Czy warto być prosumentem? Podwyżki cen prądu w 2022 r.

podwyżki cen prądu
Spis treści

Fotowoltaika pozwala na darmowe pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. To świetna inwestycja, które zwraca się już po kilku latach. Stały wzrost cen prądu powoduje, że zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii cały czas rośnie. Nic w tym dziwnego – odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala pokryć zapotrzebowanie całego gospodarstwa domowego.

Kim jest prosument?

Prosument to połączenie słów producent i konsument. To osoba, która najpierw produkuje, a później konsumuje to, co wytworzyła. Nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) definiuje prosumenta jako osobę, która wytwarza energię elektryczną (z pomocą mikroinstalacji) z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby, z możliwością jej magazynowania oraz przekazywania nadwyżki do sieci energetycznej. Montując instalacje PV, można zarówno produkować prąd potrzebny do zasilenia gospodarstwa domowego, jak i oddać powstałą nadwyżkę do systemu energetycznego. W okresie, kiedy rośnie zapotrzebowanie na energię, można ją odebrać.

Prosumentami mogą zostać zarówno osoby fizyczne, jak i rolnicy, przedsiębiorcy, a także wspólnoty mieszkaniowe czy samorządy. Chcąc dołączyć do grona prosumentów, konieczne jest zawarcie umowy kompleksowej z dostawcą energii, wówczas zakład energetyczny przeprowadzi niezbędne prace, mające na celu podłączenie domowej elektrowni fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej. Co ważne, prosumentami nie mogą być inwestorzy, dla których wytwarzanie energii staje się głównym czynnikiem działalności gospodarczej.

Podwyżki cen prądu w 2022 roku – prognozy

W 2020 i 2021 roku ceny za energię znacząco wzrosły, natomiast w 2022 roku podwyżki są jeszcze wyższe. W bieżącym roku rachunek za prąd jest o 24% wyższy w stosunku do roku poprzedniego. Niestety prognozy są jednoznaczne – prąd drożeje i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Rok 2023 przyniesie kolejne podwyżki. W bieżącym roku średnia cena 1 kWh wynosi 77 gr. Warto pamiętać, że obecnie obowiązuje tarcza antyinflacyjna, która obniżyła VAT z 23% na 5%. Po jej zniesieniu cennik znów się zmieni. Niestety według ekspertów od monitorowania cen na giełdzie i obserwacji rynku, cena za 1 kWh może przekroczyć złotówkę i to w ciągu najbliższych dwóch lat.

oszczędzanie z fotowoltaiką

Na wzrost cen energii mają wpływ wysokie stawki hurtowe, ponadto duże znaczenie ma także droższy zakup prawa do emisji dwutlenku węgla. Sytuacja militarna w Ukrainie, sankcje nakładane na Rosję oraz przerwane łańcuchy dostaw surowców również windują ceny. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii.

Co wzrost energii oznacza dla prosumentów?

Drastyczny wzrost cen za energię jest odczuwalny przez większość Polaków. Jednak jest on korzystny dla osób będących wytwórcami prądu w mikroinstalacjach odnawialnych źródeł energii, rozliczających się w systemie net-billingu. Obejmuje on prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca br. Dzieje się tak, ponieważ rosnące giełdowe ceny energii znacząco poprawiły rentowność inwestycji w mikroinstalacje, które są rozliczane w systemie net-billingu. Podstawą rozliczeń jest rynkowa miesięczna cena energii.

Czy w obecnym czasie instalacje fotowoltaiczne są jeszcze opłacalne?

Ceny energii elektrycznej stale rosną i nic nie zapowiada, aby stan ten mógł ulec zmianie. Podwyżki dotyczą nie tylko indywidualnych odbiorców, ale przede wszystkim przedsiębiorców. Właśnie z tego powodu wiele osób, w tym także właściciele firm, decydują się na zakup i montaż instalacji PV. W przypadku przedsiębiorstw fotowoltaika jest szczególnie opłacalną inwestycją, zważając na ich profil energetyczny.

W firmach największe zużycie prądu następuje do późnych godzin popołudniowych, czyli wtedy, gdy produkcja z instalacji jest najwyższa. Dzięki temu przedsiębiorstwa odnotowują znaczne oszczędności energii.

W przypadku klientów indywidualnych fotowoltaika również będzie opłacalna. Prawidłowo dobrana instalacja pokryje zapotrzebowanie na prąd, dzięki czemu rachunki za energię będą mniejsze o ok. 90%. Własna elektrownia to dobry wybór, mimo zmian w systemie rozliczeń.

Prognozy dotyczące podwyżek cen prądu nie napawają optymizmem, wręcz przeciwnie. Stąd też wytwarzanie energii z pomocą paneli fotowoltaicznych wraz z jej magazynowaniem jest świetną inwestycją, która pozwoli skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą montażu fotowoltaiki we Wrocławiu przez firmę INNEX.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
instalacja fotowoltaiczna bezpieczeństwo

Czy instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna?

Fotowoltaika zapewnia niezależność energetyczną, a wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, pomaga stworzyć czystsze i bezpieczniejsze środowisko. Wiele osób…
panele fotowoltaiczne budowa

Jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny? Moduł PV od A do Z

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu gospodarstw domowych, firm oraz innych miejsc, gdzie wykorzystuje…
panele pv na gruncie

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie: czy warto?

Panele fotowoltaiczne stale zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ to doskonały sposób na darmową energię. Najczęściej są one…

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!