Jak zostać prosumentem?

prosument fotowoltaika
Spis treści

Korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Pozwalają one uzyskiwać czystą energię, co jednocześnie jest bardzo opłacalne finansowo. Jednym z najlepszych rozwiązań tego typu jest instalacja fotowoltaiczna, której działanie opiera się na pozyskiwaniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.

Obecnie niemal każdy może pozwolić sobie na inwestycję w tego typu system. Osoby posiadające instalację fotowoltaiczną na własny użytek nazywane są prosumentami. Kim dokładnie jest prosument, jak nim zostać oraz jakie niesie to ze sobą korzyści?

Kim jest prosument?

Prosumentem jest osoba, która posiada własną instalację fotowoltaiczną i wykorzystuje wygenerowaną za jej pomocą energię elektryczną na własny użytek, natomiast jej nadmiar wysyła do sieci energetycznej; pozyskuje energię tylko i wyłącznie z Odnawialnych Źródeł Energii. Może nim zostać zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorca. Należy spełniać jednak jeden warunek – wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą Odnawialnych Źródeł Energii nie stanowi przeważającej części prowadzonych działalności. Status ten mogą otrzymać osoby mające gospodarstwo rolne, rybackie, sadownicze, a także hodowcy, w sytuacji, gdy ich działalność nie jest regulowana ustawą o swobodzie działalności gospodarczej z lipca 2004 roku. Prosumentami bywają także wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie energetyczne, kościoły, związki wyznaniowe oraz jednostki sektora finansów publicznych. 

Jak zostać prosumentem?

Podstawowym warunkiem, koniecznym do tego, aby zostać prosumentem, jest posiadanie mikroinstalacji fotowoltaicznej, która została zamontowana i podłączona przez wykwalifikowanego specjalistę, posiadającego wszystkie wymagane do tego uprawnienia.

Pod pojęciem mikroinstalacji kryje się system działający w oparciu o OZE o maksymalnej mocy 50 kW. Powinna być ona podłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym nie większym niż 110 kV.

Najczęściej używaną mikroinstalacją jest właśnie instalacja fotowoltaiczna, którą prosument wykorzystuje na własny użytek, a nadwyżkę energii oddaje do sieci energetycznej. Prosument musi być także końcowym odbiorcą, co oznacza, że nie może on wykorzystywać wytworzonej energii na potrzeby dystrybucji. Energia elektryczna może być wytwarzana jedynie z odnawialnych źródeł energii.

ogniwa fotowoltaiczne

Mając już zamontowaną instalację fotowoltaiczną, należy zgłosić chęć podłączenia jej do sieci operatorowi sieci dystrybucyjnej. Zgłoszenie to trzeba złożyć w czasie maksymalnie 30 dni przed planowanym przyłączeniem. Oprócz wypełnionego formularza należy także dostarczyć schemat instalacji fotowoltaicznej oraz ewentualne oświadczenie pełnomocnika. Następnie zamontowany zostaje licznik dwukierunkowy i niezbędne jest podpisanie wymaganych umów kompleksowych, które będą się od siebie różnić w zależności czy prosumentem jest klient biznesowy, czy prywatny.

Korzyści z bycia prosumentem – dlaczego warto nim zostać?

Koszty początkowe fotowoltaiki mogą wydawać się spore. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata, która po pewnym czasie się zwróci, a wtedy staniemy się całkowicie niezależni od operatora sieci energetycznej i ceny prądu nie będą nas dłużej dotyczyć. Taka niezależność energetyczna pozwala wytwarzać energię na własne potrzeby, ale także magazynować jej nadwyżki w sieci. 

Odbiór magazynowanej energii elektrycznej odbywa się na podstawie współczynnika odpustu. To właśnie ten parametr określa, ile energii zostaje nam zwrócone z sieci w sytuacji, gdy wyślemy do niej wyprodukowaną przez naszą instalację nadwyżkę.

Dla instalacji o mocy poniżej 10 kW współczynnik wynosi 0,8 natomiast dla instalacji o mocy powyżej 10 kW współczynnik to 0,7. W praktyce oznacza to, że wysyłając do sieci nadwyżkę w wysokości 1 kWh, chcąc ją odebrać, otrzymujemy 0,8 kWh lub 0,7 kWh, w zależności od mocy naszej instalacji. 

Bycie prosumentem pozwala nam także na skorzystanie z dofinansowań na instalację fotowoltaiczną, które zapewniają różnego rodzaju programy rządowe, takie jak np. Mój Prąd. Jeśli myślisz o fotowoltaice na Dolnym Śląsku, zgłoś się do nas. Oprócz korzyści finansowych, prosumentyzm ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ wytwarzania energia elektryczna pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł energii.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
fotowoltaika - rolnictwo

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach rolnych jest znaczne i ciągle rośnie wraz z postępem technologicznym oraz ekspansją produkcji rolnej. Rolnictwo…
czy ubezpieczać panele fotowoltaiczne

Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne rzadko ulegają awarii. Dziesięć lat temu średni okres gwarancji na instalację PV wynosił maksymalnie 15 lat. Dzisiaj standardem…
netbilling

Net-billing – na czym polega nowy system rozliczania fotowoltaiki?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 roku, od 1 kwietnia 2022 roku weszły w…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!