Jaka jest żywotność paneli słonecznych?

żywotność paneli
Spis treści

W związku z obserwowanym w ostatnich latach wzrostem zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi, branża związana z produkcją paneli słonecznych znacząco przyspieszyła. Wraz z wzrostem konkurencji wzrosła również jakość paneli słonecznych, które zapewniają dopływ energii przez coraz dłuższy czas. Jaka jest współcześnie ich przewidywana żywotność?

Jaka jest orientacyjna żywotność paneli słonecznych?

Jeszcze dekadę temu średni okres gwarancji na panele słoneczne wynosił od 10 do 15 lat. Obecnie standardem jest gwarancja na 25 lat, potwierdzająca pewność producentów względem oferowanych produktów. Nie jest to jednak wyraz nadmiernego optymizmu – poprawa jakości paneli fotowoltaicznych w ostatnim dziesięcioleciu została potwierdzona badaniami amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnych. Na ich podstawie daje się zauważyć, iż coroczny spadek wydajności systemu fotowoltaicznego, zwany współczynnikiem degradacji, który kiedyś był na poziomie 0,8%, dziś wynosi 0,5%. Można więc stwierdzić, że przez pierwsze 25 lat panele słoneczne będą pracować z niemal stuprocentową wydajnością. Po upływie tego czasu ich wydajność powinna wynosić minimum 80% wydajności początkowej. Szacuje się, że coraz więcej współczesnych modeli paneli fotowoltaicznych będzie mogło z powodzeniem służyć przez nawet 35 lat.

Czynniki wpływające na żywotność paneli słonecznych

Na żywotność paneli słonecznych wpływ ma przede wszystkim jakość zakupionej instalacji. Wysoka jakość komponentów zapewnia mniejszą awaryjność i dłuższy okres użytkowania. Na żywotność systemu fotowoltaicznego wpływają ponadto zjawiska atmosferyczne oraz rodzaj zamontowanego falownika.

  • Zjawiska atmosferyczne

Różnorodne zjawiska atmosferyczne mogą wpływać na obniżenie żywotności paneli słonecznych. Są to przede wszystkim wysoka temperatura, która jest w stanie powodować utratę skuteczności paneli słonecznych i przyspieszać ich zużywanie, a także intensywne gradobicia i burze. Instalacje fotowoltaiczne są przystosowane do przetrwania burz o normalnym natężeniu, jednak gwałtowne opady gradu, deszczu i śniegu, szczególnie w połączeniu z ostrym wiatrem, mogą powodować uszkodzenia.

  • Falownik

Falownik odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu instalacji fotowoltaicznej. Zmienia on generowany przez moduły prąd stały w prąd zmienny, jaki używany jest w gniazdkach elektrycznych. Z uwagi na fakt, iż jest to intensywny proces, żywotność falownika może być krótsza niż pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej. Część ta często wymaga więc wymiany dla zapewnienia poprawnego funkcjonowania paneli słonecznych przez prognozowany okres 25 lat. Rozwiązaniem tego problemu może być wybór instalacji bazującej na mikrofalownikach, co zmniejsza obciążenie i przyczynia się do większej efektywności. Pozwala również wydłużyć żywotność fotowoltaiki.

W jaki sposób można przedłużyć żywotność paneli słonecznych?

Istnieją sposoby na przedłużenie żywotności paneli słonecznych. Zaliczają się do nich:

  • Monitorowanie stanu instalacji fotowoltaicznej

W celu zapewnienia poprawnej pracy i przedłużenia żywotności instalacji fotowoltaicznej, warto monitorować jej stan, sprawdzając wydajność na podstawie odczytów z falownika. Pomocna w tym celu może okazać się specjalna aplikacja na smartfon, pozwalająca na ciągłą obserwację pracy paneli. Dzięki aplikacji użytkownik ma także dostęp do danych historycznych, co umożliwia obliczenie ewentualnego spadku wydajności instalacji fotowoltaicznej.

  • Sprawdzanie i konserwacja okablowania

Chcąc przedłużyć żywotność paneli słonecznych, użytkownik powinien regularnie sprawdzać okablowanie instalacji. Wszelkie uszkodzenia mogą bowiem prowadzić do spadku ilości produkowanej energii. Najbardziej podatne na usterki są przewody znajdujące się między panelami, narażone między innymi ze względu na zamarzanie stojącej wody. Warto również zwracać uwagę na prawidłowość połączeń między panelami, falownikiem i skrzynką bezpieczników.

  • Czyszczenie paneli słonecznych

Pyłki roślinne, liście, kurz oraz odchody ptaków mogą spowodować spadek wydajności instalacji fotowoltaicznej w granicach od 2% do nawet 30% w wypadku dużej ilości zanieczyszczeń. Z tego powodu w lecie oraz w okresie suszy zalecane jest czyszczenie paneli słonecznych. Regularne czyszczenie może poprawić wydajność instalacji o prawie 14%.

Instalacje fotowoltaiczne w woj. dolnośląskim to opłacalna, wieloletnia inwestycja, która w stosunkowo krótkim czasie oferuje zwrot kosztów. Osoby, które zdecydowały się na zamontowanie paneli słonecznych, znacząco obniżają wysokość miesięcznych opłat, zyskując przy tym autonomię energetyczną i poczucie bezpieczeństwa.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
montaż paneli fotowoltaicznych

Co warto wiedzieć przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej?

Dwudziesty pierwszy wiek odznacza się wielkim rozwojem w zakresie odnawialnych źródeł energii. Przeważa tutaj nie tylko aspekt ekologiczny - OZE…
mycie paneli fotowoltaicznych

Jak czyścić panele fotowoltaiczne? Garść porad

Panele fotowoltaiczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jednak nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób i jak często czyścić instalację, aby zapewniała ona…
zapotrzebowanie energetyczne a liczba paneli

Ile paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych, aby pokryć zapotrzebowanie domu?

Instalacja paneli fotowoltaicznych to doskonały sposób na pozyskanie darmowej energii elektrycznej. To nie tylko przyjazne środowisku rozwiązanie, ale także opłacalne.…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!