Jak zmniejszyć rachunki za prąd z pomocą fotowoltaiki?

opłaty za prąd
Spis treści

Fotowoltaika to inwestycja oferująca bezpieczeństwo i większą niezależność energetyczną. Można z niej korzystać niemal wszędzie, ilość pozyskanej energii będzie się jednak różnić w zależności od intensywności promieniowania słonecznego. Fotowoltaika to sposób na oszczędność i równoczesne zadbanie o środowisko naturalne.

Dlaczego fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem?

W obliczu postępujących zmian klimatycznych oraz napięć na arenie międzynarodowej, które powodują wzrost cen paliw kopalnych, coraz bardziej popularne staje się korzystanie z alternatywnych źródeł energii, przede wszystkim energii słonecznej – niewyczerpalnej i dostępnej dla wszystkich mieszkańców planety. Instalacja paneli fotowoltaicznych i pozyskiwanie energii słonecznej jest opłacalnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Umożliwia znaczące obniżenie opłat, a w niektórych sytuacjach nawet całkowitą rezygnację z zakupu energii elektrycznej od zewnętrznych dostawców. W dobie rekordowych cen prądu korzystanie z fotowoltaiki pozwala w znaczącym stopniu zredukować stałe wydatki obciążające budżet firmy lub gospodarstwa domowego. Opłacalność instalacji PV wynika również z możliwości sprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii, co generuje dodatkowy zysk.

Kiedy możliwe jest zostanie samowystarczalnym w zakresie energii?

O tym, czy możliwe jest zostanie samowystarczalnym w zakresie energii, decydują przede wszystkim dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej oraz rodzaj zamontowanego systemu.

Dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego, obliczanego na podstawie rocznego zużycia energii w miejscu, w którym mają zostać zamontowane panele słoneczne. Istotne jest, by w całości pokrywała zużycie energii, maksymalnie obniżając zapotrzebowanie na zakup prądu ze źródeł zewnętrznych. Przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej należy również pamiętać, że jej moc w dużej mierze zależy od takich czynników, jak:

  • wielkość powierzchni, na której zainstalowane są panele fotowoltaiczne,
  • ekspozycja paneli względem słońca,
  • kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych,
  • występowanie ewentualnego zacienienia płaszczyzny paneli.

W sytuacji, gdy ilość produkowanej przez fotowoltaikę energii w całości pokrywa zapotrzebowanie energetyczne użytkownika, można mówić o samowystarczalności.

fotowoltaika na dachu domu

Rodzaj systemu fotowoltaicznego

Można wyróżnić trzy rodzaje systemu fotowoltaicznego: on-grid, off-grid oraz system hybrydowy.

  • System on-grid

System on-grid to instalacja fotowoltaiczna powiązana z siecią elektroenergetyczną. Wygenerowana przez nią energia jest konsumowana na bieżąco. Jej nadmiar zostaje przesłany do sieci w celu magazynowania lub sprzedaży.

  • System off-grid

System off-grid to w pełni autonomiczna instalacja fotowoltaiczna. Wygenerowana przez nią energia jest zużywana na bieżąco, a jej nadmiar przechowywany jest w specjalnie do tego przeznaczonych akumulatorach będących własnością użytkownika.

  • System hybrydowy

System hybrydowy to instalacja fotowoltaiczna, która łączy w sobie cechy systemu off-grid i systemu on-grid.

Ze względu na możliwość sprzedaży nadmiaru energii elektrycznej system on-grid generuje dodatkowy zysk dla gospodarstwa domowego. W wypadku systemu off-grid użytkownik musi ponosić dodatkowe koszty wynikające z konieczności samodzielnego magazynowania nadmiaru prądu, jednak to właśnie to rozwiązanie umożliwia zostanie całkowicie samowystarczalnym i niezależnym z zakresie energii.

Zalety uniezależnienia się od zewnętrznego dostawcy

Dzięki uzależnieniu się od zewnętrznego dostawcy użytkownik instalacji fotowoltaicznej nie musi martwić się wahaniami cen energii na światowym rynku. Wiąże się to z uczuciem komfortu oraz zabezpieczeniem budżetu domowego lub firmowego.

Czy czystość paneli fotowoltaicznych wpływa na efektywność ich pracy i zmniejszenie rachunków za prąd?

Czystość paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie dla ich efektywności. Zanieczyszczenia, takie jak kurz czy liście, mogą ograniczać ilość światła docierającego do ogniw, co wpływa na produkcję energii. Dlatego warto poznać „czyszczenie paneli fotowoltaicznych krok po kroku”, aby maksymalizować oszczędności na rachunkach za prąd. Regularne czyszczenie paneli może znacznie zwiększyć ich wydajność, a co za tym idzie, również opłacalność inwestycji w OZE. Warto pamiętać, że zanieczyszczenia gromadzą się na panelach w różnym stopniu w zależności od lokalizacji oraz warunków atmosferycznych. Aby w pełni zrozumieć, jak działają panele fotowoltaiczne, warto również zwrócić uwagę na ich konstrukcję i materiały, które wpływają na efektywność w przetwarzaniu energii słonecznej na elektryczność.

Na jakie oszczędności pozwala fotowoltaika?

Właściwie dobrana instalacja fotowoltaiczna generuje duże oszczędności. W czasie, gdy słońca jest mniej, a więc jesienią i zimą, użytkowana jest energia wyprodukowana w miesiącach cechujących się większym nasłonecznieniem. Dzięki instalacji PV opłaty za prąd mogą wynieść już tylko kilka lub kilkanaście złotych za miesiąc. Wydatek w postaci zakupu i montażu fotowoltaiki powinien się zwrócić do siedmiu lat. Sama instalacja jest z kolei w stanie generować oszczędności przez nawet 35 lat od jej zamontowania.

Choć instalacja fotowoltaiczna uznawana jest za rozwiązanie opłacalne, generowane przez nią oszczędności różnią się w zależności od użytkownika. Istotną rolę odgrywają uwarunkowania techniczne domu, a także działki, na której się znajduje. Przed montażem fotowoltaiki na Dolnym Śląsku konsultant firmy zajmującej się sprzedażą tego typu systemów przeprowadza audyt fotowoltaiczny, który pozwala stwierdzić, czy miejsce wytypowane pod instalację oferuje odpowiednie warunki do produkcji energii.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
Fotowoltaika dla firmy - opłacalność

Fotowoltaika dla firm – opłacalność i dotacje na fotowoltaikę

Dotacje dla firm na instalację fotowoltaiczną W dobie coraz częstszych przypadków instalacji fotowoltaicznych dla firm, warto rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie…
dwustronny panel fotowoltaiczny

Jak działają dwustronne panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika stale się rozwija i z każdym rokiem oferuje coraz to nowsze rozwiązania, które zapewniają jeszcze większą opłacalność. Jeszcze do…
rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa?

W dzisiejszych czasach fotowoltaika stała się bardzo popularnym sposobem pozyskiwania energii. Może się jednak zdarzyć, że zapotrzebowanie na nią się…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!