Dowiedz się, jakie dofinansowanie możesz uzyskać na panele fotowoltaiczne

fotowoltaika
Spis treści

Osoby planujące wykonanie instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, gospodarstwie rolnym czy firmie dostrzegaja największą przeszkodę w kosztach, jakie trzeba ponieść na wstępie na poczet inwestycji. Fotowoltaika jest skutecznym sposobem oszczędzania energii i zmniejszania swojego negatywnego wpływu na środowisko, ale aby zaczęła generować zyski trzeba włożyć w nią wcześniej do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sposobem na zdobycie takich środków mogą być dostępne w Polsce dofinansowania na panele fotowoltaiczne dostępne zarówno dla osób inwestujących w fotowoltaikę dla domu, jak i przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych. Gdzie można złożyć wniosek o dopłatę do instalacji paneli fotowoltaicznych?

Kredyt na fotowoltaikę – czy to się opłaca?

Zdecydowanie najpopularniejszą i często pierwszą formą finansowania, po jaką sięgają osoby decydujące się na instalację paneli fotowoltaicznych jest kredyt z niskim oprocentowaniem, pozwalający w pełni pokryć koszt wykonania fotowoltaiki bez konieczności spełniania bardzo konkretnych wymagań pojawiających się w programach dotacyjnych. Niektóre banki posiadają nawet dedykowane oferty ekologiczne, kierowane do osób potrzebujących gotówki na wykonanie instalacji fotowoltaicznej.

Plusem wyboru kredytu jako formy sfinansowania instalacji jest możliwość rozłożenia spłaty na wiele rat i spłacania ich regularnie co miesiąc, przy racie nie przekraczającej często wysokości standardowej opłaty za prąd. Fotowoltaika będzie generowała oszczędności, zmniejszając rachunki niemalże do zera, a zyskane pieniądze pozwolą spłacać kredyt i z czasem obrócą się w czyste zyski. Minusem będzie tu fakt, że na owe zyski trzeba poczekać, spłacając kredyt przynajmniej przez kilka lat.

Programy dofinansowania do paneli fotowoltaicznych

W Polsce szczególnym zainteresowaniem cieszą się trzy podstawowe dotacje rządowe na wykonanie instalacji fotowoltaicznych w domu lub gospodarstwie: program Mój Prąd, Prosument 2 oraz program Czyste Powietrze. Dodatkowo, w przypadku osób decydujących się na instalację paneli w gospodarstwie rolnym, w Polsce istnieje możliwość odliczania inwestycji od podatku rolnego. Uwagę warto zwrócić także w stronę programów międzynarodowych i europejskich, wśród których regularnie pojawiają się inicjatywy dedykowane dla osób instalujących panele fotowoltaiczne na własnych posesjach.

Program Mój Prąd

Program przewiduje dotację bezzwrotną w wysokości 5000 zł dla właścicieli nowych instalacji fotowoltaicznych. Warunkiem uzyskania pomocy z programu Mój Prąd jest maksymalna wielkość instalacji do 10 kWp oraz samodzielne sfinansowanie instalacji przed przystąpieniem do programu – dotacja przyznawana jest na wnioski złożone dopiero po zakończeniu inwestycji. Program Mój Prąd jest kierowany do osób fizycznych, instalujących panele fotowoltaiczne we własnym domu – dotacje nie są przyznawane dla firm czy na inwestycje realizowane dla przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych.

Program Prosument 2 – wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii

Każdy, kto produkuje własny prąd z pomocą elektrowni fotowoltaicznej jest prosumentem – jeśli podłączy się do sieci, nadwyżki wyprodukowanego prądu przekazuje do sieci energetycznej, z której w razie niższej produkcji może odzyskać energię na preferencyjnych warunkach. Program Prosument 2 umożliwia wnioskowanie o dofinansowanie do zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej lub ciepła, wspierając właścicieli jednorodzinnych i wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Dotacje w ramach programu Prosument 2 wynoszą 15 lub 30% kosztu wykonania instalacji i wypłacane są w formie kredytu oprocentowanego na 1%. Maksymalny okres finansowania tego typu kredytem wynosi 15 lat. Nabór wniosków rozpoczął się w 2015 roku i obowiązuje do wyczerpania zapasów, dlatego chcąc skorzystać z programu Prosument 2 warto się pospieszyć.

Program Czyste Powietrze

Składając wniosek o przyznanie dofinansowania na poczet wykonania instalacji paneli fotowoltaicznych mamy czas do 30 czerwca 2027 roku, co daje sporo czasu na rozważenie wykonania instalacji i dostępnych opcji jej finansowania. Głównym założeniem programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. To dla ich właścicieli dedykowany jest program Czyste Powietrze umożliwiający otrzymanie dofinansowania w wysokości 100% kosztów mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie jest wypłacane w formie pożyczki, z maksymalnym okresem finansowania do 15 lat i oprocentowaniem nie mniejszym niż 2% rocznie.

kredyt na montaż fotowoltaiki

Z jakiego programu dofinansowania instalacji fotowoltaicznej skorzystać?

Większość dopłat, jakie można uzyskać na instalację paneli fotowoltaicznych opiera się o oferty kredytowe z długim okresem spłaty. To korzystne, choć wielu osobom fizycznym decydującym się na instalację paneli fotowoltaicznych zależy raczej na bezzwrotnej dotacji z programu Mój Prąd, o którą starają się zwykle w pierwszej kolejności.

Jeśli żaden z programów nie wydaje się interesujący, warto zainteresować się także innymi, regionalnymi programami dopłat – samorządy organizują często bardzo korzystne systemy finansowania instalacji fotowoltaicznych chcąc poprawić w ten sposób kondycję energetyczną całej gminy lub miasta.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
żywotność paneli

Jaka jest żywotność paneli słonecznych?

W związku z obserwowanym w ostatnich latach wzrostem zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi, branża związana z produkcją paneli słonecznych znacząco przyspieszyła. Wraz…
falownik

Jak odczytywać dane z falownika?

Fotowoltaika to instalacja, która składa się z kilku kluczowych elementów. Każdy z nich działa inaczej i ma inne zadanie. Chcąc,…
rozbudowa instalacji

Kiedy konieczna jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne można obecnie spotkać na wielu dachach - zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach przedsiębiorstw. Jest to nowoczesne…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!