Ile ważą panele fotowoltaiczne? Instalacja a obciążenie dachu

Waga paneli fotowoltaicznych
Spis treści

Instalacja fotowoltaiczna, służąca do pozyskiwania energii z promieni słonecznych, to świetne rozwiązanie, które zyskało wielu zwolenników. Polacy chętnie montują panele na dachach swoich domów. To bardzo wygodne umiejscowienie, które nie zajmuje dodatkowego miejsca, jak jest to w przypadku montażu na gruncie. Jednak warto pamiętać, że cała konstrukcja charakteryzuje się sporym obciążeniem, stąd też nie zawsze może być instalowana na dachu.

Ile orientacyjnie waży jeden panel fotowoltaiczny?

Jedną z ważniejszych kwestii przy montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu, jest waga panelu. Ma to istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i niejednokrotnie decyduje, gdzie będzie umieszczona cała konstrukcja. Ciężar jednego elementu nie jest duży i wynosi od 18 do 25 kg. Jednak w sytuacji, kiedy montowanych jest przykładowo 15 paneli, wówczas waga całej konstrukcji znacząco się zwiększa, natomiast jest ona równomiernie rozłożona na całej powierzchni dachu. Zazwyczaj nie jest to problematyczne obciążenie i instalacja może być bezpiecznie zamontowana. Wiedząc, ile paneli będzie zastosowanych, możliwe jest obliczenie, czy nośność dachu jest wystarczająca. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, można zdecydować się na montaż konstrukcji na gruncie.

Ile paneli stosuje się średnio przy zastosowaniu domowym?

To, ile paneli powinno być zamontowane na dachu, będzie uzależnione od zapotrzebowania na energię elektryczną. Każdy budynek jest inny, zarówno pod względem wielkości, jak i sposobu ogrzewania, co bezpośrednio przekłada się na zużycie prądu. Konieczne jest zatem indywidualne wyliczenie zapotrzebowania danego domu. Tutaj kluczowy będzie rachunek, na którym widnieje roczna suma zużycia energii. Dane należy pomnożyć przez 1,2 i podzielić przez produkcję roczną (kW). Otrzymany wynik da odpowiedź, jaką moc instalacji należy zamontować.

Najczęściej na dachach domów jednorodzinnych stosuje się od 12 do 20 paneli fotowoltaicznych. Uzależnione jest to od mocy danego modułu.

Jakie jest to zatem obciążenie dla dachu?

Sama waga paneli fotowoltaicznych to nie wszystko. Do całkowitego ciężaru instalacji należy również doliczyć masę systemów mocujących oraz wagę konstrukcji balastowej. Ta ostatnia ma duże znaczenie w przypadku dachu płaskiego, przy skośnych nie powinna stanowić dużego obciążenia. Zakładając, że montowane jest 20 paneli o średniej wadze 20 kg, wtedy same moduły będą ważyć 400 kg. Do tego należy doliczyć systemy mocowań.

W przypadku dachów płaskich konieczne jest zamontowanie specjalnej konstrukcji tak, aby panele znajdowały się pod odpowiednim kątem. Tutaj do każdego modułu należy doliczyć kilka kilogramów. Specjaliści montują także konstrukcję balastową, której waga może sięgnąć nawet kilkaset kilogramów. Ciężar całej instalacji fotowoltaicznej jest spory, stąd też przed jej zamontowaniem warto upewnić się, jakie jest maksymalne obciążenie dachu.

Czy na każdym dachu można zamontować taką konstrukcję?

Waga całej konstrukcji jest naprawdę spora, przez co nie na każdym dachu może być zamontowana. Dotyczy to w szczególności mniejszych poszyć o niskiej wytrzymałości. Stąd też przed montażem warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów, zajmujących się fotowoltaiką na Dolnym Śląsku, którzy ocenią czy instalacja fotowoltaiczna może być umieszczona na dachu, czy ze względów bezpieczeństwa lepiej zamontować ją na gruncie.

Dlaczego warto przeprowadzić audyt fotowoltaiczny z odpowiednimi wyliczeniami?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy na co dzień montują panele fotowoltaiczne. Dysponują oni wiedzą i doświadczeniem, które są niezbędne. Przeprowadzą audyt fotowoltaiczny, polegający na indywidualnym obliczeniu zapotrzebowania na energię elektryczną, dzięki czemu dobiorą odpowiednią moc i liczbę modułów. Dodatkowo sprawdzą powierzchnię i stan techniczny dachu oraz ocenią możliwe dopuszczalne obciążenie. Uwzględnią również ewentualne przeszkody, np. wysokie drzewa czy sąsiadujące budynki, mogące zacieniać poszycie dachowe. Na podstawie zebranych danych specjaliści ocenią czy możliwa jest instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu, czy lepszym rozwiązaniem będzie montaż na gruncie.

Cała instalacja fotowoltaiczna to znaczące obciążenie, dlatego przed montażem warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy ocenią, czy umieszczenie jej na dachu konkretnego budynku jest możliwe i bezpieczne.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
instalacja pv nieszkodliwa dla środowiska

Czy instalacja fotowoltaiczna jest szkodliwa?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii stało się w ostatnich latach bardzo popularne - także w Polsce. Coraz więcej osób decyduje…
moce umowne pv

Moc przyłączeniowa a moc umowna. Jak dobrać moc instalacji PV?

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd i pozyskać w darmowy sposób energię. Jednak by tak…
dwustronny panel fotowoltaiczny

Jak działają dwustronne panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika stale się rozwija i z każdym rokiem oferuje coraz to nowsze rozwiązania, które zapewniają jeszcze większą opłacalność. Jeszcze do…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!