Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na pozyskanie darmowego prądu z promieni słonecznych. Odpowiednio dobrana ilość paneli pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie domowników na energię elektryczną. Jednak by tak się stało, konieczne jest prawidłowe wyliczenie ilości zużywanego prądu przez wszystkie urządzenia. Aby uzyskać dokładne dane, warto sporządzić szczegółową listę urządzeń elektrycznych w domu oraz ich średniego miesięcznego zużycia energii. Na tej podstawie można oszacować, ile paneli fotowoltaicznych będzie potrzebnych do zaspokojenia potrzeby na energię. Dobrze przemyślana budowa paneli fotowoltaicznych pozwoli nie tylko na obniżenie rachunków za prąd, ale również przyczyni się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2.
Ile przykładowo prądu w ciągu roku pobiera telewizor czy lodówka?
W każdym domu znajduje się wyposażenie RTV i AGD, które jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jednym z takich przykładów jest lodówka. To urządzenie pracuje nieprzerwanie 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Wartość poboru energii będzie zależna od kilku czynników. Jednak średnia lodówka klasy A++ zużywa ok. 270 kWh rocznie. Najwięcej prądu pobiera w trakcie chłodzenia wnętrza, czyli w sytuacji częstego otwierania bądź umieszczania w niej ciepłych produktów. Innym przykładem jest pralka. Nowoczesne modele są bardzo energooszczędne. Tutaj również zużycie prądu zależy przede wszystkim od ilości prania w ciągu tygodnia. W sytuacji, kiedy pralka użytkowana jest ok. 5 razy w tygodniu, wówczas zużywa ona średnio 143 kWh rocznie. Telewizor nie należy do niezbędnych elementów wyposażenia domu, jednak zazwyczaj stanowi centrum rozrywki. Według statystyk Polacy spędzają ok. 5 godzin dziennie na oglądaniu telewizji. Pobór energii zależy od modelu i wielkości ekranu. Biorąc pod uwagę telewizor o mocy 70 w i 40 cali to roczne zużycie prądu wynosi 128 kWh.
Jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu?
Niekwestionowanym liderem w poborze prądu jest płyta indukcyjna. Z jednej strony to nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie, z drugiej zaś sprzęt, który pobiera sporą ilość energii. Jej wysokość jest związana z ilością pól grzewczych, które są użytkowane. Maksymalne zużycie następuje w sytuacji, gdy wszystkie pola są włączone na najwyższą temperaturę, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Najczęściej używane są dwa pola o mocy 2300 W i 1800 W. Zakładając, że codziennie przez pół godziny są one włączone, wówczas roczne zużycie prądu wynosi 748,25 kWh. Kolejne miejsce zajmuje piekarnik elektryczny. Używany niemal codziennie i najczęściej nastawiany na 200⁰C zużywa 496,4 kWh. Trzecie miejsce zajmuje czajnik elektryczny. Z pozoru małe urządzenie, jednak w ciągu roku zużywa 240 kWh.
W jaki sposób oblicza się zapotrzebowanie domu na energię?
Zapotrzebowanie energetyczne zależy od metrażu budynku, liczby domowników oraz ilości urządzeń elektrycznych, uwzględniając przy tym skalę ich eksploatacji. Wszystko to przekłada się na określone kwoty.
Obliczenia związane z zapotrzebowaniem na prąd można wykonać za pomocą specjalnych kalkulatorów bądź samodzielnie. Zalecanym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie ze specjalistycznego audytu, który wykonywany jest przez doświadczonych fachowców – posiadają oni niezbędną do wykonania takich obliczeń wiedzę. Do pomiarów na własną rękę potrzebne będą szczegółowe informacje dotyczące użytkowania sprzętów elektronicznych. Tutaj należy podzielić moc urządzenia w kW przez 1000 dla uzyskania wartości w kWh. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez czas, w jakim urządzenie pobiera prąd. Obliczenia te należy zastosować do wszystkich sprzętów w domu – pozwoli to uzyskać dane dotyczące ilości zużytej energii. Wszystkie wyniki należy zsumować i pomnożyć przez 365.
Przykład:
Urządzenie o mocy 180 W / 1000 = 0,18 kWh
Moc urządzenia mnożymy przez czas użytkowania np. 2h:
0,18 kWh x 2 = 0,36 kWh
Następnie mnożymy przez liczbę dni w roku:
0,36 kWh x 365 = 131,4 kWh.
Czy moc instalacji PV może być dostosowana w zależności od zużycia prądu przez urządzenia domowe?
Moc instalacji PV może być dostosowana do zmieniającego się zapotrzebowania na energię w gospodarstwach domowych. Właściwy dobór mocy instalacji pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów słonecznych, co przekłada się na większe oszczędności i efektywność energetyczną. Warto przeanalizować zużycie prądu przed podjęciem decyzji.
Dlaczego jest to konieczne do dobrania odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej?
Prawidłowe wyliczenie zapotrzebowania na prąd danego budynku jest kluczowe pod kątem prawidłowego doboru instalacji fotowoltaicznej. Każdy panel produkuje określoną ilość energii. Chcąc w pełni zaspokoić zapotrzebowanie domowników, należy dobrać odpowiednią liczbę paneli. Zbyt niska moc spowoduje konieczność poboru prądu z sieci energetycznej, co będzie wiązało się z dodatkowym kosztem. Z kolei zbyt duża liczba paneli wyprodukuje za dużo energii, czyli nadwyżkę, która będzie oddawana do sieci energetycznej, nie uzyskując przy tym dodatkowych profitów. Prawidłowa moc paneli powinna pokryć zapotrzebowanie na energię danego budynku, co ma przełożenie na dane dotyczące zużycia w rachunkach za prąd.
Prawidłowo dobrana liczba paneli fotowoltaicznych pozwoli na wyprodukowanie optymalnej ilości prądu – dzięki temu zostanie zaspokojone zapotrzebowanie na energię wszystkich domowników, bez zbędnych niedoborów czy nadwyżek. Zachęcamy do wykonania instalacji fotowoltaicznej na terenie Dolnego Śląska i okolic.