Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

audyt fotowoltaiczny
Spis treści

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem – zarówno ze strony osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ tego typu instalacje są bardzo opłacalnym i ekologicznym rozwiązaniem.

Aby system działał w sposób sprawny i wydajny, moc instalacji, jej umiejscowienie i wiele innych czynników, muszą być dobrane w prawidłowy sposób. W tym celu przeprowadzane są audyty fotowoltaiczne, które pomagają określić możliwości montażowe, oszacować zapotrzebowanie budynku na prąd, a także wskazać inne ważne czynniki, które mają wpływ na inwestycję.

Czym jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny to jeden z najważniejszych etapów poprzedzających inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Polega on na analizie warunków montażowych w danej lokalizacji, określeniu zapotrzebowania budynku na energię elektryczną oraz wystawieniu oceny wskazującej na to, czy panujące warunki pozwolą produkować energię za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Wszystko to odbywa się na podstawie wywiadu z inwestorem oraz oględzin miejsca inwestycji. Wywiad ma na celu oszacowanie zapotrzebowania na energię elektryczną – na podstawie rachunków za prąd. 

Dzięki audytowi możliwe jest określenie czy fotowoltaika będzie w danym przypadku opłacalna, a jeśli tak – jaka instalacja będzie najodpowiedniejsza do określonego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Audyt fotowoltaiczny nie jest obowiązkowy w przypadku domów prywatnych i firm. Jeśli jednak istnieje możliwość jego przeprowadzania, to warto go wykonać, aby mieć pewność, że inwestycja będzie opłacalna, a cała instalacja będzie działać w sposób wydajny. Dokumentacja z przeprowadzonego audytu fotowoltaicznego jest obowiązkowa w przypadku instytucji publicznych. 

Wykonujemy audyty przygotowujące do montażu:

Jeśli Twoje miasto nie zostało wymienione, nic nie stoi nie przeszkodzie. Skontaktuj się z nami i ustal szczegóły – prowadzimy montaż paneli fotowoltaicznych w całym woj. dolnośląskim.

Przebieg audytu fotowoltaicznego

Oprócz wywiadu przeprowadzonego z inwestorem na temat zapotrzebowania na energię, przewidywanych wzrostów tego zapotrzebowania i innych czynników mających wpływ na koszt całego systemu, ważnym etapem przeprowadzenia audytu są także dokładne oględziny miejsca montażu. Oceniane są warunki techniczne obiektu, na podstawie których określa się najbardziej opłacalną lokalizację paneli. Najlepszym i zarazem najczęściej wybieranym miejscem montażu paneli fotowoltaicznych są dachy budynków. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie dach jest najbardziej wystawiony na światło słoneczne.

instalacja fotowoltaiczna montaż

Oczywiście możliwy jest także montaż paneli na gruncie, przy użyciu specjalnych konstrukcji, na których umieszczane są solary. Jest to jednak mniej popularne rozwiązanie, które najczęściej wykorzystuje się w sytuacjach, gdy dach nie dostarcza dostatecznie dobrych warunków. Montując panele fotowoltaiczne na dachu, bardzo ważne jest, aby podczas audytu sprawdzić, czy będzie on się nadawał do tej inwestycji. W tym celu brane są pod uwagę takie parametry jak:

  • Kierunek – dach, który idealnie nadaje się do montażu paneli fotowoltaicznych, powinien być skierowany na południe, ponieważ to właśnie z tej strony znajduje się słońce przez większość dnia. Najmniej korzystnym kierunkiem jest północ. 
  • Kąt nachylenia – to kolejny ważny parametr, który uwzględniany jest przez audytora podczas oględzin. W przypadku płaskich dachów konieczne jest zamontowanie odpowiedniej konstrukcji, dzięki której panele będą nachylone do promieni słońca pod dobrym kątem.
  • Kształt i konstrukcja dachu oraz jego pokrycie – kształt i rozmiar dachu mają spore znaczenie podczas montażu paneli fotowoltaicznych. W przypadku dachów wielospadowych wyposażonych w okna dachowe, montaż instalacji fotowoltaicznej składającej się z wielu paneli może być problematyczny. Rodzaj pokrycia dachu oraz jego wytrzymałość także mają spore znaczenie. 
  • Zacienienie – audytor sprawdza czy w okolicy nie ma np. drzew czy innych budynków, które mogłyby rzucać cień na panele fotowoltaiczne. Instalacja fotowoltaiczna działa w taki sposób, że zasłonięcie nawet jednego panelu, może wpłynąć niekorzystnie na wydajność całego systemu. 

Podczas audytu fotowoltaicznego brane pod uwagę jest wiele różnego rodzaju czynników i parametrów, które mogą mieć wpływ na wydajność i opłacalność instalacji. Dlatego przed inwestycją warto skorzystać z tej możliwości, aby mieć pewność, że nasz system solarny będzie opłacalny, a instalacja będzie działać w sposób wydajny i prawidłowy przez długi czas.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
Farma fotowoltaiczna dla właścicieli gruntów

Farma fotowoltaiczna dla właścicieli gruntów – korzyści

Farma Fotowoltaiczna - korzyści oraz informacje jak zacząć Farma fotowoltaiczna to instalacja składająca się z paneli fotowoltaicznych (PV), które przekształcają…
upał a instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika a upał – dlaczego instalacja może pracować gorzej?

Lato to okres, który obfituje w wysokie temperatury powietrza oraz bezchmurne niebo. Właściciele instalacji fotowoltaicznej są zadowoleni z takich warunków…
instalacja elektryczna z fotowoltaiką

Fotowoltaika, a instalacja elektryczna – o czym należy pamiętać przy podłączaniu instalacji fotowoltaicznej?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii stało się standardem. Wynika to nie tylko z dbałości o środowisko, ale także z korzyści…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!