Odnawialne źródła energii (OZE) umożliwiają pozyskanie energii elektrycznej i cieplnej z ekologicznych źródeł, pochodzących ze środowiska naturalnego. Z roku na rok korzystać z nich zaczyna coraz więcej domostw prywatnych i właścicieli firm. Jakie są zalety tego rozwiązania i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Jakie rodzaje OZE wyróżniamy i na czym one polegają?
Odnawialne źródła energii polegają na wykorzystaniu paliw wchodzących w skład zasobów środowiska naturalnego do procesu wytwarzania energii elektrycznej lub energii cieplnej. Należą do nich naturalne zjawiska i zasoby w przyrodzie, którymi są: woda, wiatr, promieniowanie słoneczne, biogaz, energia jądrowa, energia geotermalna i biomasa. Są one łatwo odnawialne, dlatego ulegają szybkiemu, ponownemu odtworzeniu. W związku z tym, w odróżnieniu od znanych nam i szeroko rozpowszechnionych paliw kopalnych, odnawialne źródła energii na bazie zasobów pochodzących z powietrza, słońca i wody nigdy nie ulegną wyczerpaniu, gdyż zawsze będą dostępne. W przeciwieństwie do najpopularniejszego paliwa kopalnego, jakim jest węgiel, nie ma podstaw do obaw, że w pewnym momencie zasoby paliwa odnawialnego wyczerpią się, a tym samym koszty jego wydobycia wzrosną. Do najbardziej znanych OZE zaliczamy panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, elektrownie wodne, elektrownie wiatrowe oraz kotły na biomasę.
Chcesz zamontować panele fotowoltaiczne we Wrocławiu? Skontaktuj się z nami – pomożemy dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie!
Zalety korzystania z odnawialnych źródeł energii (OZE)
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą szereg zalet, których warto być świadomym. Oto najważniejsze z nich:
- Wydobycie nieodnawialnych źródeł energii, do których zaliczamy węgiel, uran, ropę naftową i gaz ziemny, jest bardzo drogie i szkodliwe dla środowiska. W tym aspekcie prym wiodą paliwa naturalne, których dostępność nigdy nie spadnie, a koszty ich pozyskania są całkowicie darmowe.
- OZE zapewniają tanią, zdrową i naturalną energię cieplną i elektryczną.
- Wykorzystanie paliw naturalnych w produkcji energii pozostaje w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, ponieważ nie jest związane z emisją gazów cieplarnianych do atmosfery.
- OZE nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka, ponieważ nie emitują do atmosfery, gleby i wody szkodliwych zanieczyszczeń, przyczyniających się do problemów z sercem, z układem krążenia i układem oddechowym.
- OZE są niezwykle wydajne i dostępne przez 24 h na dobę.
- Korzystanie z OZE umożliwia uniezależnienie się od innych, zewnętrznych dostawców energii. Ma to szczególne znaczenie w przypadku awarii lub miejsc, w których dostęp do energii może być utrudniony.
- Technologie oparte na OZE wymagają mniejszych nakładów konserwacyjnych niż ich odpowiedniki wykorzystujące tradycyjne paliwa.
- OZE pozwalają na generowanie oszczędności i dodatkowych zysków związanych z mniejszymi kosztami pozyskania energii.
Montaż paneli fotowoltaicznych jako jeden ze sposobów wykorzystania OZE
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej powszechne. Zjawisko to zaobserwować można poprzez rosnące zainteresowanie montażem popularnych i łatwo dostępnych instalacji fotowoltaicznych zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną przy użyciu zjawiska fotowoltaicznego. Złożone z wielu ogniw fotowoltaicznych panele są zwykle instalowane na dachach budynków lub na ziemi w formie większych farm fotowoltaicznych. Nie emitują one szkodliwych gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń. Poprzez wykorzystanie OZE zmniejsza się również nasza zależność od paliw kopalnych, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Największą jednak zaletą, która przyciąga wiele zainteresowanych montażem osób, jest możliwość wygenerowania (oczywiście w dłuższej perspektywie czasu) realnych oszczędności pieniężnych, sięgających nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli do tego dodamy jeszcze prostą i niedrogą konserwację oraz możliwość pozyskiwania energii z darmowego i niezależnego od innych operatorów źródła, to jest to naprawdę korzystna i kusząca propozycja.
Za korzystaniem z odnawialnych źródeł energii przemawia wiele korzyści, z których najważniejsze to: ochrona środowiska naturalnego, pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, oszczędności na rachunkach za energię, duża wydajność oraz nieograniczona dostępność paliw naturalnych. W dobie podejmowania coraz większej liczby działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko, OZE stanowią przyszłość, która zapewnia uniezależnienie od zasobów paliw nieodnawialnych.