogniwami czy materiałem, z którego są wykonane. Wybierając instalację, warto więc postawić na sprawdzonych producentów, którzy cieszą się uznaniem i zaufaniem.
Wydajność całej instalacji zależy także od:
- kierunku montażu — najlepiej, aby moduły były zamontowane od strony południowej, ale można także umieścić je na wschód lub zachód,
- sposobu montażu — bardzo ważne jest to, aby były one właściwie zamontowane, gdyż wpływa to nie tylko na ich funkcjonowanie, ale i bezpieczeństwo,
- miejsca montażu — należy wybierać powierzchnie, które nie są zacienione, do których będą docierać promienie słoneczne.
Bardzo ważne jest to, aby panele fotowoltaiczne były poddawane regularnym przeglądom technicznym. Dzięki nim można szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i je usunąć. Moduły słoneczne są z reguły wytrzymałe i odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Ich utrzymanie nie sprawia więc większego problemu.
Czy warto zdecydować się na założenie instalacji fotowoltaicznej?
Mimo tego, że zimą panele produkują mniejszą ilość energii, to i tak korzystanie z nich jest bardziej opłacalne niż pobieranie prądu przez cały rok z komercyjnej sieci. Jeśli chcesz jeszcze więcej zaoszczędzić na rachunkach, to zdecyduj się na zakup magazynu energii. Dzięki niemu możliwe będzie przechowywanie nadwyżki prądu wytworzonego przez panele i skorzystanie z niego wtedy, gdy będzie to konieczne.
Inną niewątpliwą zaletą korzystania z instalacji fotowoltaicznej jest to, że emituje ona znikome ilości zanieczyszczeń. Ich wielkość jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku innych metod wytwarzania energii. Dzięki temu stosowanie paneli wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.
Istnieje także możliwość zdobycia dofinansowania na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Klienci indywidualni mogą skorzystać z rządowych programów, które pozwalają na sfinansowanie zakupu takiej instalacji. Dzięki nim zwrot inwestycji następuje zdecydowanie szybciej. Sprawdź naszą ofertę paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu i wybierz takie, które najlepiej spełniają Twoje oczekiwania. Możesz skorzystać z pomocy naszych wykwalifikowanych i doświadczonych doradców – pomogą Ci oni dobrać odpowiednie moduły, które zaspokoją zapotrzebowanie na energię elektryczną.