Fotowoltaika stale się rozwija i z każdym rokiem oferuje coraz to nowsze rozwiązania, które zapewniają jeszcze większą opłacalność. Jeszcze do niedawna panele fotowoltaiczne występowały głównie w formie jednostronnej. Montowało się je np. na dachach w taki sposób, aby zwrócone były w stronę słońca i dzięki temu zapewniały najlepszą wydajność. Wartym uwagi rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne dwustronne, które pozwalają na produkowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Rozwiązanie to pozwala wytwarzać zdecydowanie więcej energii elektrycznej od zwykłych jednostronnych paneli fotowoltaicznych. Dlatego też panele tego typu stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w przypadku instalacji fotowoltaicznych.
Dwustronne panele fotowoltaiczne – jak działa to rozwiązanie?
Dwustronne panele fotowoltaiczne wykonane są obu stron ze szkła hartowanego. Pod warstwą ochronną znajduje się warstwa aktywna, która odpowiada za wytwarzanie energii elektrycznej. W standardowych panelach fotowoltaicznych ich przednia warstwa pokryta jest szkłem, natomiast tylna warstwa zabezpieczona jest przy pomocy specjalnej folii odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne i inne szkodzące elektronice czynniki. W przypadku dwustronnych paneli fotowoltaicznych obie ich strony są zabezpieczone przy pomocy szkła, dzięki czemu panele te charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością oraz odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, co przekłada się na lepszą trwałość. Tego typu panele to nowa technologia, która obecnie stosowana jest coraz częściej w różnego rodzaju instalacjach fotowoltaicznych.
Zastanawiasz się nad panelami słonecznymi we Wrocławiu? Umów się na konsultację: +48 725 410 506!
Jakie są korzyści z użytkowania paneli fotowoltaicznych dwustronnych?
Korzyści z użytkowania dwustronnych paneli fotowoltaicznych jest naprawdę dużo. Zapewniają one zdecydowanie większą wydajność od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. To sprawia, że w wielu przypadkach będą bardziej opłacalną opcją. Koszty produkcji dwustronnych paneli nie różnią się znacząco od kosztów produkcji standardowych paneli jednostronnych, a zapewniają one wyższą wydajność i mogą być użytkowane przez dłuższy czas. Dla efektywności paneli dwustronnych kluczowy jest tzw. współczynnik albedo, który określa zdolność odbicia światła od danej powierzchni. Im jaśniejsza jest powierzchnia, tym więcej światła może ona odbić, a to ma znaczący wpływ na wydajność tylnej warstwy aktywnej dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Badania wskazują, że przy standardowym nachyleniu paneli fotowoltaicznych oraz przy jasnej powierzchni, która charakteryzuje się wysokim współczynnikiem albedo, tylna warstwa aktywna panelu dwustronnego może generować dodatkowe 25% energii. To sprawia, że w niektórych miejscach, gdzie są dobre warunki na montaż dwustronnych paneli fotowoltaicznych, mogą one zapewnić znaczący wzrost uzyski energii.
Różnice między panelami dwustronnymi a standardowymi panelami fotowoltaicznymi
Podstawową i zarazem najważniejszą różnicą między standardowymi panelami fotowoltaicznymi a panelami dwustronnymi jest to, że te drugie posiadają warstwę aktywną z dwóch stron, dzięki czemu mogą generować energię elektryczną nie tylko z bezpośrednio padającego na nie promieniowania słonecznego, ale także z tego odbitego od innych powierzchni. To sprawia, że dwustronne panele fotowoltaiczne w odpowiednich warunkach mogą posiadać znacząco wyższą wydajność od standardowych paneli fotowoltaicznych, których działanie opiera się jedynie na jednostronnej pracy. Ta różnica może wynosić nawet 25% w szczytowym punkcie wydajności oraz około 10 -15% na przestrzeni całego dnia pracy. Panele dwustronne charakteryzują się także niskim profilem, co oznacza, że nie mają ramek. Zamknięcie ogniw fotowoltaicznych w dwóch warstwach wytrzymałego szkła hartowanego lub innego przezroczystego materiału, sprawia, że konstrukcja ta jest także bardzo wytrzymała i odporna na różnego rodzaju niekorzystne warunki. Dlatego też tego rodzaju rozwiązanie będzie odznaczało się także lepszą trwałością. Różnicą między standardowymi panelami fotowoltaicznymi a panelami dwustronnymi jest także to, że panele jednostronne mogą być montowane na dachu spadowym. Dwustronne panele fotowoltaiczne wymagają montażu na płaskim dachu lub na gruncie przy użyciu odpowiedniej w tym celu konstrukcji.
Dwustronne panele fotowoltaicznego to nowoczesne i bardzo wydajne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie będzie ono dobrym wyborem i przed podjęciem decyzji należy przeprowadzić dokładną analizę miejsca w celu stwierdzenia, czy stwarza ono odpowiednie warunki do montażu tego typu paneli.