Instalacja fotowoltaiczna na gruncie: czy warto?

panele pv na gruncie
Spis treści

Panele fotowoltaiczne stale zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ to doskonały sposób na darmową energię. Najczęściej są one umiejscowione na dachu, jednak istnieją sytuacje, w których jest to niemożliwe. Tutaj rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie.

Panele na gruncie – kiedy się montuje?

Panele fotowoltaiczne na gruncie są doskonałą alternatywą dla najczęściej montowanych paneli, czyli tych na dachu budynku jednorodzinnego lub dachu firmy. To korzystne rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością. Jednak istnieją sytuacje, kiedy montaż paneli na dachu jest niemożliwy. W takim przypadku świetnie sprawdzi się fotowoltaika umiejscowiona na gruncie.

Do przyczyn, jakie decydują o niemożności montażu paneli fotowoltaicznych na dachu, należą:

  • nieodpowiedni kąt nachylenia dachu;
  • niewystarczająca powierzchnia dachu;
  • skomplikowana konstrukcja, która uniemożliwia montaż;
  • słaba dostępność promieni słonecznych i/lub duże zacienienie;
  • niewystarczająca wytrzymałość dachu;
  • dach wymaga naprawy.

Chcąc, aby montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie był możliwy, trzeba spełnić określone wymogi. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest odpowiednie nasłonecznienie. Obszar nie może być zacieniony, dlatego należy zwrócić uwagę, aby obok instalacji nie znajdowały się wysokie drzewa, budynki czy inne konstrukcje, które zasłonią panele. Miejsce powinno być w pełni nasłonecznione. Dodatkowo fotowoltaika musi być umiejscowiona w odpowiedniej odległości od budynku. Sam grunt powinien być twardy i stabilny – tak, aby z upływem czasu konstrukcja nie zapadła się. Przy montażu fotowoltaiki należy wziąć pod uwagę wszystkie instalacje, które są zlokalizowane w gruncie. Mowa tutaj o gazie, elektryce czy wodzie. Panele muszą mieć odpowiedni kąt nachylenia, a także powinny być skierowane bezpośrednio na stronę południową.

Czym różni się montaż na gruncie od standardowego na dachu?

Panele fotowoltaiczne instalowane na gruncie wymagają odpowiedniego rusztowania, które z kolei wiąże się z dodatkowym kosztem. To jedyna różnica pomiędzy montażem na podłożu a tym na dachu. Stelaż musi być wytrzymały i dostosowany do zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego też wykonywany jest z najwyższej jakości materiałów. Dzięki temu konstrukcja jest nie tylko trwała i solidna, ale także odporna na różne zjawiska pogodowe oraz korozję.

Panele fotowoltaiczne można zamontować na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest wkręcenie lub wbijanie instalacji do ziemi na głębokość ok. 1,5 m. W dalszej kolejności następuje przygotowanie stelażu oraz zamontowanie modułów fotowoltaicznych. Jest to najczęściej stosowana metoda, ponadto wiąże się ona z nieco niższą ceną. Drugim sposobem jest zamurowanie elementów konstrukcji w betonie. To rozwiązanie wymaga znacznie większego nakładu pracy i wiąże się z wyższym kosztem finansowym. Trzecią możliwością jest tzw. system na podporach, jednak jest on bardzo rzadko stosowany, ponieważ nie posiada odpowiednich zabezpieczeń.

Jakie są wady i zalety paneli fotowoltaicznych montowanych na gruncie?

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie wiąże się z wieloma zaletami. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • brak konieczności dostosowywania powierzchni dachowej wraz z ewentualnymi naprawami;
  • łatwy dostęp do paneli, dzięki któremu prostsze jest przeprowadzenie przeglądu, konserwacji czy czyszczenia;
  • ustawienie paneli pod odpowiednim kątem – instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu jest dostosowywana do jego konstrukcji, natomiast ta znajdująca się na podłożu daje możliwość optymalnego ustawienia kąta nachylenia, który zazwyczaj wynosi 45 stopni;
  • możliwość zamontowania większej ilości paneli – dach ma ograniczoną powierzchnię, dlatego w przypadku zapotrzebowania na większą ilość paneli, najlepiej jest montować całą instalację na ziemi;
  • lepsza cyrkulacja powietrza – dzięki której możliwe jest wydajniejsze chłodzenie całej instalacji, co jest dodatkowym zabezpieczeniem przed przegrzaniem

Panele fotowoltaiczne montowane na gruncie mają też swoje wady, do których można zaliczyć:

  • wyższy koszt montażu;
  • konieczność doboru odpowiedniego terenu – tak, aby był w pełni nasłoneczniony;
  • zajęcie określonej przestrzeni;
  • możliwe uszkodzenia;
  • ryzyko kradzieży.

W przypadku, kiedy nie ma możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych na dachu, warto rozważyć ich umiejscowienie na gruncie. To doskonałe rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Dodatkowo nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli moc instalacji nie przekracza 50kW.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
dopasowanie mocy instalacji fotowoltaicznej

Wymagana moc instalacji PV: ile prądu pobierają urządzenia domowe?

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na pozyskanie darmowego prądu z promieni słonecznych. Odpowiednio dobrana ilość paneli pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie domowników…
Fotowoltaika na balkonie w bloku w mieście Wrocław

Fotowoltaika na balkonie w bloku: instalacja paneli fotowoltaicznych

Montaż instalacji fotowoltaicznej na balkonie Instalacja fotowoltaiki na balkonie to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w miastach, zwłaszcza w…
opłaty za prąd

Jak zmniejszyć rachunki za prąd z pomocą fotowoltaiki?

Fotowoltaika to inwestycja oferująca bezpieczeństwo i większą niezależność energetyczną. Można z niej korzystać niemal wszędzie, ilość pozyskanej energii będzie się…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!