Czy panele fotowoltaiczne powinno się odśnieżać?

zaśnieżone panele pv
Spis treści

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, które w ostatnich latach znacząco zyskało na popularności. Obecnie panele fotowoltaiczne można zauważyć w wielu różnych miejscach – zarówno na dachach domów prywatnych, różnego rodzaju firm, jak i innych obiektów. Tego typu instalacja pozwala wyprodukować prąd na własny użytek, co jest bardzo opłacalnym i ekologicznym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że aby tego typu instalacja działała w pełni sprawnie i skutecznie, niezbędne jest odpowiednie dbanie o nią. Wiele osób zastanawia się, czy śnieg może mieć jakiś wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych i co zrobić, gdy zostaną one zaśnieżone?

Jak śnieg wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne do prawidłowego działania potrzebują odpowiedniego dostępu do promieniowania słonecznego. Jeśli w pewnym stopniu ich powierzchnia zostanie zasłonięta przez różnego rodzaju przeszkody, przez co ograniczona zostanie ilość światła, jakie na nie pada, będzie to miało negatywny wpływ na wydajność paneli, a tym samym na ilość produkowanej przez nie energii elektrycznej. Z tego też względu tak ważną sprawą jest montaż paneli w odpowiednim miejscu i dbanie o to, aby nic nie zasłaniało im dostępu do światła słonecznego w czasie dnia. Niestety opady śniegu często sprawiają, że panele fotowoltaiczne pokryte zostają warstwą śniegu, co może negatywnie wpływać na ich wydajność. Oczywiście panele nadal będą działać, ponieważ pewna część światła słonecznego będzie docierać do ogniw, jednak wydajność tak działających paneli będzie z pewnością na niższym poziomie.

Nie jest to jednak poważny problem, ponieważ śnieg nie ma aż tak negatywnego wpływu na działanie paneli fotowoltaicznych, a dodatkowo ich budowa, sposób działania oraz to, jak są zamontowane, również minimalizuje negatywne skutki. Dzieje się tak z powodu, że panele podczas pracy nagrzewają się, co sprzyja roztapianiu się zalegającego na ich powierzchni śniegu, a dodatkowo montowanie paneli pod kątem 45 stopni sprawia, że śnieg bardzo szybko się z nich zsuwa.

Czy właściciel instalacji fotowoltaicznej powinien samodzielnie odśnieżać panele?

W większości przypadków reagowanie na zaśnieżone panele fotowoltaiczne nie jest konieczne, ponieważ jeśli zostały one odpowiednio zamontowane, to prawdopodobnie z czasem śnieg sam się z nich zsunie, lub też w wyniku nagrzewania się paneli podczas pracy – roztopi. Jeśli jednak panele zamontowanie są np. na płaskim dachu, a opady śniegu były naprawdę bardzo obfite i panele zostały zasypane, to ich oczyszczenie może okazać się dobrym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów i nie podejmować żadnych działań na własną rękę. Firmy specjalizujące się w takich usługach posiadają odpowiedni sprzęt, wiedzę oraz umiejętności, które pozwalają im skutecznie oczyścić panele, jednocześnie robiąc to w bezpieczny sposób. Podejmowanie się tego zadania na własną rękę i popełnienie jakichś błędów, może doprowadzić nawet do uszkodzenia paneli.

panele fotowoltaiczne a śnieg

Czego nie należy robić, gdy panele fotowoltaiczne są zaśnieżone?

Podczas oczyszczania paneli fotowoltaicznych ze śniegu należy stosować się do zasad BHP i wiedzieć, jak robić to w sposób bezpieczny zarówno dla siebie, jak i samej instalacji. Podstawowym błędem popełnianym przez właścicieli instalacji fotowoltaicznych, którzy na własną rękę chcą odśnieżyć panele, jest robienie tego w sytuacji, gdy śnieg znajdujący się na powierzchni paneli jest mocno zamarznięty. Gdy w takim przypadku zdecydujemy się oczyścić panele ze śniegu, możemy w bardzo łatwy sposób uszkodzić ich powierzchnię, co może negatywnie wpłynąć na ich trwałość oraz wydajność działania.

Jeśli więc chcemy odśnieżyć panele fotowoltaiczne, ponieważ widzimy, że ich wydajność działania mocno spadła, a śnieg nie zniknął samoistnie, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zrobi to w sposób prawidłowy i w pełni bezpieczny.

Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, a nasza instalacja będzie mogła ponownie działać z pełną wydajnością. W większości przypadków odśnieżanie paneli nie jest jednak wymagane i wystarczy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ po pewnym czasie śnieg zsunie się z ich powierzchni lub stopnieje w wyniku ciepła emitowanego przez panele. W INNEX montujemy panele fotowoltaiczne w woj. dolnośląskim i okolicach, oraz dbamy o stan instalacji w czasie użytkowania, także zimą.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
czy ubezpieczać panele fotowoltaiczne

Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne rzadko ulegają awarii. Dziesięć lat temu średni okres gwarancji na instalację PV wynosił maksymalnie 15 lat. Dzisiaj standardem…
instalacja elektryczna z fotowoltaiką

Fotowoltaika, a instalacja elektryczna – o czym należy pamiętać przy podłączaniu instalacji fotowoltaicznej?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii stało się standardem. Wynika to nie tylko z dbałości o środowisko, ale także z korzyści…
moce umowne pv

Moc przyłączeniowa a moc umowna. Jak dobrać moc instalacji PV?

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd i pozyskać w darmowy sposób energię. Jednak by tak…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!