Czy panele działają w pochmurne dni? Fotowoltaika jesienią i zimą

zaśnieżone panele pv w śniegu
Spis treści

Instalacja fotowoltaiczna pozyskuje energię ze słońca. Promienie słoneczne padają na panele, a w ogniwach dochodzi do tzw. zjawiska fotowoltaicznego, dzięki czemu energia zostaje przekształcona w prąd. Zatem pojawia się pytanie: czy cały system pracuje tylko w pogodne dni? Co w przypadku zachmurzenia oraz jak wygląda produkcja prądu w okresie jesiennym i zimowym?

Jak działa fotowoltaika w okresie jesiennym i zimowym?

Pobieranie darmowej energii ze słońca odbywa się poprzez padanie promieni słonecznych na panele. Jednak jaka jest wydajność instalacji w okresie, kiedy panuje niesprzyjająca aura? Mimo iż instalacje fotowoltaiczne montowane są w Polsce od wielu lat, to można spotkać się z opinią, że pracują one tylko w okresie letnim przy dużym nasłonecznieniu. To stwierdzenie jest nieprawdziwe. Wytwarzanie energii elektrycznej z pomocą paneli fotowoltaicznych zależy od kilku czynników, np. kąta nachylenia modułów, miejsca ich montażu czy kierunku ułożenia ogniw względem światła. Jednak warto wiedzieć, że nowoczesna instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd przez cały rok. Co ważne, cały system, niezależnie od lokalizacji jego montażu, jest w stanie wyprodukować więcej energii, niż zakładały to wstępne prognozy. To najlepszy dowód na sprawne działanie instalacji.

Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się pochmurną i chłodną aurą, jednak nie oznacza, że panele przestają produkować prąd. Wręcz przeciwnie. Prawdą jest, że wydajność całego systemu spada, jednak nadal wytwarza on energię.

Ważne, aby pamiętać o regularnym odśnieżaniu paneli, wówczas wszystko będzie działać sprawnie. Co istotne, wydajność ogniw PV wzrasta wraz ze spadkiem temperatury. W okresie jesiennym czy zimowym na zewnątrz panuje chłodniejsza aura, której często towarzyszy silne nasłonecznienie. Takie warunki są w pełni optymalne dla efektywnej pracy instalacji. Kolejnym mitem jest niesprawne działanie paneli na mrozie. Tutaj warto zaznaczyć, że moduły pracują wydajnie nawet przy -40⁰ C.

fotowoltaika w pochmurny dzień

Jaka jest wydajność paneli w pochmurne dni?

Jak wcześniej wspomniano, instalacja fotowoltaiczna pracuje cały rok. Jednak, aby wytwarzała prąd, potrzebne są promienie słoneczne, zatem czy fotowoltaika działa w pochmurne dni? Odpowiedź jest jedna – tak! Jednak co do zasady, nagromadzone chmury negatywnie wpływają na efektywność pracy paneli. Mniejsze nasłonecznienie przekłada się na niższą produktywność, natomiast nie oznacza to, że fotowoltaika nie produkuje prądu w ogóle. Chmury nie stanowią dostatecznej zapory dla promieniowania słonecznego, a więc do paneli nadal docierają fotony, które odpowiadają za produkcję energii. Co ważne, moduły wyłapują różne długości fal świetlnych, dzięki czemu nadal wytwarzają prąd. Dodatkowo słońce przechodzi przez krawędź chmury (tzw. efekt krawędzi chmury), co powoduje zwiększoną ilość fotonów padających na ogniwa, dzięki czemu praca instalacji jest efektywniejsza. Szacuje się, że częściowe zachmurzenie może spowodować spadek efektywności o ok. 20–30%, czyli fotowoltaika nadal produkuje prąd na poziomie ok. 70%. Całkowite zachmurzenie znacznie obniża wydajność modułów, jednak takie zjawisko jest bardzo rzadkie.

Jak zmienia się wydajność fotowoltaiki i dlaczego?

W Polsce miesiącami o najniższym nasłonecznieniu jest okres od listopada do stycznia. W tym czasie dzień jest krótszy, przez co słońca jest znacznie mniej. W okresie jesienno-zimowym instalacja produkuje mniej prądu niż w miesiącach letnich. Ma to związek głównie z krótkim czasem nasłonecznienia w ciągu dnia. Dodatkowo w miesiącach zimowych, występujące opady śniegu przykrywają panele, zmniejszając tym samym ich efektywność. Dlatego też konieczne jest systematyczne odśnieżanie. Najważniejszy jest bilans roczny. Ważna będzie zatem ilość słonecznych godzin w ciągu roku, a nie warunki pogodowe w poszczególnych dniach. Istotne jest również, że na efektywność oraz wydajność paneli ma wpływ nie tylko nasłonecznienie, ale także ich odpowiedni dobór oraz montaż. Właśnie dlatego zarówno okres jesienno-zimowy, jak i pochmurne dni nie są znaczącą przeszkodą, która mogłaby wpłynąć na pracę całej instalacji.

Fotowoltaika to instalacja, która pracuje cały rok, niezależnie od zachmurzenia czy okresu jesienno-zimowego. Owszem, produkcja prądu jest mniejsza, jednak nadal się odbywa, dlatego też nieprawdą jest, że system fotowoltaiczny pracuje efektywnie tylko w okresie letnim. Chcesz założyć instalację fotowoltaiczną na terenie Dolnego Śląska? Zachęcamy do kontaktu z naszymi fachowcami, którzy wykonają dokładny audyt i dobiorą panele odpowiednie do potrzeb mieszkańców.

Te artykuły mogą Ci się spodobać
konserwacja systemu fotowoltaicznego

Jak dbać o panele fotowoltaiczne? Konserwacja systemu

Panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach naszych domów coraz częściej. Dbamy o środowisko i wprowadzamy ten rodzaj pozyskiwania energii nie…
Farma fotowoltaiczna dla właścicieli gruntów

Farma fotowoltaiczna dla właścicieli gruntów – korzyści

Farma Fotowoltaiczna - korzyści oraz informacje jak zacząć Farma fotowoltaiczna to instalacja składająca się z paneli fotowoltaicznych (PV), które przekształcają…
fotowoltaika - rolnictwo

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach rolnych jest znaczne i ciągle rośnie wraz z postępem technologicznym oraz ekspansją produkcji rolnej. Rolnictwo…
Fotowolcik firmy Innex

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku zapewniamy Cię, że instalacja, którą dla Ciebie wykonamy, przyniesie wymierne korzyści i zapewni Ci spokój umysłu!

Wraz z naszym zespołem fachowców, będziemy Cię informować i wyjaśniać każdy etap procesu, abyś miał pełną świadomość przebiegu prac.

Proszę, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Niniejsza oferta jest ograniczona czasowo i dotyczy wyłącznie wybranych produktów.

 Zapewniamy, że to wyjątkowa okazja, której warto skorzystać.

Skontaktuj się z nami!