Fotowoltaika w Dzierżoniowie - działanie i budowa instalacji
Mieszkasz na terenie gminy Dzierżoniów i myślisz o fotowoltaice? Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, to bardzo dobrze trafiłeś! Jak wiadomo, zadaniem paneli fotowoltaicznych jest pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Są one jedynym elementem całej instalacji, który jest widoczny na zewnątrz. Montowane są najczęściej na dachach budynków, choć zdarzają się też przypadki montowania na specjalnych stelażach, bezpośrednio na ziemi. Efektem ich pracy jest pozyskanie energii, w postaci prądu stałego. Ten z kolei trafia do specjalnego urządzenia, nazywanego falownikiem lub inwerterem. Tam prąd stały przekształcany jest w prąd zmienny, który nadaje się do zasilania znajdujących się w domu urządzeń.
O czym warto wiedzieć, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych w Dzierżoniowie?
Panele fotowoltaiczne mają swoje ograniczenia. Decydując się na ich montaż, trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Oczywistym jest fakt, że generator fotowoltaiczny nie produkuje energii w nocy, przy sporym i silnym zachmurzeniu i mgle, a także przy pokrytych śniegiem czy szronem panelach fotowoltaicznych.
Co prawda nadwyżka wyprodukowanego prądu trafia do zakładu energetycznego, gdzie jest odpowiednio magazynowana, a właściciel może odebrać jej część, jednak z racji tego, że i zimą może zaświecić słońce – opłaca się dbać o panele także wtedy.
Pokryte śniegiem panele nie są w stanie działać wydajnie. Co możemy wówczas zrobić? Najlepiej odczekać, aż śnieg sam się roztopi. Dopiero wtedy możemy przystąpić do czyszczenia lub zamiatania konstrukcji, tak by pozbyć się niechcianego osadu. Przy drugim rozwiązaniu trzeba pamiętać o tym, aby szczotka nie była zbyt szorstka. Mycie powinno odbywać się natomiast bez użycia silnych detergentów i myjek ciśnieniowych. Zaleca się regularne zabiegi pielęgnacyjne – najkorzystniej na takowe decydować się wiosną. Montaż instalacji fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku to doskonała inwestycja!
Przyłączenie do sieci i rozliczenia
Czy budynek wyposażony w instalację fotowoltaiczną jest całkowicie odcięty od sieci? Większość prosumentów (czyli osób posiadających mikroinstalacje) jest przyłączonych do sieci energetycznej. Przydaje się to chociażby w sytuacji, gdy panele wyprodukują za mało lub za dużo energii. W pierwszy przypadku, różnica jest pobierana z sieci (zgodnie ze standardową taryfą). W sytuacji, gdy w naszej instalacji nastąpi nadprodukcja, możemy natomiast skorzystać z magazynu energii. Oznacza to, że zostanie ona odesłana do sieci i zwrócona, gdy będziemy je potrzebować. Rozliczenia następują za pomocą specjalnego licznika dwukierunkowego, który rejestruje zarówno energię pobraną, jak i oddaną do sieci. Z pomocą falownika możemy natomiast śledzić, ile energii zostało w sumie wyprodukowane. W przypadku diagnostyki paneli pomocne są pomiary termowizyjne instalacji fotowoltaicznych, które pozwalają na zlokalizowanie mikropęknięć czy usterek złącz.
Jeśli w dalszym ciągu masz jakieś pytania – skontaktuj się z nami. Przyjedziemy do Ciebie i wycenimy koszt przygotowania instalacji fotowoltaicznej w Dzierżoniowie. W zakładce FAQ znajdziesz też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.