Panele fotowoltaiczne rzadko ulegają awarii. Dziesięć lat temu średni okres gwarancji na instalację PV wynosił maksymalnie 15 lat. Dzisiaj standardem jest gwarancja na 25 lat, co potwierdza wzrost jakości tego typu systemów. W ciągu ostatniej dekady znacznemu obniżeniu uległ współczynnik degradacji, określający spadek wydajności systemu fotowoltaicznego, przez co szacuje się, że współczesne modele paneli fotowoltaicznych mogą z powodzeniem służyć przez nawet 35 lat. Zagrożenie dla systemu stanowią jednak uszkodzenia mechaniczne spowodowane oddziaływaniem czynników zewnętrznych. By chronić się przed ich skutkami, właściciele instalacji PV mogą zdecydować się na jej ubezpieczenie.
Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych
Fragmenty instalacji fotowoltaicznej, które znajdują się wewnątrz budynku mieszkalnego oraz na jego elewacji lub dachu, mogą zostać ubezpieczone w ramach podstawowego wariantu polisy mieszkaniowej. Są one bowiem traktowane jako elementy stałe i podlegają takiej samej ochronie, jak pozostałe przynależące do tej kategorii mienie. Łączna wysokość składki ubezpieczeniowej obliczana jest w tym wypadku po doliczeniu wartości instalacji PV do wartości całej nieruchomości. Jeżeli elementy instalacji fotowoltaicznej znajdują się nie na budynku mieszkalnym, lecz na posesji – w ogrodzie lub na budynkach niemieszkalnych – ich ubezpieczenie wymaga rozszerzenia polisy o budowle i inne obiekty usytuowane na posesji.
Dlaczego warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?
Dzięki ubezpieczeniu paneli fotowoltaicznych ich użytkownik jest w stanie uzyskać rekompensatę szkód materialnych wywołanych przez uwzględnione w polisie zdarzenia losowe lub powstałych na skutek ingerencji osób trzecich. Ubezpieczenie pokrywa również straty wynikłe z przestoju uszkodzonej instalacji.
Od jakich zdarzeń można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne można ubezpieczyć od szkód wyrządzonych przez osoby trzecie oraz zdarzeń naturalnych. Właściciel instalacji PV może uzyskać z polisy zwrot kosztów akcji ratowniczej i usuwania pozostałości po szkodzie, a także kosztów związanych z postępem technologicznym – dotyczy to sytuacji, w których zniszczone elementy instalacji nie są już dostępne na rynku i występuje konieczność zastąpienia ich droższymi częściami nowszej generacji.
Szkody wyrządzone przez osoby trzecie
Do obejmowanych polisą ubezpieczeniową szkód wyrządzonych przez osoby trzecie zaliczają się wandalizm, dewastacja oraz kradzież całej instalacji fotowoltaicznej lub jej poszczególnych elementów.
Zdarzenia naturalne
Uwzględniony w ubezpieczeniu katalog zdarzeń naturalnych, mogących powodować uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej, obejmuje między innymi:
- uderzenie pioruna,
- zalanie,
- powódź,
- pożar,
- trzęsienie ziemi,
- huragan,
- lawinę,
- osunięcie lub zapadnięcie się ziemi,
- uderzenie pojazdu,
- upadek obiektu,
- przepięcia.
Wypłatę odszkodowania można uzyskać również po uszkodzeniu paneli fotowoltaicznych wywołanym gwałtownymi opadami gradu.
Zapobieganie awariom paneli fotowoltaicznych
Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych nie obejmuje uszkodzeń powstałych w wyniku błędów technicznych instalacji, za które odpowiedzialny jest jej producent. By nie dopuścić do powstania awarii i uchronić się od wynikających z nich nieprzyjemności oraz strat materialnych, użytkownik fotowoltaiki powinien upewnić się, że montowany przez niego system pochodzi od renomowanego dostawcy. Warto korzystać wyłącznie z usług doświadczonych i cieszących się dobrą opinią firm, które montują instalacje w sposób bezpieczny, wykorzystując najlepsze podzespoły. Na żywotność paneli fotowoltaicznych ma również wpływ ich eksploatacja. Użytkownik powinien:
- monitorować stan instalacji fotowoltaicznej, sprawdzając wydajność na podstawie odczytów z falownika, w celu zapewnienia jej poprawnej pracy i przedłużenia żywotności całego systemu,
- regularnie sprawdzać okablowanie instalacji fotowoltaicznej – przewody między panelami oraz połączenia między panelami, falownikiem i skrzynką bezpieczników – i poddawać je niezbędnej konserwacji,
- czyścić panele słoneczne z osiadających na nich pyłków roślinnych, liści, kurzu oraz ptasich odchodów i innych zanieczyszczeń.
Firma INNEX oferuje najwyższy poziom jakości usług na każdym etapie realizacji inwestycji. Posiadamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży, dzięki czemu klienci mogą mieć pewność, że montowane przez nas instalacje PV zostały zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi standardami i przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. W INNEX zapewniamy indywidualne podejście do każdego zlecenia. Zawsze poszukujemy spersonalizowanych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb klienta. Uzyskany przez firmę Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych gwarantuje sprawne wykonanie projektu oraz dostępność konsultacji i serwisowania paneli fotowoltaicznych. Chcesz uzyskać indywidualną ofertę? Zapraszamy do zakładki Kontakt (https://fotowoltaika.innex.pl/kontakt/).