Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa?

rozbudowa instalacji fotowoltaicznej
Spis treści

W dzisiejszych czasach fotowoltaika stała się bardzo popularnym sposobem pozyskiwania energii. Może się jednak zdarzyć, że zapotrzebowanie na nią się zwiększy, a zainstalowane panele fotowoltaiczne będą niewystarczające. Wówczas możliwa jest ich rozbudowa.

Co jest konieczne do prawidłowej rozbudowy?

Rozbudowa fotowoltaiki w większości przypadków nie stanowi większego problemu. Zużycie prądu w naszym kraju systematycznie rośnie, mimo że wprowadza się coraz więcej energooszczędnych urządzeń. Zamontowanie dodatkowych modułów do istniejącej instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście wskazane, natomiast pod uwagę należy wziąć również to, jaką moc mają zainstalowane panele i czy dołożenie dodatkowych, np. o większej mocy, nie zakłóci pracy całego systemu.

Równie ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę przy rozbudowie, jest tzw. falownik, czyli element zestawu fotowoltaicznego. To od niego zależy, jak montowane są moduły instalacji. Jeśli falownik jest centralny, oznacza to, że obsługuje on wszystkie moduły, ponieważ są one łączone szeregowo. W tym wypadku dołożone panele fotowoltaiczne powinny posiadać taką samą moc, jak te już zamontowane. W przeciwnym razie instalacja nie będzie działać prawidłowo.

Jeśli instalacja składa się z wielu mikrofalowników oddzielnych dla każdego modułu, to rozbudowa będzie łatwiejsza, ponieważ dołożenie dodatkowych paneli nie wpłynie na działanie całego systemu.

Myślisz o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych w Legnicy? Zadzwoń: +48 71 750 38 52

Jak wygląda proces rozbudowy?

Zgłaszając się do odpowiedniej firmy, na samym początku należy wypełnić wniosek zgłoszeniowy z informacjami na temat instalacji.

Jeśli firma podejmie współpracę, a jej pracownicy zapoznają się z daną instalacją, określą typ falowników i stwierdzą czy dane miejsce jest wystarczająco duże na rozbudowę, wtedy przystępują do montażu. Przymocowują oni odpowiednie moduły pod względem parametrów falownika, sprawdzają wszystkie zabezpieczenia i instalacje złączek oraz badają ryzyko przeciążenia napięcia, mogącego wywołać pożar.

Można zatem zauważyć, że choć sam montaż instalacji wydaje się dosyć prosty, to przez cały proces rozbudowy należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które nie dość, że wpływają na prawidłowe funkcjonowanie modułów i urządzeń czerpiących z nich energię, to jeszcze zapewniają bezpieczeństwo.

Audyt fotowoltaiczny przed rozbudowaniem

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej często wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego też przy podjęciu współpracy warto wykonać audyt fotowoltaiczny, który pomoże zestawić wszystkie plusy i minusy rozbudowy oraz podpowie jak prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie na energię.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa, a czasami nawet wskazana. Aby jednak miało to sens, nie warto działać na własną rękę, lecz od razu zgłosić się do fachowców. Jako INNEX działamy w sektorze fotowoltaiki na Dolnym Śląsku od wielu lat, dzięki czemu naszym klientom zagwarantować możemy obsługę na najwyższym poziomie.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
mycie paneli fotowoltaicznych

Jak czyścić panele fotowoltaiczne? Garść porad

Panele fotowoltaiczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jednak nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób i jak często czyścić instalację, aby zapewniała ona…
żywotność paneli

Jaka jest żywotność paneli słonecznych?

W związku z obserwowanym w ostatnich latach wzrostem zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi, branża związana z produkcją paneli słonecznych znacząco przyspieszyła. Wraz…
dokumenty do zakladu energetycznego

Procedura zgłaszania mikroinstalacji. Jakie dokumenty należy dostarczyć do Zakładu Energetycznego?

Fotowoltaika to coraz popularniejsza metoda pozyskiwania energii elektrycznej na własny użytek za sprawą odnawialnych źródeł energii. Jest to rozwiązanie bardzo…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!