Kiedy konieczna jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

rozbudowa instalacji
Spis treści

Instalacje fotowoltaiczne można obecnie spotkać na wielu dachach – zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach przedsiębiorstw. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się sporym zainteresowaniem. Stale rosnące ceny prądu i coraz większa świadomość ekologiczna skłaniają ludzi do szukania nowych, bardziej opłacalnych metod pozyskiwania energii elektrycznej. Świadomość uniezależnienia się od dostawcy energii i możliwość wytwarzania jej samodzielnie, sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu inwestycję. 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Działanie instalacji fotowoltaicznej może wydawać się skomplikowane – jest to proces, który składa się z kilku etapów. Aby go zrozumieć, należy poznać budowę instalacji fotowoltaicznej. Podstawowym jej elementem są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w większe moduły w celu uzyskania lepszej wydajności. To właśnie te ogniwa odpowiadają za przemianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zbudowane one są z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi prąd w wyniku oddziaływania na niego czynników zewnętrznych. Najczęściej wykorzystywanym w tym celu półprzewodnikiem jest krzem. Cały proces przebiega na podstawie zjawiska fotowoltaicznego, dzięki któremu światło słoneczne zostaje przekształcone w prąd stały. Jak wiadomo, w domach użytkujemy w większości przypadków prąd zmienny, co więc zrobić w takiej sytuacji? Niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik – to właśnie on odpowiada za przemianę prądu stałego w zmienny, który może być następnie wykorzystywany w celu zasilenia wszelkich urządzeń elektrycznych.

Jak sprawdzić, czy instalacja jest odpowiednio wydajna?

Podczas budowy instalacji fotowoltaicznej bardzo ważnym etapem jest określenie mocy całej instalacji. Najczęściej robi się to na podstawie informacji zebranych podczas audytu fotowoltaicznego. Po przeprowadzeniu dokładnej analizy zapotrzebowania energetycznego domu można ustalić jakiej mocy instalacja będzie niezbędna, aby pokryła ona w pełni zapotrzebowanie domu. Z czasem jednak może okazać się, że potrzebujemy większej mocy, ponieważ zakupiliśmy kilka nowych urządzeń elektrycznych, które pobierają sporo energii, i tym samym znacznie wzrosło zapotrzebowanie na nią. To, czy instalacja jest odpowiednio wydajna, można sprawdzić na podstawie zużycia energii elektrycznej.

Jeśli panele fotowoltaiczne generują zbyt mało energii, niezbędna może okazać się rozbudowa instalacji. Jednak przed tym warto przeprowadzić dokładne czyszczenie paneli, a także zlecić dokonanie przeglądu specjaliście, ponieważ jeśli zauważymy spadek wydajności instalacji, to może to również świadczyć o jej awarii lub zabrudzeniu paneli.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Podczas budowy własnej instalacji fotowoltaicznej należy określić jaka moc będzie niezbędna do zaspokojenia zapotrzebowania na energię w danym gospodarstwie domowym. To zapotrzebowanie może z czasem wzrosnąć, ale instalacje fotowoltaiczne konstruowane są w taki sposób, że możliwa jest ich rozbudowa. Najlepszym rozwiązaniem jest zastanowienie się jeszcze na etapie audytu czy w przyszłości planujemy jakieś modernizacje, mogące wpłynąć na zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki temu możemy uniknąć konieczności rozbudowywania instalacji w przyszłości. Jeśli jednak będzie to konieczne, to w pierwszej kolejności należy określić, o ile musimy zwiększyć moc instalacji.

pomiar termowizyjny instalacji fotowoltaicznej
Rozbudowując instalację, warto przeprowadzić pomiary termowizyjne.

Rozbudowując instalację fotowoltaiczną, czasami wystarczające jest dołożenie jednego czy dwóch dodatkowych paneli i odpowiednie skonfigurowanie całego systemu. Jednak, gdy zapotrzebowanie na energię znacznie wzrosło i konieczna jest rozbudowa o kilka dodatkowych modułów, to falownik (inwerter) może nie być w stanie obsłużyć tak dużej mocy i konieczna będzie jego wymiana. Zazwyczaj wiąże się to z dość dużymi kosztami, dlatego często stosowanym rozwiązaniem są tzw. mikroinwertery, które działają na tej samej zasadzie co zwykły falownik, ale obsługują tylko pojedyncze panele fotowoltaiczne. Dzięki tym urządzeniom można znacząco zmniejszyć koszty rozbudowy instalacji.

Chcesz zdecydować się na fotowoltaikę w Legnicy? Skontaktuj się z nami – postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i pomożemy dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
konserwacja systemu fotowoltaicznego

Jak dbać o panele fotowoltaiczne? Konserwacja systemu

Panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach naszych domów coraz częściej. Dbamy o środowisko i wprowadzamy ten rodzaj pozyskiwania energii nie…
zaśnieżone panele pv

Czy panele fotowoltaiczne powinno się odśnieżać?

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, które w ostatnich latach znacząco zyskało na popularności. Obecnie panele fotowoltaiczne można zauważyć w wielu różnych…
farma fotowoltaiczna przydomowa

Budowa przydomowej farmy fotowoltaicznej – od czego zacząć?

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są niewątpliwie instalacje fotowoltaiczne, które…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!