Jak sprawdzić, czy wystąpiła usterka instalacji fotowoltaicznej?

weryfikowanie usterek instalacji
Spis treści

Panele PV cechują się niezawodnością i długim okresem żywotności. Warto jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna jest systemem elektrycznym, który może ulec awarii. Sytuacje, w których wykrywane są usterki, występują sporadycznie. Dzieje się tak głównie za sprawą wady fabrycznej bądź występowania gwałtownych zjawisk pogodowych. Ważne jest zatem systematyczne przeprowadzanie kontroli, zwłaszcza przy odbiorze instalacji, jak i po gwałtownych i niebezpiecznych zmianach atmosferycznych.

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Bezawaryjny czas pracy paneli fotowoltaicznych jest ich jedną z głównych zalet – charakteryzują się wieloletnią żywotnością. Awarię zdarzają się bardzo rzadko, stąd też producenci są pewni swoich produktów i ich niezawodności, co przekłada się na długi okres gwarancji, który obecnie wynosi zazwyczaj 25 lat. Stale poprawia się jakość całej instalacji, co potwierdzają także badania. Wzrasta również żywotność, która obecnie wynosi nawet 40 lat. Co ważne, najmniejsze straty wydajności paneli PV zostały odnotowane w Europie, głównie ze względu na niskie prawdopodobieństwo występowania naprawdę ekstremalnych warunków pogodowych. To właśnie gwałtowne i trudne do przewidzenia zjawiska atmosferyczne są w dużej mierze odpowiedzialne za uszkodzenia paneli. Jednak w naszym rejonie występują one niezwykle rzadko.

W jaki sposób wykrywa się uszkodzenia?

Faktem jest, że panele fotowoltaiczne cechują się długą żywotnością. Jednak zdarzają się sytuacje, w których ich praca może być mniej wydajna bądź ulegną awarii. Mikropęknięcia są najczęstszą przyczyną występowania usterki i zakłócają prawidłowe działanie paneli. Przyczyną może być wada produkcyjna, nieprawidłowy transport lub też wpływ warunków atmosferycznych, np. silne gradobicie. Zmiany te nie zawsze są widoczne gołym okiem. W skrajnych przypadkach, mogą spowodować przedostanie się pod powierzchnię wody, pyłu i powietrza, co będzie skutkowało rozwarstwieniem powłoki antyrefleksyjnej. Kolejnym przykładem może być punktowe wypalenie ogniw, czyli tzw. hotspoty. To wypalone punkty, w których kumuluje się wysoka temperatura, co w konsekwencji prowadzi to do przepalenia instalacji bądź pęknięć w powłoce. W skrajnych przypadkach może dojść do samozapłonu. Chcąc mieć pewność, że panele działają sprawnie i nie uległy awarii, należy systematycznie kontrolować całą instalację. Niezwykle pomocne jest badanie fotowoltaiki kamerą termowizyjną.

Na czym polega badanie termowizyjne paneli i kiedy się je wykonuje?

Systematyczna kontrola całej instalacji fotowoltaicznej będzie gwarancją jej bezpiecznej i efektywnej pracy. Dodatkowo szybkie wykrycie usterki pozwoli uniknąć większych awarii i pozwoli na dłuższą żywotność. Jednym z najlepszych sposobów kontrolowania stanu instalacji jest użycie kamery termowizyjnej. To metoda, która pozwala w szybki i prosty sposób wykryć wszelkie nieprawidłowości. Polega na zdalnej obserwacji całej instalacji za pomocą drona.

Obraz pozwala nie tylko ocenić, czy poszczególne elementy działają sprawnie, ale przede wszystkim wykryć ewentualne usterki.

Co ważne, każda nieprawidłowość jest bardzo dobrze widoczna. Użycie kamery termowizyjnej w żaden sposób nie zakłóca działania paneli. Zaleca się, aby takie badanie wykonywać zawsze przy odbiorze instalacji fotowoltaicznej, po wystąpieniu ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz profilaktycznie, aby mieć pewność, że wszystko działa sprawnie.

badanie instalacji pod kątem usterek

Co wykrywa kamera termowizyjna?

Badanie kamerą termowizyjną pozwala uzyskać szczegółowe dane dotyczące stanu instalacji fotowoltaicznej. Wskazuje ona poprawność jej działania lub ewentualne uszkodzenia bądź usterki. Dodatkowo wykrywa wady produkcyjne, uszkodzenia mechaniczne, wadliwe złącza, uszkodzone diody bądź ewentualne zaciemnienia pojedynczych ogniw lub ich części. Pomiar jest bardzo dokładny, dzięki czemu uzyskany obraz z kamery precyzyjnie określa stan instalacji.

Producenci wykorzystują coraz to nowsze rozwiązania w procesie produkcji paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu cechują się one rosnącą żywotnością i bezawaryjnością. Jednak należy pamiętać, że systematyczne kontrole znacząco wydłużają efektywność całej instalacji.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
Dotacje i programy wsparcia dla fotowoltaiki na terenie Wrocławia w 2024 roku

Dotacje i programy wsparcia dla fotowoltaiki we Wrocławiu w 2024 roku

Dotacje i programy wsparcia w 2024 roku Znaczenie odnawialnych źródeł energii (OZE) we Wrocławiu Rola odnawialnych źródeł energii (OZE) w…
odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii – dlaczego powinniśmy z nich korzystać?

Odnawialne źródła energii (OZE) umożliwiają pozyskanie energii elektrycznej i cieplnej z ekologicznych  źródeł, pochodzących ze środowiska naturalnego. Z roku na…
dokumenty do zakladu energetycznego

Procedura zgłaszania mikroinstalacji. Jakie dokumenty należy dostarczyć do Zakładu Energetycznego?

Fotowoltaika to coraz popularniejsza metoda pozyskiwania energii elektrycznej na własny użytek za sprawą odnawialnych źródeł energii. Jest to rozwiązanie bardzo…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!