Korzystanie z odnawialnych źródeł energii stało się w ostatnich latach bardzo popularne – także w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych, które pozwalają pozyskiwać energię z promieniowania słonecznego. Wiele osób zastanawia się jednak, jak wpływają one na zdrowie ludzi oraz środowisko naturalne. Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej.
Zalety korzystania z paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne to sposób na pozyskanie energii z odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Nie ma żadnych badań, które wskazywałyby na to, że instalacje solarne są szkodliwe dla zdrowia ludzi czy zwierząt. Mają one za to wiele zalet, a do najważniejszych z nich można zaliczyć:
- bezemisyjność — panele słoneczne nie emitują szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na środowisko naturalne,
- cichą pracę — nie emitują one hałasu, który uniemożliwiałby normalne funkcjonowanie,
- szybki montaż — powinny być zamontowane przez specjalistów, którzy zrobią to w odpowiedni sposób.
Panele fotowoltaiczne można umieścić zarówno na dachu budynku, jak i specjalnej konstrukcji na gruncie. Wytwarzają one energię, którą można wykorzystać do zasilania różnego rodzaju urządzeń w gospodarstwie domowym.
Panele fotowoltaiczne a bezpieczeństwo
Wiele osób zastanawia się, czy panele słoneczne zwiększają ryzyko uderzenia pioruna oraz pożaru. Ich obecność w żaden sposób na to nie wpływa. Instalacje fotowoltaiczne muszą być montowane zgodnie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi, dlatego można spokojnie i bez obaw z nich korzystać.
Moduły słoneczne są także wyposażone w zabezpieczenia odgromowe, przeciążeniowe oraz system chroniący przed zwarciem. Dzięki temu ryzyko poparzenia po kontakcie z nimi jest zminimalizowane do zera.
Podczas pracy instalacja fotowoltaiczna wytwarza pole magnetyczne, które jednak w żaden sposób nie wpływa negatywnie na samopoczucie czy zdrowie ludzi zamieszkujących budynki, na których są one umieszczone. Wartości promieniowania niejonizującego są zgodne z wszelkimi normami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska. Jest więc bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt.
Wpływ paneli fotowoltaicznych na środowisko
Panele słoneczne mają także pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Stosowanie odnawialnych, a więc niewyczerpalnych źródeł energii, jest przyszłością i powinno z nich korzystać jak najwięcej osób. Panele emitują znikomą ilość zanieczyszczeń, dlatego nie wpływają negatywnie na stan środowiska i powietrza. Ilość produkowanego przez nie dwutlenku węgla jest znikoma w porównaniu do innych sposobów wytwarzania energii.
Warto wiedzieć, że proces utylizacji zużytych paneli podlega ścisłym restrykcjom. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o to, że wpłyną one na zwiększenie produkcji niebezpiecznych odpadów. Demontaż, składowanie oraz przetwarzanie zużytej instalacji odbywa się według ściśle określonych zasad – bez szkody dla środowiska naturalnego.
Dlaczego warto zdecydować się na panele słoneczne?
Rzekomy negatywny wpływ na zdrowie oraz środowisko jest mitem, z którym dość często można spotkać się m.in. w Internecie. Są to nieprawdziwe informacje, w które nie należy wierzyć. Instalacje fotowoltaiczne mają wiele zalet, które sprawiają, że ich montaż to dobra decyzja. Nowoczesne panele słoneczne wytwarzane są z materiałów w pełni bezpiecznych dla użytkowników. Szereg zastosowanych w nich zabezpieczeń sprawia, że można z nich korzystać bez obaw.
Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na uniezależnienie się od nieustannie rosnących cen prądu.
Wytworzenie własnej energii pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na nią. Dodatkowym rozwiązaniem jest stosowanie magazynów energii, w których można przechowywać nadwyżki energii. Dzięki temu nie ma konieczności sprzedaży jej do komercyjnej sieci.
Instalacja solarna działa także zimą. Nawet przy mocno zachmurzonym niebie do modułów docierają promienie słoneczne, zamieniane następnie w energię. Bardzo ważne jest jednak to, aby dobrze przemyśleć miejsce, w którym zostaną zamontowane moduły. Powinno być one dobrze nasłonecznione, co pozwoli efektywnie wykorzystać ich możliwości. Mimo, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to spory wydatek, to realne korzyści sprawiają, że warto zdecydować się na taką inwestycję. Jeśli będzie ona dobrze dopasowana do potrzeb gospodarstwa domowego, to może się zwrócić już nawet po kilkunastu latach. W INNEX zajmujemy się montażem paneli fotowoltaicznych na Dolnym Śląsku – skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji: +48 71 750 38 52