Jak działa instalacja fotowoltaiczna w Kłodzku?
Instalacja fotowoltaiczna służy do wytwarzania energii elektrycznej, wykorzystując w tym celu promieniowanie słoneczne. Jako system korzystający z energii odnawialnej, fotowoltaika jest obecnie jednym z najbardziej docenianych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska i polepszania wydajności energetycznej domu bez korzystania z mniej ekologicznych elektrowni węglowych. Energia generowana przez ogniwa fotowoltaiczne może być wykorzystywana do zasilania całych domów, ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody tak samo, jak wykorzystywany jest do tego prąd z sieci.
Działanie paneli – informacje dla mieszkańców Kłodzka
Fotowoltaika działa w oparciu o moduły fotowoltaiczne składające się z mniejszych ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa przekształcają energię pobraną z promieniowania słonecznego w prąd stały – jako układy zbudowane z materiału półprzewodzącego, najczęściej krzemu.
Ogniwa fotowoltaiczne są w stanie przewodzić ładunek elektryczny pod wpływem działania czynników zewnętrznych takich jak temperatura czy promieniowanie słoneczne. Instalowane na dachach domów i budynków panele fotowoltaiczne są połączone z falownikiem, który przekształca prąd pozyskany z energii słonecznej na prąd zmienny, stanowiąc tym samym rolę małej domowej elektrowni. Falownik dopasowuje parametry generowanego prądu do wymagań sieci elektrycznej w budynkach i przerywa produkcję prądu w przypadku jakiejkolwiek awarii.
Ostatnim ważnym elementem w układzie fotowoltaicznym pozwalającym na produkcję energii elektrycznej z wykorzystaniem energii słonecznej jest licznik dwukierunkowy. Licznik służy do pomiaru ilości energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną oraz ilości prądu pobranego z sieci energetycznej.
Twoja domowa elektrownia w Kłodzku
Jeśli okaże się, że instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje zbyt mało prądu w stosunku do zapotrzebowania, braki zostaną automatycznie wyrównane prądem z sieci energetycznej tak by mieszkańcy nie ucierpieli z powodu braków energii. Analogicznie, jeśli sieć fotowoltaiczna wyprodukuje więcej energii niż to potrzebne, nadmiar energii zostanie przekazany do sieci energetycznej.
Właściciel domowej mikroelektrowni, która generuje więcej energii niż potrzeba i oddaje ją do sieci może korzystać ze specjalnego upustu dla prosumentów (producentów i konsumentów), odbierając nawet 80% wyprodukowanej przez siebie energii wtedy, gdy będzie to konieczne.
Sieci fotowoltaiczne jako małe, domowe elektrownie są obecnie bardzo opłacalne i ze względu na oddawanie nadmiaru energii do sieci energetycznej mogą szybko zwrócić koszty instalacji paneli fotowoltaicznych w domu. Decydując się na takie rozwiązanie nie tylko pomagasz środowisku, ale i sobie, obniżając rachunki za prąd nawet zimą, gdy widzialnych promieni słonecznych dociera do ziemi znacznie mniej.